Mobilais ganāmpulks šopavasar uzsāk dabīgo pļavu noganīšanu

0 Komentāru

Pluču kalna stāvajā nogāzē, kur daudzviet traktortehnikai nav iespēju piekļūt, savu darbu uzsāka mobilais ganāmpulks. Gotiņas Pilču nogāzes pļavās uzsāka šo ganīšanās sezonu. Pieprasījums ir ievērojams, jo šovasar paredzēts noganīt 20 īpaši aizsargājamas pļavas dažādos novados.

Govis ir atvestas un tūlīt jau tiks laistas pļavā, lai varētu uzsākt savu īpašo misiju. Gotiņas dodas ārā no kravas auto un dažādu interesentu vērīgo skatienu pavadītas lopiņi dodas pļavā. Ierasti govis un buļļi pavasarī, tiekot brīvībā, šādās reizēs ir visai nevaldāmi. Taču šis ganāmpulks ir visai piezemēts, jo tie ziemu ir pavadījuši zem klajas debess, norāda mobilā ganāmpulka koordinators.

“Tas galvenais uzdevums ir atjaunot dabīgās pļavas. Latvijā tās ir palikušas ļoti maz. Ar ganīšanu tas ir viens no labākajiem veidiem, kā dabūt tos augus iekšā, lai pļavas būtu ziedošas un skaistas,” saka mobilā ganāmpulks koordinators Jānis Andrušaitis.

Šajā pļavā Plūču kalna nogāzē ganāmpulks uzturēsies aptuveni mēnesi. Tad šo raibo lopiņu komandu pārvedīs uz kādu citu pļavu, kur ir nepieciešama noganīšana.

“Pavisam šajā sezonā gadīsimies desmit šādās Latvijas vietās, tā būs Jelgava, Sigulda, Rīga, Madonas rajonā, tepat Līgatnē,” pauž mobilā ganāmpulka koordinators.

Šie ir Galovejas šķirnes liellopi. To priekšrocība ir tā, ka ganāmpulks ir pašpietiekams, ļoti reti prasa cilvēku iejaukšanos. Arī teliņi dzimst bez veterināru iejaukšanās.

TV3 pārliecinājās, ka gotiņas nav arī īpaši draudzīgas, tās labāk ietur distanci nu vismaz no uzbāzīgajiem reportieriem.

Kopā ganāmpulkā ir 110 liellopu. Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa norāda, ka Latvijā ir tikai 0,7% dabīgo pļavu. Tāpēc ganāmpulka nepieciešamība ir nepārvērtējama: “Jau ceturto gadu ganāmpulks vasarās ceļo pa Latviju, pa dažādām pļavām, lai šo darbu veiktu.”

Pēc noganīšanas šeit parādīsies dažādi augi un ziedi, kas līdz šim izaugt nevarēja.
0 Komentāru