“Žņaudza, likās, ka sprandu pārlauzīs!” TC “Alfa” apsargu vaino brutalitātē pret nepilngadīgo par skrituļošanu stāvlaukumā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

322 komentāri

Pusaudža māte vaino tirdzniecības centra (TC) “Alfa” apsardzes darbinieku vardarbībā pret viņas 16 gadus veco dēlu, kurš bija devies uz TC apakšzemes stāvlaukumu, lai tur braukātos ar skrituļdēli. Par to zēns pārmācīts, viņam nodarīti miesas bojājumi, puisis arī guvis psiholoģisku traumu, ziņo par apsarga rīcību šokētā māte.

Agneses dēls vairākkārt devies braukāties ar skrituļdēli uz TC “Alfa” auto stāvlaukumu. Agrā pavasarī viņam par šo nodarbi aizrādīja apsargs un lūdza sekot uz apsardzes telpu. Toreiz, ierodoties pakaļ dēlam, esot lūgusi uzrādīt iekšējās kārtības noteikumu punktu, kas aizliedz skrituļot stāvlaukumā, bet viņai to neviens neuzrādīja, stāsta Agnese. Apstaigājusi stāvlaukumu un sapratusi, ka vienīgie brīdinājumi izlīmēti pie ieejām veikala telpās, kas vēsta, ka tajās nedrīkst skrituļot. Toreiz apsargu izsauktajiem Valsts policijas (VP) darbiniekiem nebija pretenziju pret zēnu, jo viņš nebija izdarījis likumpārkāpumu, gluži pretēji – policisti informēja, ka viņa ir tiesīga rakstīt iesniegumu par iespējamu prettiesisku aizturēšanu, ko veica apsargi, jo nav nodarīts likumpārkāpums, stāsta Agnese. Toreiz mīļā miera labad Agnese nevērsās pret apsardzes darbiniekiem.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Iepriekš dēls pat bija mucis no apsargiem. Es teicu dēlam, ka nevajag bēgt no apsargiem, jo tas, kurš bēg, parāda, ka ir vainīgs. Teicu, lai nākamreiz, ja aizrāda, pieklājīgi jāpavaicā, ko pārkāpj. Lai paskaidro zināšanai.

Pusaudža māte: “Viņam bija sajūta, ka visa dzīve pazib gar acīm!”

Ļoti nepatīkama pieredze nepilngadīgajam Agneses dēlam bija pēc dažām dienām, kad atkārtoti devās uz to pašu stāvlaukumu skrituļot kopā ar draudzeni. Agnese par dēla piedzīvoto stāsta no atvases un viņa draudzenes stāstītā. Notikušais daļēji iemūžināts arī dēla draudzenes viedtelefona kamerā.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Pēc bērnu stāstītā, viņi aizbrauca uz turieni, izvēlējās skeitot pašā maliņā, kur teju nekad nav nevienas automašīnas. Pēc dažām minūtēm atnāca apsargs, kurš ar brutalitāti vērsās un teica: “Kas tev “nedalec”?! Es tev tūlīt to dēli salauzīšu.” Dēls teica, ka, kā es viņu mācīju, apstājās un sacīja, lai vai nu parāda noteikumu, ko pārkāpj, vai kādu zīmi, jo jau iepriekš policija norādīja, ka nav likumpārkāpuma. Pēc dēla stāstītā, apsargs esot atbildējis: “Ne tu man, “hļupik, lēksi acīs!” Apsargs dēlu pagrābis aiz kapuces un sācis vilkt prom. No stiepšanas kakls tika spiests ļoti spēcīgi.

Uz šādu reakciju puisis apsargam esot norādījis, ka nav nepieciešamības grābt un vilkt aiz kapuces, ka viņš nekur negrasās bēgt, ka sekos apsargam, atsaucoties uz dēla stāstīto, klāsta Agnese.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Apsargs uz to nereaģēja un turpināja vilkt. Dēls mēģināja izvairīties no tvēriena, uz ko viņu nometa uz ceļiem un mocīja. Dēls teica, ka centās izvairīties, spirināties.

