Pret Covid-19 vakcinētajiem pienāksies atvieglojumi. Ko varam sagaidīt tuvākajā laikā?

20 komentāri

Valdība spērusi vēl vienu soli pretī atvieglojumu ieviešanai pilnībā vakcinētām personām. Proti, turpmāk pēc atgriešanās no ārzemēm vakcinētajiem pašizolācija vairs nebūs jāievēro. Uz būtiskākiem atvieglojumiem vakcinētie varētu cerēt jūnijā.

Valdības plāns paredz, ka būtiskus atvieglojumus vakcinētiem cilvēkiem varētu ieviest brīdī, kad abas divas potes būs saņēmuši vismaz 30% valsts iedzīvotāju. Šobrīd tādu cilvēku ir nedaudz virs 5%.

“Tāds 30% līmenis pilnai vakcinācijai mums varētu parādīties jūnija vidū. Savukārt līmenis, kad Latvijas sabiedrības aptuveni 40% būtu pasargāti, ir sagaidāms jūnija beigās, jūlija sākumā,” prognozē veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Patlaban vakcinētie var neievērot pašizolāciju pēc kontaktēšanās ar Covid-19 slimnieku un atsevišķi profesiju pārstāvji var nepiedalīties pūļa testēšanā darba vietās. Taču ceturtdien valdība vienojās, ka pilnībā vakcinētie varēs neievērot izolāciju arī pēc atgriešanās no Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, kā arī Šveices vai Lielbritānijas. Kamēr top vienots digitālais sertifikāts, vakcinēšanās faktu varēs pierādīt ar izziņu.

“Ir noteikts, ka šo izziņu izsniedz tā ārstniecības iestāde, kas ir veikusi vakcināciju. Es lūdzu saprast, ka, ja cilvēks ir vakcinēts Ķīpsalā, tad šo vakcināciju ir veicis “Veselības centrs 4″. Konkrēta ārstniecības iestāde, kurā jāvēršas,” vērš uzmanību veselības ministrs.

Jau nākamnedēļ valdība varētu lemt, ka darba kolektīvos līdz 20 cilvēkiem, kur visi darbinieki ir vakcinēti, varēs nelietot aizsargmaskas, bet maija beigās maziem kolektīviem brīvāki varētu kļūt vēl atsevišķi pasākumi.

Jūnija sākumā vakcinētajiem varētu būt dažādas priekšrocības individuālu pakalpojumu saņemšanā. Savukārt jūnija beigās, kad potēšanās procesu būs noslēguši vairāk nekā 30% iedzīvotāju, šie cilvēki varētu cerēt uz plašāku pulcēšanos, pasākumu apmeklēšanu un citām priekšrocībām. “AstraZeneca” vakcīnas saņēmēji uz priekšrocībām varēs pretendēt jau pēc pirmās potes saņemšanas.

“Es ļoti novērtēju, ko ierosina Veselības ministrija. Manuprāt, ļoti pareizā un loģiskā virzienā tas viss ir salikts,” pauž satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP)

Tik draudzīgi noskaņots gan nebija finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), kuram izcēlās asāka vārdu apmaiņa ar veselības ministru Pavļutu. Lai gan vakcinētajiem pamazām parādās dažādas priekšrocības, Reirs uzskata, ka process ir pārāk lēns un Vakcinācijas birojs nedara neko, lai uzrunātu tos, kuri vakcinēties negrib.

“Kāda ir valsts vēlme, lai visi būtu vakcinēti? Vai mēs vienkārši pasīvi sēžam un skatāmies un gaidām, kamēr ir šie 40%. Un būs vai nebūs,” sacīja Reirs. “Reira kungs, jūs sēžat, mēs strādājam! Paldies,” viņam atbildēja Pavļuts.

Uz kādiem tieši pakalpojumiem un situācijām atvieglojumi varētu attiekties, pagaidām nav skaidrs, jo nozaru ministrijas savus priekšlikumus vēl tikai gatavo.

20 komentāri