Komentāri
Arī Jelgavā un Daugavpilī norit 9. maija pasākumi
Foto: LETA

Krievu kultūras biedrības Veče organizētajā mītiņā Jelgavā par godu Krievijā svinamās Uzvaras dienas 70.gadskārtai visplašākos aplausus izpelnījās kritika pašvaldībai par vietas nepiešķiršanu vakara svinībām.

Mītiņš notika Stacijas parkā pie piemiņas zīmes Jelgavas atbrīvotājiem no nacisma, bet tradicionālais Krievijas Uzvaras dienas svinēšanas pasākums Uzvaras parkā šogad nenotiks, jo tur paredzētas Eiropas festivāla aktivitātes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Večes pārstāvja uzruna bija vienīgā, kuru pavadīja plaši aplausi. Pēc viņa, teiktā “bija pretīgi dzirdēt” pašvaldības skaidrojumu, ka Sarkanā armija atbrīvoja Jelgavu no nacisma, bet pati neaizgāja. Veče pašvaldības rīcību vērtē kā varas stingrības demonstrēšanu. Organizācijas pārstāvji aicināja mītiņa dalībniekus pēc ziedu nolikšanas kapos doties svinēt uz Rīgu, kur 9. maija svinēšana nekad neizzudīšot.
Kopumā pasākumā pulcējās ap 300 cilvēku, kas bija vairāk nekā iepriekšējos gados.

Mītiņā ar uzrunām uzstājās arī krievu kultūras biedrības Iztok pārstāvji, militāro pensionāru biedrības pārstāvis un kara veterāns.
Pasākumā piedalījās arī Krievijas vēstniecības pirmais sekretārs Aleksandrs Grečanijs, kurš pauda gandarījumu, ka šī diena Jelgavā nav aizmirsta, un šis mītiņš to apliecina.

Jelgavas pilsētas domes deputāts Sergejs Stoļarovs (S) uzrunā pauda nožēlu, ka Eiropas Savienība neatzīst 9. maiju par uzvaras dienu un piemin tikai kritušos, nevis uzvaru.

Vēsturnieks Viktors Guščins mītiņā demonstrēja vēsturisku jelgavnieku fotogrāfiju no 1945. gada 9. maija. Viņš sniedza vēstures izklāstu par tā laika notikumiem, uzsvērdams, ka 1941. gadā jau no nacistiskās Vācijas ienākšanas brīža Jelgavā esot aktivizējušies nacistu kolaboranti. Guščins gan neko neteica par padomju kolaborantiem, kas bija aktivizējušies jau pirms nacistu ienākšanas. Atšķirībā no iepriekšējo gadu uzrunām Guščins šogad nepieminēja pašreizējos starptautiskos notikumus.

Pasākumā uzstājās jaunieši ar priekšnesumiem, kuru laikā palaida gaisā 70 ceriņkrāsas balonus. Izņemot Georga lentītes, pasākumā netika izmantoti karogi vai cita simbolika.

Daugavpilī vairāki tūkstoši iedzīvotāju svin 9. maiju

Šodien Daugavpilī vairāki tūkstoši iedzīvotāju piedalījās Krievijā svinamās Uzvaras dienas pasākumos, dodoties gājienā un piedaloties mītiņā par godu sabiedroto uzvaras pār nacistisko Vāciju 70. gadadienai.

Daži desmiti Otrā pasaules kara veterānu un vairāki simti atbalstītāju ar kara dalībnieku portretiem rokās no Slavas skvēra devās gājienā, veterāni tika vesti vairākās padomju laika militārajās apvidus automašīnās bez jumta. Gājiens pa 18. novembra, Viestura un Rīgas ielu devās uz Dubrovina parku, kur pie mūžīgās uguns viņus sagaidīja vairāki tūkstoši 9.maija svinētāju un notika mītiņš.

Mītiņā klātesošos uzrunāja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis (Latgales partija), Krievijas ģenerālkonsuls Daugavpilī Oļegs Ribakovs, Baltkrievijas ģenerālkonsuls Daugavpilī Vladimirs Kļimovs, garīdzniecības pārstāvji, Eiropas Savienības Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka (LKS), kara veterānu vārdā uzstājās Ivans Terehovs, bet jauniešu vārdā – Valērijs Oščenkovs.

Runātāji pieminēja kritušos, pateicās veterāniem par viņu ieguldījumu nacisma sakāvē, aicināja neaizmirst vēstures mācības, akcentēja pašreizējā miera trauslumu, nepieciešamību pēc labām savstarpējām attiecībām starp Eiropas Savienību un Krievijai un to, cik svarīgi ir nepieļaut jaunas traģēdijas.

Pēc klusuma mirkļa pie mūžīgās uguns tika nolikti vainagi un ziedi. 9. maija svinības turpinājās ar nacionālo kultūras biedrību radošo kolektīvu un vieskolektīvu no Krievijas Pleskavas koncertu Vienības laukumā. Savukārt kinoteātrī Renesanse notika Krievijas un Baltkrievijas ģenerālkonsulātu Daugavpilī organizētā svinīgā pieņemšana kara veterāniem.
9.maija pasākumos Daugavpilī piedalījās vairāki tūkstoši dažāda gadagājuma un dažādu sociālo grupu cilvēki, arī ģimenes ar bērniem.

Vairums cilvēku bija tērpušies svētku drēbēs, pie tām bija piespraustas Georga lentītes. Kopumā 9. maija pasākumi Daugavpilī aizritēja svētku gaisotnē un bez būtiskiem starpgadījumiem.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl