Ornitologs iesaka, kā un ar ko ziemā pareizi barot putnus

0 Komentāru
Ornitologs iesaka, kā un ar ko ziemā pareizi barot putnus
Foto: John Flannery/Flickr

Neko sālītu, piemēram, sālītu speķi, putniem nedrīkst dot. Turklāt, ja reiz sākts tos barot, pārtraukt to nedrīkst – putni, kas pieraduši pie barības, nesaņemot barību, var nomirt.

Tie, kuri ziemā baro putnus, var redzēt fantastisku putnu daudzveidību, stāsta ornitologs Jānis Ķuze. Pie sava loga viņš saskaita vairāk nekā 10 putnu sugu vienlaikus. Jānis ar putnu barošanu nodarbojas vairākus gadus.

Daļa cilvēku, ziemā labu gribēdami, putnus baro, taču tas jādara atbildīgi, ievērojot dažādus nosacījums.

Jānis Ķuze, ornitologs:

Pie barotavas, kur cenšos piebarot dzeņus, izlieku kilogramu smagu speķa gabalu, kurš pazūd aptuveni nedēļas laikā. Tur nāk vairāki sugu dzeņi, piestaigā meža caunas. Putni jābaro ar sēklām un graudiem, neko sālītu tiem nedrīkst piedāvāt.

Ornitologi iesaka barot tieši mazos putnus, jo lielie, kā vārnas, žagatas un kaijas, paši spējīgi par sevi parūpēties un atrast barību. Savukārt mazajiem – zvirbuļiem, zaļžubītēm un svilpjiem grūtāk cīnīties ar sniegu un ledu.

Tāpat jārēķinās, ka putni pierod, ka barotavā ir kāds našķītis, tāpēc jārēķinās, ka nedrīkst ziemas vidū pēkšņi pārtraukt to barošanu – tā var beigties ar putnu bojāeju.

Jānis Ķuze, ornitologs:

Ja kādā dienā barības barotavā nav, putni grozās barotavas apkārtnē un gaida. Tas ir laiks, ko citos apstākļos viņi pavadītu mežā ļoti intensīvi meklējot barību, kukaiņu kūniņas, sēklas. Šajā laikā, kad viņi gaida, putni zaudē enerģiju. Ja ārā ir auksts, tas putniem tiešām var būt bīstami.

Latvijā pēdējos gados vairāk sāk parādīties putnu sugas no arvien eksotiskākām valstīm. Pirms gada tieši ziemā pie Akmeņraga jūras malā tika novērots Āzijas tuksneša ķauķis, kas ir Vidusāzijas stepes iemītnieks. Nesen Latvijā pirmo reizi manīti arī karaliskais ērglis, garstilbis un rietumu lakstīgala. Tāda pati tendence tiek novērota arī kaimiņzemēs Zviedrijā un Somijā.

Skaties video!

0 Komentāru