Neviennozīmīgi tiek vērtēta LIZDA veiktā pedagogu aptauja par vakcināciju pret Covid-19

19 komentāri

Vairāk nekā trešdaļa pedagogu ir kategoriski pret vakcinēšanos, un tikpat uzskata, ka potēšanās nemaz nav droša. Tas izriet no Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) veiktās aptaujas. Tomēr ne visi pedagogi anketas rezultātiem piekrīt. Izskan pat, ka aptauja bijusi tendencioza un nemaz neparāda mācībspēku viedokli par vakcināciju, stāsta TV3 Ziņas.

Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aptauju, kurā centās noskaidrot skolotāju viedokli par vakcināciju, izveidoja pēc tam, kad valdībā sākās diskusijas, vai pedagogiem būtu jānosaka obligāta vakcinēšanās pret Covid-19.

Lasi vēl –

”Mēs šo aptauju tiešām veicām ar mērķi noskaidrot attieksmi pret vakcinēšanos un arī apzināt nevakcinēšanās iemeslus un risinājumus. Būtiskākie secinājumi – 55% respondentu neatbalsta obligātu vakcinēšanos ne kopumā sabiedrībā, ne pret kādu profesionālo grupu,” skaidro LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Tomēr satraucošākie dati par to, ka no teju 7000 respondentu, vairāk nekā trešā daļa mācībspēku, norādījuši, ka ir kategoriski pret vakcinēšanos kā tādu. Vēl tikpat pedagogu uzskata, ka potēšanās nemaz neesot droša.

Izglītības iestādēs strādājošo vidū aptaujas rezultāti gan tiek vērtēti neviennozīmīgi. TV3 Ziņu komandas uzrunātie skolotāji norāda, ka daudzi jautājumi bijuši pat tendenciozi un vērsti tikai uz tiem pedagogiem, kuri nav saņēmuši vakcīnu vai par to šaubās.

”Par lielāko daļu no jautājumiem bija jālauza galva, kā vispār atbildēt cilvēkam, kurš ir pretējās domās. Jo visi jautājumi bija tendenciozi. Piemēram, par iespēju veikt testus par savu naudu. Man nav nepieciešami vairs testi, tad kā man atbildēt,” neizpratnē ir pedagogs.

”Tas ir apmēram tā, ka vēl neesi vakcinējies, bet vēl šaubies, un tu tagad mēģini noskaidrot tos iemeslus. Bet, ja esi jau, tad tie pārējie jautājumi faktiski kļūst jau par farsu. Ir jautājums, bet nav atbilžu variantu man kā cilvēkam, kuram tā vakcinācija jau ir ”post factum”, atzina kāds pedagogs.

Tāpat, lūgta nosaukt iemeslus, kādēļ skolotāji tik gausi vakcinējas. Uz šo jautājumu Ādažu vidusskolas skolotājas atbilde bijusi tieša: ”Tā es arī uzskatu, tas ir cilvēku stulbums. Un, ja šādu jautājumu ieliek, tad paši aptaujas sastādītāji demonstrē savu viedokli, ko viņi par to domā. Un es neuzskatu, ka ir ”jāucinās”, jāsaka ”uķi – puķi”. Ja cilvēki netic zinātnei, tad varbūt viņiem nav jābūt šajos amatos.

Lasi arī – Covid-19 sertifikāts būs obligāts mediķiem, sociālās aprūpes darbiniekiem un izglītības nozarē strādājošajiem

Pati arodbiedrība noliedz, ka aptauja ir bijusi tendencioza vai jau sākotnēji tā nostājusies nevakcinēto pusē. Tomēr atzīst, daži jautājumi bijuši provokatīvi, tomēr arī tas darīts ar mērķi, lai labāk saprastu pedagogu noskaņojumu.

”Mēs ielikām dažādus jautājumus aptaujā, jo, vadoties pēc tā, kādi ir kopumā sabiedrībā šie stereotipi, aizspriedumi, aizdomas, lai saprastu, vai šī ir problēma vai nav? Jautājumi tiešām bija ļoti dažādi, bet mēs uzskatām, ka tie sniedz ļoti labu ainu,” pārliecināta ir Vanaga.

Tomēr atsevišķi skolotāji uzskata, – jautājumu izvēle, aptaujas un rezultāti tagad iedrošinājuši vēl vairāk nostāties pret potēšanos tos, kuri jau iepriekš bijuši negatīvi noskaņoti.

Pēc pēdējiem pieejamiem datiem, patlaban vakcinēti ir 58% pedagogu. Visvairāk augstskolu mācībspēku – 77%, kamēr pirmsskolās vien 46% strādājošo.

19 komentāri