Pašvaldību vēlēšanas tuvojas: par viena deputāta vietu cīnās astoņi kandidāti

3 komentāri

Latvijā apgriezienus uzņem gatavošanās pašvaldību vēlēšanām. Tās notiks jau pēc nepilniem diviem mēnešiem. Nupat noslēgusies sarakstu iesniegšana. Kopumā pieteiktas 324 listes. Ko mēs tajās varam ieraudzīt?

Par vēlētāju balsīm 41 pašvaldībā kopumā cīnīsies vairāk nekā 5500 kandidātu. Un tas nozīmē, ka šoreiz būs lielāka konkurence. Iepriekšējās vēlēšanās par deputāta vietu cīnījās pieci kandidāti, bet šoreiz saskaņā ar jaunākajiem datiem jau astoņi.

Visvairāk sarakstu (14) iesniegti Ropažu novadā, bet vismazāk – Valkas novadā. No trīs listēm tur startēs 46 kandidāti. Apkopojot informāciju par visiem kandidātiem, zināms, ka jaunākajam ir 18 gadu, vecākajam 91, bet vidējais vecums ir 46 gadi. Aptuveni 60% kandidātu ir vīrieši. Pretendentu kopskaits gan vēl var mainīties, jo tagad sākusies kandidātu pārbaude, lai noskaidrotu, vai visiem ir tiesības startēt vēlēšanās. Tāpat nav izslēgtas izmaiņas vēlēšanu norisē.

Korekcijas var ieviest Satversmes tiesa, kurā vērsušies vairāki novadi, kas nav apmierināti ar teritoriālo reformu. To sūdzības apkopotas astoņās lietās. Un nav izslēgts, ka gaidāmo spriedumu dēļ kādā no pašvaldībām var nākties rīkot jaunas vēlēšanas.

“Šis ir tāds nebijis gadījums arī vēlēšanu sagatavošanas vēsturē. Mēs paši šobrīd arī nevaram prognozēt, kādi būs tiesas spriedumi. Līdz ar to ir grūti sagatavoties,” norāda Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Šīs ir pirmās pašvaldību vēlēšanas, kurās varēs balsot nevis konkrētā, bet jebkurā savas pašvaldības iecirknī. Un pirmo reizi novadu un pilsētu domes varēs vēlēt arī no ārzemēm, balsojot pa pastu.

Velētajiem jārēķinās, ka Covid-19 dēļ spēkā būs piesardzības pasākumi, ko praksē jau izmēģināja Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pērn. CVK cer, ka iecirkņu darbiniekiem būs iespēja laikus vakcinēties, kas vairotu drošības izjūtu. Visiem obligāta prasība būs sejas maskas un distancēšanās.

“Tāds varbūt grūtākais vēlēšanu iecirkņiem, manuprāt, ir nosacījums, ka vajadzīgas arī ierobežojums kvadrātmetriem, cik cilvēku vēlēšanu iecirkņu telpās vienlaikus var atrasties,” saka CVK priekšsēdētāja.

Tas nozīmē, ka var nākties gaidīt rindā ārpus iecirkņa, tāpēc vēlētāju labs sabiedrotais būtu piemēroti laikapstākļi.

“Jā, tas, protams, palīdzēs. Lai gan tur jau domas dalās. Citreiz saka, ka vēlētāji nav aktīvi tāpēc, ka ir pārāk labs laiks. Un citreiz atkal, ka nav aktīvi tāpēc, ka ir slikts laiks. Tas tāds pēc noskaņojuma, šķiet, ir interpretējams viedoklis,” teic CVK priekšsēdētāja.

Lai mazinātu drūzmēšanās risku, vēlētāji aicināti izmantot iespēju vēlēt iepriekšējā balsošanā. Iecirkņi būs atvērti ne vien vēlēšanu dienā 5. jūnijā, kas ir sestdiena, bet arī trīs dienas iepriekš: pirmdien, ceturtdien un piektdien.