Pašvaldības nodokļu maksātāju naudu atvēl striptīzšoviem un komandējumiem siltajās zemēs

0 Komentāru
Pašvaldības nodokļu maksātāju naudu atvēl striptīzšoviem un komandējumiem siltajās zemēs
Foto: Thomas Tolkien /Flickr

Par budžeta naudu Līgatnes pašvaldībā ticis rīkots pasākums ”Samantas Sex Songs” ar profesionālu striptīzdejotāju uzstāšanos, savukārt Ogres novadā budžeta līdzekļi atvēlēti kurpju remontiem un apšaubāma lietderīguma komandējumiem uz Portugāli un Maltu. Būtiski pārkāpumi atklāti arī citās pašvaldībās.

”Hronisks iekšējās kontroles trūkums izraisījis daudz pārkāpumu, kas liecina, ka pašvaldības joprojām nespēj saskatīt atšķirību starp budžeta līdzekļiem un personisko maciņu,” teikts Valsts kontroles (VK) paziņojumā.

Kopumā no sešām izlases veidā pārbaudītām pašvaldībām, piecās konstatēta naudas līdzekļu iekasēšana, pretī iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) nereģistrētus maksājuma saņemšanu apliecinošus dokumentus, kas bieži liedz noskaidrot iekasētās naudas apjomus.

”Melnās kases” atklātas Baldonē, Mālpilī, Rundālē, Ogrē un Līgatnē.

Turklāt Līgatnē kopumā bijušas deviņas šādas ”melnās kases”.

Piemēram, Līgatnes novada pašvaldībā robeža starp sabiedrības un privātajiem līdzekļiem ir tik ļoti izplūdusi, ka, laiku pa laikam anulējot čekus par it kā ”gida pakalpojumiem”, no kases kopumā izņemti vairāk nekā trīs tūkstoši latu (vairāk nekā 4,6 tūkst. eiro). Turklāt, lai ”melnā grāmatvedība” būtu sakārtota, uz viena no anulētajiem čekiem melns uz balta rakstīts: ”lai varam norēķināties par ”Spodru””, informē VK pārstāvji.

Ar īpašu radošumu izcēlusies Ogres pašvaldība – kāda pasākuma biļetes uzzīmējusi kultūras nama vadītāja, bet iekasētā naudiņa nonākusi mākslinieku kabatās.

Viens no spilgtākajiem piemēriem, kad par nodokļu maksātāju naudu tiek rīkoti dažādi kolektīvi pasākumi, ir bijis Līgatnē. Tur līdzekļi atvēlēti šovprogrammai ”Samantas Sex Songs”, kurā ugunīgā dziedātāja un trīs profesionāļi dejotāji klātesošos aicinājuši uz ”nebijušu, provakatīvu pasākumu ar šokējošu striptīzšovu”. Kā punkts uz ”i” šajā pasākumā ir apmaksāti arī zīlnieces pakalpojumi.

Uldis Āboliņš, LNT Ziņu žurnālists:

Valsts kontrole atzinusi, ka izplatītākais negodīgas prakses veids ir čeku anulēšana. Ņemot vērā, ka šādi pārkāpumi atklājušies piecās no sešām pašvaldībām, Valsts kontrole tuvāko trīs gadu laikā plāno pārbaudīt visas pašvaldības Latvijā.

Līgatnes novada pašvaldības viesmīlību noteikti ilgi atcerēsies arī viesi no Gruzijas, kuru uzņemšanas izdevumos tika iekļauti arī pirtnieka pakalpojumi. Arī par dārgu alkoholu – ”Hennessy” konjaku – un telpu rotāšanu maksājuši pašvaldības iedzīvotāji ar saviem nodokļiem.

Līgatnes pašvaldībai par pārkāpumiem jau ir piemērots naudas sods.

Līgatnes mērs Ainārs Šteins kategoriski noliedza “melno kasu” esamību domē un sacīja, ka neko nezina par dziedātājas Samantas Tīnas skandalozo priekšnesumu ar striptīzdejotāju piedalīšanos.

Savukārt Ogres novada pašvaldība radusi iespēju bez attaisnojuma dokumentiem privātpersonām izmaksāt 1675 latu vērtas balvas, segt apskaņošanas izdevumus un pat kurpju remontus. Ogres novada pašvaldības darbinieki par budžeta naudu apmeklējuši arī teātra izrādes.

Tāpat arī nodokļu maksātāju nauda šķērdēta arī komandējumos, kuru mērķis nav saistīts ar pašvaldības funkciju īstenošanu. Ogres novada pašvaldības divu darbinieku deviņu dienu komandējuma uz Portugāli atskaitēs ir norādīts komandējuma mērķis un uzdevums – ”biokurināmā ražošana, pielietojot jaunās tehnoloģijas siltuma un elektrības ražošanā”. Ogres novadā tiek plānots attīstīt centrālo siltumapgādes sistēmu, tādēļ rodas jautājums par komandējuma lietderību.

Savukārt astoņu dienu komandējuma uz Maltu atskaitē kā uzdevums norādīts – iepazīties ar ūdenssaimniecības pakalpojumu īpatnībām Maltas reģionā un apmeklēt ūdens atsāļošanas iekārtas. Tiesa gan, pašvaldībā dzeramā ūdens ieguve tiek nodrošināta no pazemes saldūdens avotiem.

Tāpat pašvaldībās vēl joprojām ir automašīnas ar neparasti elastīgām degvielas tvertnēm. Piemēram, Daugavpils pilsētas un Ogres novada pašvaldība savu auto 50 litru tvertnē satilpinājušas 100 litrus degvielas. Gandrīz pašvaldībās automašīnu ceļazīmēs nav norādīts brauciena maršruts un mērķis.

Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

0 Komentāru