Liela interese par vēsturisku ēku atjaunošanu Rīgā

0 Komentāru

Rīgā šopavasar par vēsturisko ēku atjaunošanu esot ļoti liela interese. Konkursam par pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanu jau iesniegti 105 projekti. Tās ir gan lielās daudzdzīvokļu mājas centrā, gan pavisam nelielas koka būves Pārdaugavā. Un pieteikšanās vēl turpinās.

Arhitekta Gustava Rūdolfa Vinklera projektētajai koka mājai Pārdaugavā jau ir apritējis 141 gads. Padomju varas gados vēsturiskais mantojums ir stipri cietis. Gan ilgstošas pamestības, gan nemākulīgo remontu dēļ.

Tagadējā ēkas saimniece Agrita Tipāne Rīgas domes Īpašuma departamenta rīkotajā konkursā piedalās jau vairākus gadus pēc kārtas: “Šogad gribas iet tālāk ar logiem, un pabeigt arī piebūves daļu, to verandas daļu. Te arī viss ir jāprotezē un jāskatās, kādā stāvoklī ir konstrukcija apakšā. Un arī visas šīs daļas, visu fasādi un visu logu ar visām vitrāžām. Jo tas arī diezgan stipri cietis.”

Tā saucamajā mazajā programmā māju īpašnieki var saņemt līdzfinansējumu līdz 5000 eiro, kas sedz ne vairāk kā pusi kopējo izmaksu. Tā ir iespēja atjaunot atsevišķus mājas fragmentus. Šādā veidā četru gadu laikā Agritas Tipānes īpašums ticis pie jauna jumta un lieveņa, pareizām notekcaurulēm, kā arī lēnām tiek restaurēti pilastri un mājas pamati.

“Šeit ir veikta protezēšana. Un tas nozīmē, ka šī daļa bija izpuvusi. To ņem pilnībā ārā, līdz konstrukcijai, skatās, kāda ir konstrukcija, ja nepieciešams, tad to arī protezē, nu un tad izgatavo tieši pēc tā paša profila, kāds ir bijis, tieši to gabaliņu. Protams, visu dēli daudz vieglāk izgatavot. Bet tad tas nebūs pēc visiem restaurācijas principiem,” pauž vēsturiskās mājas īpašniece.

Savukārt lielajā programmā var saņemt līdzfinansējumu līdz 20 tūkstošiem eiro, bet ne vairāk kā pusi fasādes atjaunošanai nepieciešamās summas. Par naudas piešķiršanu lemj komisija, kas pieteikumus vērtē pēc īpašiem kultūrvēsturiska būvmantojuma saglabāšanas kritērijiem. Šogad tam kopumā ir atvēlēts pusotrs miljons eiro.

“Katrs klients aprēķina savu tāmi. Tajā sarēķina, cik viņam piekristu tas finansējums, un tas ir katru gadu, ko kurš atnes, to mēs arī visu saliekam kopā atbilstoši kritērijiem. Sarindojam klientus dilstošā secībā atkarībā no punktu skaita. Kur pieejamais finansējums beidzas, tur arī novelkam svītru,” saka Rīgas domes Būvju sakārtošanas pārvaldes priekšnieka vietniece.

Viens no kritērijiem – būves gads. Jo vecāka ēka, jo lielākas izredzes tai saņemt finansējumu. Papildu punkti tradicionāli arī tiek piešķirti koka un kulta ēkām, piemēram, baznīcām, kā arī dzīvojamajām mājām.

Uz lielajiem fasādes atjaunošanas projektiem bieži viena piesakās daudzdzīvokļu mājas, kur darbi tiešām ir finansiāli ietilpīgi un aizņem daudz laika. Turklāt par projekta virzību ir jāvienojas visiem dzīvokļu īpašniekiem.

Pēdējo piecu gadu laikā līdzfinansējumu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai saņēmuši 329 projekti. Šogad interesenti vēl var pieteikties līdz 26. aprīlim.

0 Komentāru