Neredzētas zvērības pret maziem bērniem un citi šausmu stāsti – “Melu teorija” atmasko safabricētas ziņas

5 komentāri

Pats “kliedzošākais” Krievijas propagandas piemērs – safabricētais stāsts par krustā sisto puisēnu, kuru translēja Krievijas televīzijas un kas radīja sašutuma vētru krievvalodīgajā mediju telpā. Interesants ir ne tikai pats stāsts, bet arī tā galvenā varone, Ukrainas pilsone Gaļina Pišņaka. Viņa bija tik veiksmīgi notēlojusi krievvalodīgo cietēju, ka Krievijas televīzijas šo sievieti nolēma izmantot arī citur.

Bija 2014. gada vasara. Jau aiz muguras Krimas okupācija, “zaļo vīriņu” iebrukums Donbasā. Taču separātisti cieta pirmās nopietnās neveiksmes. 5. jūlijā Luhanskas apgabala pilsētu Slovjansku bija spiesti pamest Igora Girkina spēki un ienāca ukraiņu armija. Tās pašas nedēļas beigās Krievijas Sabiedriskās televīzijas pirmā kanāla ziņās bija reportāža no Rostovas, Krievijā.

Melīgais stāsts:

Žurnāliste it kā nejauši Donbasa bēgļu nometnē bija satikusi sievieti Gaļinu Pišņaku, separātistu kaujinieka sievu. Viņa liecināja, ka savām acīm redzējusi, kā Slovjanskas centrā tikko ienākušie ukraiņu karavīri trīs gadus vecu puisēnu, “opolčenca” dēlu ar naglām piekaļ pie reklāmas staba, lai viņš vairāk ciestu, izdara vairākus griezienus viņa miesā un mātes acu priekšā liek noasiņot. Vēlāk māti pieķēdē pie bruņumašīnas un velk apkārt visam laukumam.

Stāsts izsauca satraukumu Krievijā. Interneta portālos cilvēki sašuta par ukraiņu zvērību. Masveidā pieteicās nākt brīvprātīgajos, lai dienētu Donbasā.

Melīgais stāsts tiek atmaskots

Stāstam par krustā sisto trīs gadus veco puisēnu radās radošie sekotāji. Televīzijas kanāls “Zvezda” publicēja inscenējumu, kā bataljona Azova kaujinieki dzīvu sadedzina separātistu.

Boriss Ņemcovs, Krievijas vadošais opozicionārs, nāca klajā ar filmu “Kara izraisītājs”. Tajā viņš izskaidroja, ka stāsts par krustā sisto puisēnu ir radīts, lai vairotos brīvprātīgie karadarbībai Ukrainā. Viņš Ostankinas televīziju salīdzināja ar armijas iesaukšanas punktu, lielgabalgaļas magnētu.

Drīz vien radās problēmas. Nebija neviena, kas apstiprinātu Gaļinas Pišņakas stāstu par krustā sisto puisēnu. Jau dažas dienas vēlāk ne tikai ukraiņu, bet arī virknē Krievijas izdevumu sākās atmaskojumi. Intervēja Slovjankas iedzīvotājus. Neviens nebija dzirdējis par krustā sisto puisēnu, kur nu vēl redzējis, kā bruņumašīna vilktu pa laukumu sievieti.

Krievu inteliģence kongresā savāca parakstus, lai sabiedriskās televīzijas vadītājs Konstantīns Ernsts publiski atvainotos.

Krievijas televīzija neatvainojas par melu pārraidīšanu

Nekas tāds, protams, nenotika. Pirmais kanāls par notikušo klusēja, stāstam turpinājuma nebija.

Drīz parādījās arī lielāka skaidrība, kas ir stāsta galvenā varone Gaļina Pišņika. Izrādās, – aktrise, kas tēlo kādu cietējas lomu, kad vien vajag. Drīz vien viņa parādījās vēl divas lomās.

Dažas stundas pēc terorakta Doņeckā, kad cieta cilvēki trolejbusa pieturā, šī pati sieviete, tikai jau kā veikala pārdevēja Jūlija, stāstīja par sprādzieniem.

Kas ir talantīgā aktrise?

Vēl pēc kāda laika kanāla “Rossija” ziņās šī pati sieviete parādījās jau kā Doņeckas apgabala Volnovahas pilsētas iedzīvotāja Sņežana Karpeka ar apsietu galvu. Viņa tēloja cietušo Ukrainas blokposteņa apšaudē. Viņas stāstā iepītajām detaļām vajadzēja apstiprināt, ka šāvuši nevis separātisti, bet gan ukraiņi. Arī šis stāsts izrādījās pilnīgas blēņas, jo tāda Sņežana Karpeka nebija vērsusies pēc ārsta palīdzības – līdz ar to arī nevarēja būt cietusi apšaudē.

Šīs televīzijas aktrises īstais vārds ir Gaļina Ostapenko. Kijevas, vēlāk Slovjanskas iedzīvotāja. Viņa reiz bija sūdzējusies milicijai, ka vīrs viņu piekāvis un atņēmis pasi. Vēl pirms laika uzrakstījusi milicijā iesniegumu, ka netiek galā ar meitas audzināšanu. Meita esot nozagusi 1000 grivnas.

Viņas vīrs kļuvis par kaujinieku pie Girkina Slovjanskā. Viņu sauc Konstantīns Pišņaks.

Pēc pusgada klusēšanas Pirmais kanāls atsauca stāstu par krustā sisto puisēnu. Taču atsaukuma tonis bija radīts tāds, lai tiem TV skatītājiem, kas sadzīvē nelieto neatkarīgos televīzijas kanālus, šķistu, ka nekāda maldināšana nav notikusi. Savukārt tiem, kas iedomājušies, ka Pirmais kanāls maldinājis skatītāju, bija jāsaprot, ka par stāsta patiesumu atbildīga ir mistiskā sieviete Gaļina, nevis ietekmīgais kanāls.

Lai arī it kā atsaukts, tomēr no oficiālās informatīvās telpas aprites stāsts nekur nepazuda. 2016. gada janvārī turneju ar vieslekcijām Krievijas skolās sāka kāds pseidozinātnieks. Vecākiem obligāti brīvprātīgā kārtā bija jāziedo 70 rubļu, lai to mazās atvases ietu klausīties brīnumstāstus par krustā sisto puisēnu.

5 komentāri