Šajā brīdī kameru savā viedtelefonā ieslēdza puiša draudzene, kura arī bija ļoti satraukta par notikušo. Viņas uzņemtajā video iemūžināts, kā apsardzes darbinieks cieši satver zēna kaklu un tur pusaudzi pie zemes, saucot par šmurguli. Video dzirdams, kā zēns vaid sāpēs un atvainojas.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Dēls tika žņaugts, galva pulsējusi un jau melns gar acīm bija. Viņam bija sajūta, ka visa dzīve pazib gar acīm. Bet tas nebija viss. Viņš teica, ka vienā brīdī sapratis, ka nevajag pretoties. Saprata – jo vairāk pretosies, jo trakāk būs. Kā viņš kaut nedaudz mēģināja pagriezt kaklu, likās, ka pārlauzīs sprandu. Tāpēc vairs nepretojās. Pēc tam apsargs viņu atkal nometa uz zemes, spieda celi pret muguru. Apsargs dēlu turēja ar roku, bet nu jau no augšas, seja dēlam bija uz zemes.

Esot iesaistījies cits apsardzes darbinieks, kurš esot pārtraucis kolēģa darbības. Tad zēns esot vests uz apsardzes telpu.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Dēla draudzene sekoja un ik pa laikam filmēja. Dēls, kā var dzirdēt video, atstāsta apsarga teikto, ka vedīs uz stūri, kur nav kameru, ka tur nositīšot. Iedomājieties, bērns jau tā ir izmocīts, žņaugts, gar zemi izmētāts. Iedomājieties, kādas viņam tajā brīdī ir sajūtas! Viņu ved kaut kur un saka, ka nositīs. Kādas nāves bailes tās bija!

Kad puisi ieveda apsardzes darba telpās, viņa draudzene lielā satraukumā zvanīja Agnesei, kura atsteidzās uz TC un pieprasīja apsargiem atbrīvot dēlu.

Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Viņu iespundēja mazmazītiņā telpā, tik mazā, lai tajā varētu tikai iesēsties. Viņu tur iemeta kā kaut kādu īpaši bīstamu noziedznieku. Viņš ir tik bīstams noziedznieks, lai pret viņu vērstu tādu agresiju, kas sākās stāvlaukumā un turpinājās ar nogādāšanu tajā būcenī? Viņš pat teica, ka nekur negrasās bēgt! Ko viņš tādu izdarīja? Vai viņš [apsargs] uzskatīja, ka pretošanās bija uzbrukums viņam, tāpēc tā rīkojās? Nē, viņš tur centās atbrīvoties no tvēriena.

Pusaudzis traumēts, apsardzes firma darbinieka rīcībā pārkāpumus nesaskata

Agnese stāsta, ka likumsargus izsauca viņa, nevis apsardzes darbinieki. Pusaudža māte ziņoja par vardarbību pret bērnu, iesniedzot iesniegumu policijā. Pēc notikušā Agnese dēlu nogādāja ārstniecības iestādē, kur konstatēja traumas – zilumus un sasitumus. Traumas māte iemūžināja, uzrāda fotoattēlus “Bez Tabu”. Agnese stāsta, ka pēc notikušā dēlam ir arī emocionālā trauma. Viņa vērsusies Sociālajā dienestā, kurā jau izstrādāts sociālās rehabilitācijas plāns, kas paredz psihologa konsultācijas, kurās Agneses dēlam sniegs atbalstu līdz šī gada beigām.

Agneses juridiskais pārstāvis vēlāk pieprasīja paskaidrojumus apsardzes kompānijai “G4S Latvia”, kas pēcāk atbildēja, ka nesaskata pārkāpumu darbinieka rīcībā. Tāpat atbildē pusaudža mātes pārstāvim “G4S Latvia”, komentējot notikušo stāvlaukumā, klāsta, ka “video novērošanas kameras nenosedz aizturēšanas vietu”. Agnese uzskata, ka “G4S Latvia” nepamatoti aizstāv darbinieku.
Agnese
vaino TC apsargu vardarbībā pret bērnu

Skaidrojumā, kurā saka, ka nesaskata darbinieka rīcībā nekā tāda, teikts, ka pieprasīti paskaidrojumi no iesaistītajām pusēm. Tad ir kā? Dēls nav iesaistītā puse? Mums neviens nav zvanījis, nav neko prasījis!

