Prioritāro grupu vakcinēšanai sestdien tiks izmēģināts “dzīvās rindas” princips. Kas jāņem vērā iedzīvotājiem?

7 komentāri

Sestdien nākamais posms Latvijas centienos iedarbināt masu vakcināciju. Mācoties no pagājušās nedēļas nogales kļūmēm, tiek solīts, ka, kamēr vien pietiks devu, bez potes nepaliks neviens prioritāri vakcinējamais cilvēks, kurš būs iestājies dzīvajā rindā. Kas jāņem vērā pirms došanās uz šo “dzīvo rindu”?

“Dzīvo rindu” sestdien organizēs Rīgā, Ķīpsalas hallē un “ATTA Centre” Krasta ielā. To darba laiks plānots no plkst. 9.00 rītā līdz plkst. 17.00 pēcpusdienā. Katrā no centriem būs 1000 “AstraZeneca” vakcīnu. Lai gan cilvēku aktivitāti ir grūti prognozēt, Veselības ministrijā lēš, ka tas ir optimāls devu skaits.

Lasi vēl: Latvijā joprojām otrs zemākais pret Covid-19 vakcinēto rādītājs Eiropā

“Gadījumā, ja mēs redzēsim, ka šī atsaucība ir ļoti, ļoti liela, mēs apsvērsim varbūt kaut ko drusku papildus pievest klāt. Bet to es šobrīd nevaru apliecināt, jo jāsaka, ka mums centrālajā noliktavā ir ļoti, ļoti maz palicis. Tikpat kā nekā vairs nav,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Svarīgi ņemt vērā, ka “dzīvā rinda” paredzēta tikai prioritāri vakcinējamo grupām. “Mums ir bijis kritiski svarīgi augstas saslimstības situācijā, pirmkārt, vakcinēt tos cilvēkus, kuri ir ar lielu saslimšanas risku, kas ir pakļauti īpašam tātad Covid-19 saslimšanas un hospitalizācijas, arī nāves riskam,” norāda ministrs.

Tas nozīmē, ka abos centros vakcinēties drīkstēs seniori virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, kā arī tie, kuri dzīvo kopā ar smagi slimiem bērniem vai aprūpē smagi saslimušu cilvēku.

Līdzi jāņem pase vai ID karte. Ja kādam nepieciešams arī ārsta norīkojums, bet to nav izdevies saņemt, uz vietas varēs aizpildīt pašapliecinājuma veidlapu. Tāpēc, kā sola potēšanas rīkotāji, kamēr vien pietiks devu, bez potes rīt nepaliks neviens prioritārās grupas pārstāvis.

“Tie visi cilvēki, kas būs rītdien ieradušies un kas būs izņēmuši savu numuriņu, tas ir kā apliecinājums, ka neviens cilvēks nepaliks bez vakcīnas rītdien,” sola vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča.

Apjoma rekordus nav plānots uzstādīt. Izmēģinājumu par panākumu ministrs uzskatīs, ja potēšanās būs raita un bez būtiskiem starpgadījumiem.

“Bieži tomēr izskan šie aicinājumi: “Dariet kā tajā valstī vai tajā valstī. Tur, rekur, kā viņi dara.” Bet mēs neesam neko no tā izmēģinājuši. Tas ir mūsu reālajos apstākļos ar mūsu kārtības sargiem, ar mūsu ārstiem, ar mūsu tehniskajām iespējām ir jāizdara. Mums jāiemācās to izdarīt. Un to var izdarīt, tikai darot,” pauž Pavļuts.

Lai nodrošinātu kārtību, rindu uzraudzīs policija un bruņotie spēki.

7 komentāri