Komentāri

Finanšu ministrija (FM) šogad devusi atļauju pašvaldībām ņemt kredītus 474 projektiem, kas kopā veido 170 miljonu eiro parādsaistības, trešdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

”Mēs šobrīd nevienai neredzam riskus, ka varētu draudēt maksātnespēja. Situācija tiek kontrolēta, un mēs neredzam apdraudējumu pašvaldību pastāvēšanai,” raidījumam komentēja FM pašvaldību finanšu uzraudzības departamenta direktore Inta Komisare.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Video!

Lielo attīstības projektu īstenošanai pašvaldības piesaista Eiropas Savienības un dažādus citus fondus. Līdzfinansējumam pašvaldības ņem kredītus, un šajā jomā ierobežojumu nav. Savukārt ierobežojumi ir pie mazākiem projektiem, piemēram, skolai vajag nomainīt logus, katlumājai nepieciešams remonts, mūzikas skolai jāpērk jauni instrumenti un tamlīdzīgi. Te valsts ir uzlikusi maksimālos griestus, cik lielas parādsaistības katra pašvaldība individuāli drīkst katru gadu uzņemties prioritāro projektu īstenošanai, un tie ir 250 000 eiro.

Pašvaldības aizņemas naudu korektiem mērķiem un ārkārtīgi reti ir nācies atmest projektu pieteikumus. Pašvaldību finanšu uzraudze atminas vien atteikumus ņemt kredītus trauku iegādei un festivāla telšu pirkšanai. Atpūtas kompleksus var būvēt tikai, ja ir kādu fondu līdzfinansējums, piemēram, Daugavpils novada Višķu pagasts uzcēla publisko pirti.

Arī Latvijas Pašvaldību savienība neesot secinājusi, ka domes ļaunprātīgi ņemtu kredītus.

Pašvaldības nekādi nevar izvairīties no aizņēmumu atmaksas pat tad, ja kredīts ņemts komerciestādē, bet valsts ir kā galvotājs. Nespēja termiņos veikt kredītmaksājumus nozīmē piespiedu pārfinansēšanu – ņemt jaunu kredītu, lai atmaksātu veco.

Pašvaldībām pēc būtības nevar piemērot bankrota procedūru, norakstot parādus. Līdzekļu atdošanu garantē ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma un nekustamā īpašuma nodokļiem.
Vienīgais pēdējā laika gadījums, kad pašvaldība nav spējusi atmaksāt parādu, ir bijis ar Ādažu novada domi, kura bija spiesta ņemt jaunu kredītu no Valsts kases, lai pārkreditētu veco parādu. Pirms tam līdz 2009. gadam līdzīgā situācijā bija 19 pašvaldības.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl