Pandēmijas laikā pieaudzis pieprasījums pēc mājdzīvniekiem; gribot ietaupīt, cilvēki mīluļus arvien biežāk iepērk nelegāli

0 Komentāru

Veterinārārsti pēdējā gada laikā arvien biežāk fiksē mājdzīvniekus, kuri Latvijā ievesti nelegāli. Dzīvniekiem neesot attiecīgās dokumentācijas un bieži vien tos transportē krietni jaunākā vecumā, nekā pieļauj likums. Vetārsti arī stāsta, ka pircēji par saviem nelegālajiem darījumiem nemaz nekautrējas.

Lielākoties Latviju tirgotāji izmanto kā tranzītvalsti – no Krievijas un Baltkrievijas visbiežāk mājdzīvnieki ceļojot uz Vāciju, Beļģiju un Franciju. Latvijā šī gada trijos mēnešos legāli tirgošanai ievests ap 300mts mājas mīluļu. Galvenais iemesls, kādēļ cilvēki izvēlas dzīvniekus iegādāties ārzemēs – tādā veidā izmaksas ir vismaz uz pusi lētākas.

“Ja Krievijā kāds no suņiem maksā līdz 200 – 300 dolāriem, tad “ss.lv” šīs cenas paši varat pārbaudīt – tie ir 800 eiro un uz augšu. Top modes suņi kļuvuši mazie špici, mazie terjerīši, kas ir mazizmēra suņi,” saka Pārtikas Veterinārā dienesta (PVD) Robežkontroles departamenta direktores vietniece Iveta Zemniece.

Likums Latvijā atļauj ievest suņus, kuri ir čipoti, vakcinēti pret trakumsērgu un sasnieguši trīs mēnešu un 21 dienas vecumu. Ievedot dzīvniekus no trešajām valstīm ir jāuzrāda veterinārais sertifikāts un citi pavadošie dokumenti. Veterinārārsti norāda – pandēmijas laikā arī Latvijā pieprasījums pēc mājdzīvniekiem ir pieaudzis tik ļoti, ka vietējais tirgus pieprasījumu apmierināt vairs nespēj. Interese skaidrojama ar to, ka cilvēki vairāk laika pavada mājās un uzskata, ka ir īstais brīdis mīluļa iegādei.

“Mēs šobrīd redzam daudz vairāk kucēnus. Kucēnus, kurus izmeklējot, mēs skaidri redzam, ka viņu vecums neatbilst vajadzīgajām prasībām un dokumenti, ar kuriem viņi ir ienākuši vai nu neatbilst esošajām prasībām vai viņu nav vispār,” stāsta Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore.

Nelegālie tirgotāji ne tikai apiet likuma prasības, bet nereti arī apdraud dzīvnieku veselību. “Viņi tiek iemesti kādam tālbraucējam fūrē, starp milzu citām kastēm. Protams, ka šim šoferim nav laiks viņus aprūpēt. Viņi ir atūdeņojušies, viņi nav uzņēmuši pietiekoši daudz pārtikas, viņi ir atdzisuši, jo kucēnam nav termoregulācijas,” norāda Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve.

Dakteru novērojumus apstiprina arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kurš robežkontrolē iesaistās tad, ja dzīvniekus ieved bez īpašnieka, proti, ar nolūku tos tirgot. Dati liecina – ja pērn visa gada laikā uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju pārbaudīja nepilnus 5000 mājdzīvnieku, tad šī gada nepilnos četros mēnešos – jau vairāk nekā 6000. 20kravām tālākais ceļš ir liegts, galvenokārt, labturības prasību pārkāpšanas dēļ.

“Esam konstatējuši, ka vienā būrī ievieto vairākus dzīvniekus, nerēķinoties ar to, ka dzīvniekam šādi nav iespēja ne piecelties, ne pagriezties. Ir bijuši gadījumi, kad mēs redzam, ka apakšā ir ielikti suņu būri, augšā ir uzlikts kaķu būris. Stādāties priekšā, kādā komfortā šis dzīvnieks pārvietojas,” vērš uzmanību PVD Robežkontroles departamenta direktores vietniece.

Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde uz robežas uzrauga, lai attiecīgā dokumentācija būtu privātpersonām, kas ceļo ar saviem mīluļiem. Viņu novērojumi ir pretēji – pērn pārbaudīto dzīvnieku skaits ir sarucis, jo cilvēki gluži vienkārši ceļo mazāk. Vetārstu novērojumi liecina – apzinoties kontroles prasības uz robežām ar trešajām valstīm, daudzi tirgotāji mēro simtiem kilometru garu ceļu, piemēram, uz Narvu Igaunijā, jo no Eiropas Savienības valstīm pārbaudes esot maigākas. Šādas shēmas neizslēdz arī muitnieki.

“Ja mēs konstatējam šos nelegālos dzīvniekus iekšzemē Latvijā un, ja viņi nav reģistrēti kā mūsu robežu šķērsojuši, mēs nevaram pateikt vai tas noticis mūsu robežu šķērsojot vai citu kaimiņvalsti,” saka VID Muitas pārvaldes vecākā muitas eksperte Elīna Galkina.

Par dzīvnieku ievešanu, izvešanu vai tranzītu bez noteiktās dokumentācijas fiziskas personas var saņemt sodu līdz 700 eiro, bet juridiskas personas – līdz 1400 eiro. Savukārt par dokumentu viltošanu sodi ir vēl bargāki.

0 Komentāru