Lietā pret Latviju par vecuma pensijas apmēra aprēķināšanu, valsts ieskatā, diskriminācija nav notikusi

0 Komentāru
Lietā pret Latviju par vecuma pensijas apmēra aprēķināšanu, valsts ieskatā, diskriminācija nav notikusi
SIPA/SCANPIX

Lietā pret Latviju par vecuma pensijas apmēra aprēķināšanu diskriminācija nav notikusi, šodien Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) pauda Latvijas puse, skatot četru Latvijas nepilsoņu un vienu Krievijas pilsones, kura sūdzības iesniegšanas brīdī bija Latvijas nepilsone, sūdzības par iespējamu Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas pārkāpumu.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce, valsts ieskatā, atšķirība pensijas aprēķināšanā ir pamatota.

Līce atzīmēja, ka attālinātajā režīmā notika ECT Lielās palātas sēde, kur tika izskatīta sūdzība. Pēc viņas paustā, galvenais strīds ir par to, ka nepilsoņiem, aprēķinot vecuma pensijas, netiek ņemts vērā tas periods, kas ir darbs vai obligātais dienests ārpus Latvijas teritorijas pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas.

“Ja persona, piemēram, pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas ir strādājusi citās bijušajās PSRS Republikās, tad šis laika periods nepilsoņiem, atbilstoši Valsts pensiju likumam, aprēķinot pensiju stāžu, netiek ņemts vērā un var ietekmēt pensijas summu,” norādīja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās.

Līce pavēstīja, ka ECT šodien uzklausīja pušu viedokļus, tiesneši uzdeva jautājumus un tagad ECT vērtēs šo sūdzību un lems par to, vai tā ir izskatāma pēc būtības un, ja tā tiks izskatīta pēc būtības, tad būs jākonstatē ir vai nav pieļauts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas pārkāpums. Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās atzīmēja, ka patlaban nav zināms, kad būs ECT nolēmums, jo tas ir atkarīgs tikai un vienīgi no pašas ECT darba organizācijas.

Runājot par Latvijas nostāju šajā sūdzībā, Līce uzsvēra, ka, valsts ieskatā, šos periodus Latvijā nevar ņemt vērā, jo tie attiecas uz laiku, kad Latvija bija okupēta un prettiesiski inkorporēta PSRS sastāvā, proti, runa ir par laika posmu, kad Latvija savu teritoriju nekontrolēja.

Līce uzsvēra, ka pēc neatkarības atjaunošanas Latvija, izveidojot pensiju sistēmu, attiecībā uz okupācijas periodu varēja uzņemties atbildību vai nu par savu pilsoņu kopumu, vai par teritoriju. Pēc viņas paustā tas nozīmē, ka pensiju aprēķināšanā saviem pilsoņiem tiek ņemti vērā visi darba gadi, tai skaitā arī tie, kas bijuši ārpus Latvijas teritorijas.

Savukārt nepilsoņiem, ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un citām personām tiek ņemti vērā visi periodi, kas strādāti Latvijas teritorijā. Latvija uzskata, ka pret šīm personām nav bijusi diskriminējoša attieksme un atšķirība pensiju aprēķināšanā ir pamatota, ņemot vērā gan okupācijas faktu, gan arī valsts prettiesisku iekļaušanu PSRS sastāvā.

0 Komentāru