PVD prasa izkaut veselās cūkas, ja nav ievērota biodrošība

Pievienot komentāru
PVD prasa izkaut veselās cūkas, ja nav ievērota biodrošība
Foto: Flickr

Pārtikas un Veterinārais dienests (PVD) liks nokaut cūkas, aizliedzot uzņēmējiem ar cūkkopību nodarboties turpmāko gadu, arī tādos gadījumos, kad mājas cūkas ir veselas, bet saimniecībā nav ievēroti biodrošības pasākumi, noskaidroja “LNT Ziņas”.

PVD noteikumi paredz, ka cūkas jāizkauj arī tiem cūkkopjiem, kuriem trūkst finanšu līdzekļu, lai ieviestu nepieciešamos pasākumus.

Šādos gadījumos saimnieki saņems no 25 līdz 115 eiro lielu kompensāciju, bet gaļu varēs paturēt pašu vajadzībām.

“Cūkas jātur iekšpusē, tām ir jānodrošina iežogojums, cilvēkiem, ejot uz novietni, ir jāmaina apģērbs, tāpat ir jānodrošina dezopaklājs, dezobarjeras, regulāra dezinfekcija, jāiznīcina grauzēji, kā arī jāievēro speciālas prasības barības uzglabāšanai un speciālas prasības mēslu uzglabāšanai,” stāstīja Māris Balodis, PVD ģenerāldirektors.

Āfrikas cūku mēra straujās izplatības dēļ, valdība lēmusi par ārkārtas situācijas zonas noteikšanu pilnīgi visā Latvijas pierobežā no Ziemeļvidzemes līdz Latgales dienvidaustrumiem gar visu Igaunijas, Krievijas un Baltkrievijas robežām. Tagad ārkārtas zonā plānots iekļaut 13 Vidzemes novadus.

Ārkārtas situācija otrdien izsludināta Rēzeknes, Ludzas, Alojas, Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Valkas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Strenču, Priekuļu, Raunas, Smiltenes, Apes, Alūksnes, Viļakas, Balvu, Rugāju, Baltinavas, Kārsavas, Preiļu un Riebiņu novadā.

Tas nozīmē, ka sākot no Valkas novada Ērģemes pagasta, kur atklāts pēdējais mājas cūkas saslimšanas gadījums ar bīstamo Āfrikas cūku mēri, PVD  tuvāko divu nedēļu laikā apsekos pilnīgi visas zemnieku saimniecības Valkas novadā un pēc tam pakāpeniski visā ārkārtas situācijas teritorijā. Īpašais statuss nosaka, ka pilnīgi visām saimniecībām bez izņēmuma kaut ar vienu cūku būs bezierunu biodrošības prasības.