Premjers: Ir vēl riskanti atļaut visiem veikaliem atsākt darbu klātienē

2 komentāri
Premjers: Ir vēl riskanti atļaut visiem veikaliem atsākt darbu klātienē
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Epidemioloģiskā situācija Latvijā joprojām ir ļoti slikta, tā secina veselības eksperti. Tāpēc valdība lēmusi ikdienas ierobežojumus saglabāt vēl līdz 25. janvārim. Ir uzklausītas iedzīvotāju sūdzības, ka nav iespējams iegādāties ziemas sezonai svarīgās preces, tādēļ valdība paplašinājusi sarakstu ar nopirkt atļautajām precēm. Ieviesīs arī jaunu noteikumus iebraukšanai Latvijā.

Vēl trīs nedēļas nogales – naktī no piektdienas vakara līdz svētdienas rītam – būs mājsēde jeb liegums atrasties ārpus dzīvesvietas pēc plkst. 22.00 vakarā līdz plkst. 5.00 rītā. Taču pilnīgi visās dienās laikā līdz 25. janvārim joprojām aizliegts ciemoties, aizliegti jebkādi privāti un publiski pasākumi.

“Tas mērķis ir ļoti vienkāršs – neļaut tai slimībai pārlēkt no viena cilvēka uz otru. Vienīgais veids ir nesatikties ar citiem cilvēkiem. Tas jums ir grūti, arī man nav viegli,” saka premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Jauna prasība izvirzīta visiem, kuri iebrauc Latvijā. No nākamās piektdienas, 15. janvāra, būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu. Tam jābūt veiktam ne vēlāk kā pirms 72 stundām. Negatīvs Covid-19 tests vajadzīgs ne tikai ārzemniekiem, bet arī Latvijas iedzīvotājiem, kuri atgriežas valstī.

“Ieceļojot ar autobusu vai lidmašīnu, šāds apliecinājums ar testa esamību būs jāuzrāda jau iekāpjot. Jums var atteikt iekāpšanu lidmašīnā vai autobusā, ja nebūs apliecinājums par negatīvu testu. Ja braucat ar privāto auto, tad jums “Covidpass” jāuzrāda, ka jums šāds tests ir, un jāpaņem līdzi apliecinājums, kad tests veikts,” norāda satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

No prasības nevarēs izvairīties, jo tā vienlaikus stāsies spēkā arī Lietuvā un Igaunijā. Robežsardze izlases veidā ikvienam var pajautāt Covid-19 testa rezultātus. Par to informēti visi pasažieru pārvadātāji. Arī negatīvs Covid tests neatbrīvo no prasības par desmit dienu pašizolāciju.

“Pilnīgi noteikti virzība būs uz to, ka cilvēkiem, kuri ir vakcinējušies, nebūs vajadzīgs tests, jo tas ir vakcinācijas mērķis, ka cilvēki var brīvi pārvietoties,” pauž Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Lai arī līdz 25. janvārim darbu vēl neļaus atsākt rūpniecības, saimniecības, būvniecības un citu nepārtikas preču veikaliem, valdība lēmusi paplašināt nopērkamo nepārtikas preču sarakstu. No 12. janvāra drīkstēs pirkt zeķbikses, zeķes, šalles, lakatus, cepures, cimdus, lāpstas, elektroierīces telpu apsildīšanai.

“Iekļāvām tikai preces, kas ir sezonāli būtiskas, un tādas, kas neveicina cilvēku lieku pulcēšanos, veikalu apmeklēšanu. Tas bija pamatprincips,” norāda Veselības ministrijas valsts sekretāre.

Lai arī ziemas jakas, ziemas zābaki ir sezonas preces, tomēr apģērbu un apavu veikali joprojām būs slēgti. Ekonomikas ministrija gan vēlējās, lai apmaiņā pret pircēju skaita stingru uzskaiti atļauj pilnībā atsākt darbu visiem veikaliem. Premjers un veselības eksperti to pagaidām vēl uzskata par epidemioloģiski riskantu soli.

“Galvenais ir tagad noturēt to situāciju, ierobežojumus, kādi tie ir. Mums nevajag censties kaut kā raustīt sabiedrību. Var būt precizējumi pa preču grupām, bet mums ir jānotur esošā situācija,” teic premjers.

Premjers gan atzina, – Ekonomikas ministrija šobrīd strādā pie noteikumiem, kā, Covid izplatībai mazinoties nākotnē, pakāpeniski atvērt visus veikalus. Līdz tam gan vēl būs jāgaida, jo Covid straujā izplatība joprojām tur veselības aprūpi krīzē.

2 komentāri