“Zvaniet Merkelei!” Šādi apsargi atbild ārā salstošajiem bēgļiem. LNT reportāža no Berlīnes

13 komentāri
“Zvaniet Merkelei!” Šādi apsargi atbild ārā salstošajiem bēgļiem. LNT reportāža no Berlīnes
Foto: Scanpix

Bēgļu krīze Vācijā draud ar sociālās sistēmas sabrukumu, vērtē sabiedrības viena daļa un eksperti. Tikmēr otra grupa uzskata, – Vācija ir pietiekami turīga, lai uzņemtu vēl vairāk bēgļu.

Patvēruma meklētājiem vīriešiem Berlīnē LNT Ziņas jautāja – kāpēc bēgļu pūļos mazākumā redzamas sievietes? Sīrieši atbildēja, ka viņi cer, ka Vācija ļaus sievām ar bērniem pievienoties vēlāk, – nu jau atlidojot, nevis riskējot ar dzīvību, šķērsojot Vidusjūru. Taču jau šobrīd bēgļu skaitļi ir iespaidīgi. Tikko publicētie dati liecina, ka Sīrijas, Irākas un Afganistānas bēgļi pārsnieguši 900 000. Prognoze līdz gada beigām – 1 miljons.

Kamēr Latvija satraucas par 531 bēgļa uzņemšanu divu gadu laikā, salīdzinājumam, piemēram, Berlīnē no jauna ierodas līdz pat 700 patvēruma meklētāju katru dienu. Ar operatoru Kasparu Markusu Berlīnē filmējām, kāds spiediens tas ir reģistrācijas centram. Bezpajumtnieku rajons – par tādu katru nakti tiek pārvērsta bēgļu reģistrācijas centra Berlīnē apkārtne. Tūkstošiem patvēruma meklētāju pat ar zīdaiņiem rokās nesaņem guļasvietu bēgļu nometnēs.

Foto:

Bēgļiem, kas nonākuši Vācijā, cīņa par labklājību ir 24 stundas diennaktī. Ir īsi pēc četriem no rīta, un mēs dodamies uz bēgļu reģistrācijas centru. Lai arī tas būs atvērts tikai pēc četrām stundām, taču viņi sāks drūzmēties pie ieejas jau šobrīd. Tieši no piereģistrēšanās ir atkarīgs, vai bēgļi saņems naudas pabalstu, mājvietu un regulāras ēdienreizes. Savu kārtu vēl gaida arī sīriete Rezana ar meitu.

“Mūs atveda no Hamburgas pārpildītās bēgļu nometnes šeit uz Berlīni, taču te ir bezcerība. Nu jau kuro nakti sēžam ar meitu uz ielas un salstam. Nezinu, kam lai šeit prasa palīdzību,” teic sīriešu bēgle Rezana. Šāds gaidošs patvēruma meklētāju pūlis, vismaz pustūkstotis, ir katru nakti.

“Tikai no 70 līdz 100 cilvēkiem katru dienu oficiālā iestāde spēj palīdzēt. Pārējie – kā minimums 400 – paliek aiz strīpas. Jau nākamajā dienā Berlīnē ierodas simtiem citu bēgļu, taču risinājums nav atrasts pat tiem vēl no iepriekšējām dienām,” stāsta brīvprātīgais darbā ar bēgļiem Nebrass. Tas rada saspringtu gaisotni kā pirms sprinta. Katru nakti visi gaida mirkli, kad policija atvērs vārtus iekļūšanai reģistrācijas centra teritorijā. Bēgļi nenoturas un izlaužas cauri policijai un apsardzei.

Policija piesaistīta pēc daudzajiem negadījumiem, kad bēgļi cits citu sabradāja. Te princips – kuri pirmie ieskrien, tie tiek piereģistrēti. Tādēļ šeit pats svarīgākais – ātri skrienošas kājas. “Ja Merkele jums ir atvērusi durvis uz Vāciju, zvaniet Merkelei un nenāciet šeit – tā mums tikko pateica apsargi, kuri mūs izmeta ārā no reģistrācijas līnijas. Viņi mūs sarindo kā lopus. Apsargi saka – ja nevēlaties justies kā lopi, zvaniet Merkelei,” teic sīriešu bēglis Munirs.

Kad aizskrējuši līdz teltij, kurā dala konkrētās dienas reģistrācijas laika kārtas numuriņus, atkal jauna drūzmēšanās. Bēgļi nav agresīvi. Ārā līst lietus, ir auksts, bet neatkarīgi no laikapstākļiem šeit bēgļiem nekādas citas izvēles, kā tikai stāvēt un gaidīt, nav. Filmēt teltī mums ir aizliegts, bet spriedzi liek nojaust no turienes nākošā skaņa. Vēlāk tiek atklāts, ka privātās apsardzes darbinieki fiziski ietekmējot bēgļus.

“Apsargi nav psiholoģiski trenēti darbam ar bēgļiem. Apsargi kliedz uz viņiem, sāpīgi sagrābj un met bēgļus ārā. No cilvēcības skatpunkta tā ir nepieņemama situācija. Bēgļi tiek savainoti, sisti, mētāti uz visām pusēm. Viņi gūst ievainojumus,” teic Sjūzena Dauvi, kas brīvprātīgi palīdz bēgļiem.

Cilvēki ir tā pārguruši no gaidīšanas nedēļām ilgi un joprojām bez rezultāta, ka negulētās naktis liek bēgļiem bezspēkā pakrist īslaicīgam miegam turpat uz zemes. Tikmēr citi, ieraugot televīzijas kameru, ielenc mani no visām pusēm, lai paustu izmisumu.

“Es te gaidu mēnesi, bet neko neesmu vēl te dabūjis. Septiņās dienās no Sīrijas nobraukt tūkstošiem kilometru līdz Eiropai ar visām nāves laivām Vidusjūrā man bija vieglāk nekā šeit tagad. Nedēļas laikā Vācijā palīdzības saņemšanā nevar pakustēties progresā uz priekšu par vienu metru,” saka Sīrijas bēglis Diārs.

“Nāku šeit jau mēnesi. Katru dienu. Katru dienu. Es guļu uz ielas visu šo mēnesi. Man nav bijusi silta pajumte, nav naudas, ēdu to, ko uz ielas atrodu vai kāds man iedod,” atzīst irākiešu bēglis Haisjans. Rindā nakts melnumā, kad sen jau būtu jāguļ, stāv arī bērni. Berlīnes sociālo lietu departaments ir pieņēmis darbā simtiem jaunu darbinieku, atvēris otru reģistrācijas centru, bet to kopējā kapacitāte vienalga ir septiņas reizes mazāka nekā bēgļu pieplūdums.

Skaties video:

13 komentāri