TC “Alfa” vadība un apsardzes kompānijas “G4s Latvia” pārstāvji atteicās no komentāru sniegšanas klātienē, tiešsaistes video un telefonsarunā. TC “Alfa” vadītāja Liene Apine informēja, ka par šo atgadījumu uzzinājusi no “Bez Tabu”. Viņa nekomentēja apsardzes darbinieka rīcību, rakstveidā norādīja, ka skrituļošana TC auto stāvlaukumos ir aizliegta.

“G4s Latvia” raidījumam sniedza sekojošu atbildi rakstveidā:

“G4s Latvia” komentārs

Situācija ir saistīta ar nepilngadīgu personu, tāpēc ”G4S”, ievērojot Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumus, nevar publiski komentēt attiecīgo situāciju. [..] Diemžēl pārkāpuma situācijas gandrīz vienmēr ir saistītas ar pārkāpēju konfliktējošu attieksmi pret apsardzes darbiniekiem. ”G4S” veicis iekšējo izmeklēšanu un nav konstatējis, ka apsardzes darbinieks būtu pārkāpis normatīvajos aktos noteiktos ierobežojumus.

Savukārt VP informē, ka notikušais tiek izmeklēts ierosinātā administratīvā procesa ietvaros.

Ance Rozīte
VP pārstāve

Tika uzsākts administratīvā pārkāpuma process, kurā jaunietim tika nozīmēta ekspertīze par miesas bojājumu smaguma pakāpes noteikšanu. Šobrīd tiek skaidroti notikušā apstākļi, notiek izmeklēšana. Tāpat tiek vērtēta arī apsardzes darbinieka rīcība, proti, vai apsardzes darbinieks, pildot savus tiešos darba pienākumus, rīkojies atbilstoši, vai nav pārkāpis savas pilnvaras.

Topošo apsargu instruktors šādu vēršanos pret pusaudzi vērtē kā prettiesisku

“Bez Tabu” lūdza situāciju komentēt arī topošo apsardzes darbinieku instruktoram Igoram Ponomarenko. Komentējot pusaudža mātes teikto, ka auto stāvlaukumā nav brīdinājumu par aizliegumu tajā skrituļot un ka neviens viņai nav spējis uzrādīt šādu iekšējās kārtības noteikumu punktu, Ponomarenko atzīmē, ka stāvlaukums nav vieta, kur nodarboties ar šādām aktivitātēm, jo to rezultātā var ciest svešs īpašums, piemēram, novietotās automašīnas. Par skrituļošanu apsardzes darbinieki ir tiesīgi aizrādīt, katru situāciju atrunāt iekšējās kārtības noteikumos nav iespējams, teic Ponomarenko. Vienlaikus Ponomorenko saskata pārkāpumus apsarga rīcībā, vēršoties pret pusaudzi šādā veidā.

Igors Ponomarenko
apsardzes mācību centra ”Daizpon” vecākais instruktors

Cīņas paņēmienus, ko apsargiem māca apmācībā, pielieto aizsardzībai, atbruņošanai un aizturēšanai, ja persona nodarījusi kaitējumu objektam, citai personai. Tādos gadījumos iespējams aizturēt ar cīņas paņēmieniem, lai nodotu policijai. Jaunekli nevajadzēja nodot Valsts policijai, apsardzes uzņēmums nav arī uzrakstījis iesniegumu par nodarījumu vai kaitējumu, jo tāda nebija. Fiziska spēka pielietošanai nebija iemesla, jo nav noticis nodarījums, par ko puiku varētu apsūdzēt, aizturēt un iespundēt būcenī. Tā bija prettiesiska darbība. Apsardzes darbiniekam, kā saka, neizturēja nervi. Pat ja jaunietis nepaklausa un nedodas prom pēc aizrādījuma, viņu nevar nogādāt uz būceni. Viņu var tikai izraidīt, nepielietojot cīņas paņēmienus. Viņu var izvest ārā no objekta aiz rokas vai pieturot.

322 komentāri