Cūkas liesa liecina, ka Latvijā šogad pavasaris kavēsies

4 komentāri
Cūkas liesa liecina, ka Latvijā šogad pavasaris kavēsies
Foto: liz west/Flickr

Laika zīmes liecina, ka šī ziema Latvijā paies, svārstoties starp atkušņiem un salu, turklāt pavasaris pamatīgi kavēsies. Tā, vērojot ap Jauno gadu kautu cūku liesu izskatu, čiekurus egļu galotnēs un citas laika zīmes, prognozē laika zīmju eksperts Vilis Bukšs.

”Pavasaris šogad gaidāms vēlu. Laika zīmes liecina, ka decembris un janvāris būs silts, kā to redzam jau tagad, bet februārī sagaidāms ilglaicīgāks sals, taču tas nebūs īpaši bargs. Vietām gan gaisa temperatūra nokritīsies līdz –25 grādiem pēc Celsija – šādi laikapstākļi vairāk gaidāmi Latvijas austrumu daļā. Taču pārsvarā Latvijā februārī būs –10, –15 grādi pēc Celsija,” saka V. Bukšs.

Ko vēstī cūkas liesa un čiekuri egļu galotnēs?

Jaunajā gadā var ”zīlēt” pēc cūkas liesas – ja tā ir sabiezējusi, tad arī ziema ”sabiezēs”. Proti, vairums šogad laika zīmju vērotāja apvaicātie zemnieki nudien apliecinājuši – ap Jauno gadu kauto cūku liesu gali esot sabiezējuši. Tas nozīmē, ka arī ziemas beigas būs sniegiem bagātas un laiks pieturēsies ”ziemīgs” vēl ilgi.

Līdz ar to apstiprinājušās laika zīmju zinātāja prognozes, kas tika izteiktas jau šoruden, skatoties uz egļu un priežu čiekuriem. Proti, šogad vairāk čiekuru bijis tiešu koku galotnēs – koku galos, kas nozīmē, ka noturīgāks sniegs un sals gaidāms tieši ziemas otrajā pusē – februārī un martā. Turklāt vēl novembrī analizējot pirmo dienu, kad šogad uzsniga sniegs, Vilim Bukšam esot bijis skaidrs – šogad būs ”vairākas ziemas”, precīzāk – to varētu būt piecas. Tas nozīmē, ka ziemas periodā būs daudz atkušņu un atkal sniega un sala (lasi – ziemas) atgriešanās.

”Sniega vēl pietiks ilgi, un ziema varētu ilgt pat līdz Lieldienām, kas šogad iekrīt 5. aprīlī. Ap Lieldienu laiku varētu uzsniegt pat sniedziņš, tāpat iespējami vēji un lieti. Arī pats aprīlis rādās salīdzinoši mitrs un vēss,” saka laika zīmju zinātājs. Viņš gan uzsver, precīzāku laiku pavasarī varēs prognozēt Teņa dienā – 17. janvārī. Piemēram, ja šī diena būs miglaina un ja tajā būs atkusnis, tad maijā iespējami plūdi.

Sals un atkušņi – Baltijas jūras specifika

Tikmēr sinoptiķi par laikapstākļu prognozēšanu, par pamatu ņemot dažādas zīmes, ir skeptiski, atzīst Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sinoptiķe Laura Krūmiņa.

”Es drīzāk paļaujos nevis uz laika zīmēm, bet uz fizikas likumiem un to radītām likumsakarībām,” atzīst sinoptiķe, tajā pašā laikā norādot, ka nav iedziļinājusies laika zīmju vērošanas mākslā.

Tāpat viņa norāda, ka Latvijā un Baltijas reģionā kopumā tādas ziemas kā šī ir visai tipiskas un šī uzskatāma par ”tipisku Latvijas ziemu”.

”Drīzāk netipiskas ir tādas ziemas, kad bez pārtraukuma pieturās stiprs sals vai arī tādas, kad sniega sega neveidojas vispār,” sacīja L. Krūmiņa.

Kopumā Baltijas jūras reģionā ir grūti runāt par laikapstākļu cikliskumu. ”Tas, ka ir bijusi karsta vasara, vēl nenozīmē, ka būs salīdzinoši auksta ziema, un otrādi,” saka L. Krūmiņa.

Sinoptiķi ilgtermiņā laiku neprognozē

Kopumā meteorologi neņemas prognozēt laikapstākļus ilgākam laika posmam – parasti ilgākās laika prognozes ir ne vairāk kā vienam mēnesim, taču tas jau ir ļoti ilgstošs laika posms, kādā prognozēt laikapstākļus. Pārsvarā sinoptiķi gatavi prognozēt laiku vien dažām turpmākajām dienām.

”Janvārī gan atkušņi dominēs pār salu. Latvijas austrumos gan varētu būt sals, taču kopumā janvāra otrajā pusē ļoti zema gaisa temperatūra nav gaidāma,” jautāta par to, kāds laiks gaidāms janvārī, L. Krūmiņa ir gatava sniegt atbildi. Janvāra otrajā pusē laikapstākļi stabilizēsies un, iespējams, biežāk piesals.

Jāpiebilst, ka absolūtais zemākās gaisa temperatūras rekords Latvijā bija vērojams 1956. gada 8. februārī. Tas apliecina to, ka februāris tradicionāli Latvijā ir aukstākais ziemas mēnesis.

4 komentāri