Mediņi no Bārbeles pagasta – ģimene, ar ko var lepoties

0 Komentāru
Mediņi no Bārbeles pagasta – ģimene, ar ko var lepoties
Foto: ekrānšāviņš

Skaties.lv kopā ar TV3 turpina rakstu sēriju par unikālām ģimenēm Latvija, kas daudziem var likt lepoties par to dzīves sparu un apņēmību. Šoreiz par Mediņu ģimeni Vecumniekos, Bārbeles pagastā.

Vecumnieku Zaļā novada Bārbeles pagastā atrodas unikāls brīvdabas muzejs Latvijā – Ausekļu dzirnavas, kurā darbības kārtībā ir visa lauksaimniecības agrāko laiku tehnika pat no gramofona līdz 150 gadus vecai kuļmašīnai!

Tajā saimnieko Mediņu ģimene un vismaz divreiz gadā Sējas un Pļaujas svētkos šeit pulcējas ap 80 cilvēku lielā Mediņu dzimta. Viens no dzimtas koka atzariem aizstiepjas līdz slavenajiem Latvijas mūzikas grandiem – brāļiem Mediņiem!

Pats saimnieks Mārtiņš Mediņš audzis četru brāļu un četru māsu ģimenē. Viņam ar kundzi Ainu ir trīs atvases. Vecākais dēls Gatis izstudējis uzņēmējdarbību, pašlaik strādā glābšanas dienestā, apņēmis sieviņu Ievu, audzina divus bērniņus un līdzās tēva mājām uzcēlis savu, latvisku guļbaļķu būves māju. Jaunākais dēls Lauris, izmācījies mehāniķos Latvijas Lauksaimniecības universitātē, tagad saimnieko pats savā Rančo ar sievu, bet meita Dita vasarās ir Ausekļu dzirnavu pārvaldniece, kur saimnieko kopā ar mammu Ainu. Un vēl – visa ģimene spēlēt lauku kapelā ”Bārbeles”, pamanoties piedalīties arī dažādos koncertos Latvijā! Vectēvs Jānis nesen nosvinēja 80 gadu jubileja (vēl pats pamāca kalēja prasmē).

M. Mediņam pašam apsaimniekošanā 150 hektāri zemes. Viņi nodarbojas ar graudu audzēšanu un piensaimniecību. Viena gruntīga zemnieku ģimene!

Tomēr lielākais lepnums ir Ausekļu dzirnavas, ko Mediņi nopirka 2005. gadā. To pazīst arī kā brīvdabas muzeju. Arī kā tūristu mītni, svētku un atpūtas vietu. Iespaidīga ir atjaunotā trīsstāvu dzirnavu ēka un 4,6 hektāru lielais iekoptais placis Iecavas upes ielokā – tur atradīsiet iespaidīgu seno latviešu lauku sētu darbarīku, citu senu mantu kolekciju un vairākas seno laiku stilā ierīkotas guļbūvju celtnes. Ideju par seno darbarīku muzeju saimnieks loloja jau kopš kolhoza laikiem, visus šos gadus krājis dažādas senas lietas. Turklāt mantas ir nevis vienkārši kaut kur saliktas, bet gaumīgi sakārtotas, piemēram, ir atsevišķa smēde, klēts, galdniecība, zāģētava, garāža utt., kā jau kārtīgā muižā pieklājas. Šeit ģimenes lielajos godos piedalās dažādi amatu pratēji ar saviem izstrādājumiem. Dzirnavu krāsnī saimniece un vedekla cep svaigu rupjmaizi un pīrāgus.

Lai vairāk mums Latvijā būtu šādu ģimeņu ar īstenu zemnieku un uzņēmēju garu, kas saimnieko pašu dzimtajā zemītē! Ar stāstu dalījās Valmieras teātra aktrise Māra Mennika.

0 Komentāru