Zolitūdes traģēdijas hronoloģija: līdz ar lielveikalu sagruva arī desmitiem cilvēku dzīves

Pievienot komentāru

Nelaimes priekšvēstnesis ir ugunsdzēsības signalizācija, kas veikalā nostrādā neilgi pēc četriem pēcpusdienā. Iemeslu trauksmei nekonstatē, tāpēc viss rit ierasto gaitu, līdz stundu vēlāk – plkst. 17.44 – notiek traģēdija – iegrūst jumts virs kasēm un piena produktu nodaļas.

Vienlaikus parādās ziņas par pirmajiem upuriem.

Ierodas glābēji un sāk glābšanas darbus, taču pavisam negaidīti ap pulksten 19.00 vakarā jumts neiztur vēl vienā vietā, un notiek otrs nogruvums virs kasēm un arī virs alkohola nodaļas, šoreiz aprokot zem drupām arī glābējus.

Lai arī glābēji steidz patverties drošākā vietā ārpus veikala – diemžēl ne visiem ugunsdzēsējiem tas izdodas.

Aculiecinieki stāsta, ka jumta iegruvums noticis pēkšņi un negaidīti. Tikai tie, kuri atradās tuvāk izejai, paspēja izkļūt no grūstošās ēkas.

Ārā pulcējušies cilvēki cenšas sazvanīt savus tuviniekus, taču velti.

Glābšanas dienestu sakaru līnijas ir karstas. Atklājoties traģēdijas apmēriem, seku likvidācijai tiek sūtītas arvien jaunas glābēju brigādes.

Glābšanas darbi ir ne tikai fiziski, bet arī emocionāli smagi. Glābēji ik pa laikam atrod arvien jaunus bojāgājušos. Tostarp trīs savus kolēģus.

Cietušo un bojāgājušo tuvinieki, pulcējoties aiz nožogojuma, pacietīgi tver jebkādus jaunumus.

Pirmajās stundās – vēl ar patiesu atvieglojumu, sagaidīti izglābtie, bet, laikam ritot, jau klusi tiek skaitīti vairs tikai bojāgājušie.

Pēc aizvadītas smagas nakts, otrā dienā gruvešu pakāji klāj piemiņas ziedi. Dienas gaitā ziņas par bojā gājušajiem nemitīgi mainās.

Gluži kā barikāžu laikā, cilvēki ar sviestmaizēm un siltu tēju ierodas atbalstīt tos, kas šeit jau diennakti pavadījuši aukstumā, gaidot ziņas par savējiem.

Atbalsts ir arī psiholoģisks.

Brīdī, kad šķita, apzinām vairs tikai notikušā sekas un upurus, liktenīgā ēka atkal lika par sevi manīt. Jumts iebruka nu jau trešo reizi. Turklāt tas notika LNT Ziņu tiešraides laikā.

Pēc trešā nogruvuma atbildīgie dienesti nolēma pārtraukt glābšanas darbus. Tajā brīdī no veikala drupām jau bija izcelti 54 bojāgājušie. Pie šīs atzīmes upuru skaits pārstāja augt, atstājot paliekošu nospiedumu visu mūsu atmiņās kā vislielākā traģēdija atjaunotās Latvijas vēsturē.

Lasi vēl