Jauno kases aparātu sistēmas dēļ Latgalē varētu slēgt ciet mazās bodītes

0 Komentāru
Jauno kases aparātu sistēmas dēļ Latgalē varētu slēgt ciet mazās bodītes
Foto: LETA

Mazu veikaliņu īpašnieki Latgalē pieļauj, ka jauno kases aparātu sistēmas maiņas dēļ bodītes būs jāver ciet, bet vietējiem iedzīvotājiem – jāzaudē vienīgā iepirkšanās vieta ciemā.

Jau ziņots – lai ierobežotu tirdzniecības tīklu patvaļu un ēnu ekonomikas attīstību, pieņemti noteikumi par izmaiņām kasu aparātos. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidro, ka jaunie kases aparāti un sistēmas jāiegādājas tiem uzņēmumiem, kuru apgrozījums pārsniedz 200 tūkstošus eiro gadā.

Kristīne Ābola, VID Nodokļu pārvaldes pārstāve:

Ir tādi uzņēmumi, kas varēs lietot vecos kases aparātus un kuriem prasības netiek mainītas. Nākamajā grupā ietilpst tie uzņēmēji, kam būs jāievieš hibrīda kases aparāti, bet trešajā grupā ir tie komersanti, kuriem būs obligāti jālieto jauna kases sistēma. To, kurā grupā ietilpst uzņēmums, vērtē pēc uzņēmuma apgrozījuma konkrētā struktūrvienībā.

Piemēram, Varakļānos atrodas viena no aptuveni 400 veikalu tīkla LaTs tirdzniecības vietām. Uzņēmējs Jānis Erels atzīst, ka daļā šo veikalu jaunā sistēma radīs būtiskas finansiālas grūtības.

SIA Jills valdes loceklis Jānis Erels:

Ja uzņēmumam ir, piemēram, pieci desmit veikali, no kuriem vienam apgrozījums ir ļoti mazs. Šāds veikals nevar atļauties jaunā aparāta ieviešanu, taču kopumā arī pārējiem uzņēmuma veikaliem kases aparāts ir jāmaina. Tad sanāk tāda dilemma – ko tad darīt, vai vērt tos mazos veikalus ciet?

Sevišķi kases aparātu maiņa satrauc mazos uzņēmumus, kuriem ir tikai viens vai divi veikaliņi.

SIA Laki-z valdes locekle, veikala īpašniece Sarmīte Loce:

Ja mums arī vajadzētu šo te sistēmu ieviest, tas jau būtu finansiāli diezgan smags jautājums. Valstī jau tāpat ir diezgan liels nodokļu slogs, tāpēc noteikti rastos problēma, ja būtu papildu izdevumi.

Jaunie noteikumi skars apmēram 17% Latvijas tirdzniecības vietu, kurām kopā nāksies nomainīt vairāk nekā 22 tūkstošus veco kases aparātu.

Tikmēr Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs ir pārliecināts, ka ēnu ekonomikas uzplaukumu varētu mazināt, saucot vainīgos pie kriminālatbildības, nevis kārtējo reizi tērējot valsts budžeta līdzekļus.

Foto: LETA

Foto: LETA

LTA prezidents Henriks Danusēvičs:

VID saka, ka 900 uzņēmumi krāpjas, tikmēr saskaņā ar Bostonas Universitātes pētījumu mums sanāk, ka valstī ir 140 uzņēmumi valstī, kas nav godīgi. 140 uzņēmumu dēļ nevar pieciem tūkstošiem uzņēmumu likt ieguldīt papildu naudu, nomainot vienus kases aprātus uz citiem.

Jauno kases aparātu cena svārstās no 400 līdz 600 eiro. Tirgotāji cer, ka to ieviešana tiks atlikta līdz 2016. gadam, lai veikaliņi varētu labāk sagatavoties pārmaiņām.

0 Komentāru