Zolitūdes traģēdijā vaino Būvinspekcijas likvidāciju un bijušos politiķus

Pievienot komentāru
Zolitūdes traģēdijā vaino Būvinspekcijas likvidāciju un bijušos politiķus
FOTO: SCANPIX

Ar asām debatēm Zolitūdes parlamentārā komisija šodien centās apkopot līdz šim paveikto un noskaidrot vainīgos. Deputāti bija vienisprātis, ka traģēdijā liela nozīme bijusi Būvinspekcijas likvidācijai, ko pieļāvuši politiķi, tostarp premjers Valdis Dombrovkis, bijušie ekonomikas un citu ministriju vadītāji.

Par spīti šīm runām, gala spriedumā gan tika nolemts konkrētus vārdus un uzvārdus neminēt.

Zolitūdes traģēdijas parlamentārā izmeklēšanas komisija darbojās gadu, un šodienas sēdē tika izvērtēts paveiktais. Interesanti, ka secinājumus apkopojuši topošie juristi – pirmā un otrā kursa studenti. Tikmēr savā starpā pamatīgi izstrīdēties paspēja deputāti Artuss Kaimiņš un Ints Dālderis.

Deputāti secina, ka Valsts būvinspekcijas likvidācija būtiski samazinājusi būvniecības uzraudzību, kas ir viens no iemesliem, kādēļ traģēdija notika.

Deputāti secina, ka atbildība par būvinspekcijas likvidāciju ir jāuzņemas 9. Saeimai un tās apstiprinātajai valdībai, īpaši Ekonomikas ministrijai. Sēdes laikā pat izskanēja aicinājumi pie atbildības saukt konkrētas amatpersonas – bijušo premjeru Valdi Dombrovski, taču tas kopēju atsaucību neguva. Policija aicina būt piesardzīgiem, un nogaidīt, līdz savu galavārdu teiks tiesa.

Sēdē izskanēja aicinājumi arī izveidot īpašu Saeimas analītisko dienestu, kas turpmāk, pētot līdzīgas smagas tēmas, varētu sagatavot sakarīgus pētījumus, ko diemžēl deputāti paši nespēj izdarīt.

Komisija vērš uzmanību, ka būvniecības nozarē valda milzu ēnu ekonomika, turklāt būvdarbus bieži vien veic neprofesionāli cilvēki – lai dabūtu šādu darbu, nevajag ne izglītību, ne pieredzi.

Tomēr peļņa par spīti tam ir galvu reibinoša. Tāpēc arī būvnieku lobijs politiķu vidē ir ārkārtīgi spēcīgs. Ienesīgās nozares uzņēmumi ir dāsni partiju sponsori, kā arī izmanto dažādus fondus un aplinkus metodes, kā piebarot politiķus, šādā veidā, visticamāk, arī nodrošinot sev aizmuguri.