Ministrs pauž neizpratni, kādēļ Covid-19 testēšanā netiek vairāk izmantota laboratorija “Bior”

14 komentāri

Atkal aktualizējies jautājums par to, kādēļ Covid-19 testēšanā līdz šim tik maz izmantota valsts zinātniskā institūta “Bior” laboratorija. Tagad par to neizpratni pauž arī Veselības ministrs, kurš solījis veikt uzlabojumus kopējā valsts testēšanas politikā, kuras principi līdz šim bijuši neskaidri.

Kopumā no marta līdz decembrim valsts par Covid-19 testiem samaksājusi 31 374 000 eiro. Lielāko daļu – 12,6 miljonus saņēmusi Gulbja laboratorija, 11,8 miljonus Centrālā laboratorija, Rīgas Austrumu slimnīcas laboratorijai par testēšanu samaksāti 5,5 miljoni, valsts zinātniskā institūta “Bior” laboratorijai – 703 000 eiro.

“Bior” uzskata, ka ir nostumti malā, lai gan tieši tur testēšanas maksa ir vismazākā, proti, 38,83 eiro. Salīdzinājumam – “Centrālajā laboratorijā” Covid-19 analīzes bez nosūtījuma izmaksā 45 eiro, bet Egila Gulbja laboratorijā tests bez nosūtījuma izmaksā 53 eiro.

Par “Bior” resursa neizmantošanu pārsteigts arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP): “Tā situācija man ir līdz galam neizprotama. Attīstījusies laika gaitā, dažādas laboratorijas ir iesaistījušās testēšanā ar dažādu intensitāti. Ir bijušas sadarbības problēmas pagātnē, informācija nav apritējusi pietiekami labi, bet šobrīd, kā mani informē NVD, šādu šķēršļu neesot.”

“Bior” aicina laboratorijām sadarboties, nevis konkurēt savā starpā, kā ir noticis līdz šim. Un svarīgākais, ka līdz šim kopējā valsts testēšanas politika bijusi haotiska, neskaidra.

“Apjomus varam divkāršot, vai pat četrkāršot, atkarībā no plāniem un stratēģijas. Valstiski svarīgi, lai nebūtu tāds laboratoriju tirgus placis, bet sakarīga kopīgā sadarbība, koordinēšana, lai mēs zinātu, ko darīt,” norāda “Bior” direktors Aivars Bērziņš.

Iedzīvotāju testēšanās apjomi gan pamatīgi kritušies – esošie testēšanas punkti darbdienās tiek izmantoti uz 70%, bet brīvdienās uz 50%.

“Pašlaik “Bior” nepiedāvā testēšanos brīvdienās, varbūt arī tur procentuāli sanāk lielāks skaits privātajās laboratorijās, bet nav nekādu šķēršļu, lai kāds varētu piedāvāt šo pakalpojumu un veikt,” saka Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

“Te nav runa par iesaisti kā tādu, bet ir vairāk runa par noteiktību, un par plānveida pieiešanu – varam pacelt jaudas, svarīgi ir zināt, ka tas ir plānveidīgi, un uz to ejam,” teic “Bior” direktors Aivars Bērziņš.

Veselības ministrs sola Covid-19 testēšanas sistēmu pamatīgi uzlabot un vairāk iesaistīt arī “Bior”: “Plānojam testēt vairāk, precīzāk, konkrētās mērķa grupās, gatavojoties drošākiem darbības modeļiem.”

“Bior” ir četri Covid-19 testu nodošanas punkti – divi Rīgā, pa vienam Daugavpilī un Rēzeknē.

14 komentāri