Zivju audzētāji sašutuši par nevienlīdzīgo attieksmi zaudējumu kompensēšanā

2 komentāri

Zivju audzētāji norāda uz netaisnīgu zaudējumu kompensēšanu. Kompensāciju griesti, kas ieviesti, lai nekropļotu tirgu, rada faktiski pretēju efektu un ievieš nevienlīdzību. Mazākās audzētavas saņem kompensācijas pilnā apmērā, savukārt lielāko zivju dīķu saimniekiem jāsamierinās vien ar nelielu daļu zaudējumu atlīdzību.

Karpas, kas audzētas ”Sātiņi” dīķos ir audzētas iespējami dabīgāk, tāpēc tām nepieciešams plašums. Taču lielās platības patīk un gardās zivis ļoti labi garšo arī zivjēdājputniem, kas nodara ievērojamas rūpes zivjsaimniecībām. Starp tiem, piemēram, jūras ērglis, zivju gārnis un lielais baltais gārnis.

“Sātiņu” pārstāve Gundega Grigorjeva uzskaita aizsargājamos nemedījamos putnus, kas viņu saimniecībai, apēdot jaunākās zivtiņas, nodara aptuveni 60 000 eiro zaudējumus katru gadu: “Tas nozīmē, ka mūsu saimniecībai šie zaudējumi, es tā rēķinu, ka ir 60 000 un pāri vienā gadā, ja mums samaksā tikai trīs gadu periodā 30 000, tas ir nesamērojami maz.”

Pieminētos 30 000 eiro griestus trīs gadu laikā nosaka Eiropas Komisijas regula, kur maksimālā summa ieviesta tāpēc, lai valsts pārmērīgi atbalstot kādu uzņēmumu nesāk kropļot tirgu.

“Sātiņu” pārstāve norāda, ka, iespējams, drīzumā aptuveni 600 kvadrātmetru plašie dīķi tiks samazināti. Pretējā gadījumā viņu uzņēmums nodarbojas ar savvaļas putnu piebarošanu, nevis zivju audzēšanu un viņi nav tādi vienīgie: “Lielās saimniecības tādas kā Nagļi, Skrunda, Sātiņi, mēs saņemam varbūt tikai 13%. Rodas tāda netaisnīga sajūta.”

Zivjaudzētavu saimniekiem kompensācija pienākas par piecām putnu sugu un ūdru nodarītajiem zaudējumiem. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvis norāda, ka pašlaik kompensāciju aprēķināšanas formula ir ļoti vienkāršota – tiek uzskaitītas tikai putnu sugas, kas pārtiek no zivīm un dīķu platība. Tāpēc lielo saimniecību īpašnieku aprēķinātie lielie zaudējumi nav precīzi.

“Pašreizējā formula neņem vērā putnu blīvumu vai cik daudz putnu tur ir, līdz ar to būtu nekorekti, ka patiesie zaudējumi daudzkārt pārsniedz kompensācijas apmēru,” teic DAP kompensāciju administrēšanas nodaļas vadītājs Ģirts Baranovskis.

Taču skaidrs, ka lielajām saimniecībām zaudējumi ir lielāki nekā noteiktais kompensācijas maksimums 30 000 eiro trīs gados. Tāpēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā tiek izstrādāti jauni kompensācijas noteikumi, kas segs zaudējumus simtprocentīgi visām, gan mazām, gan lielām saimniecībām.

Tiks svītrota norma par “de minimis” maksimālā atbalsta apmēra ierobežojumu, kas paredzēja, ka zemes īpašnieki var saņemt kompensāciju ne lielāku par 30 000 eiro trīs gadu periodā. Līdz ar to zemes īpašnieki varēs saņemt kompensāciju pilnā apmērā.

Taču līdz ar izmaiņām zivjaudzētājiem būs jāķeras klāt putnu uzskaitei un reizi mēnesī jāinformē dabas aizsardzības pārvalde. Balstoties uz iesniegtajiem datiem tiks aprēķināta putnu apēsto zivju vērtība. Izmaiņas gan vēl jāsaskaņo Eiropas Komisijā, tāpēc grūti prognozēt, kad jauninājumi stāsies spēkā.