Komentāri
“Latvijas failos” zinātnieka Jāņa Stradiņa trīs dzīves
Publicitātes foto

Kanāls LNT cikla “Latvijas faili” ietvaros skatītājiem piedāvā dokumentālo filmu par izcilo Latvijas personību Jāni Stradiņu, kura dzimtas vārds ir ierakstīts zinātņu enciklopēdijā. Filma atklās viņa trīs dzīves jeb virzienus, kuros viņš paralēli darbojas – ķīmija, zinātne un sabiedriskais darbs. Ko par J.Stradiņu atklāj viņa darbi un sasniegumi? Skatieties dokumentālo filmu “Latvijas faili”. Jāņa Stradiņa trīs dzīves jau 28.augustā 21:15 kanālā LNT!

Jāņa Stradiņa trīs dzīves

Aizvadītā gada decembrī Latvijas viedākais zinātnieks un vēsturnieks Jānis Stradiņš nosvinēja savu 80 gadu jubileju. J.Stradiņa vārdu pazīst un ciena gan Eiropas un Āzijas, gan Amerikas zinātnes pasaulē. Savā mūžā, gluži kā ķīmijas formulā, viņš savirknējis dažādus elementus: ķīmiju, zinātņu vēsturi, cīņu par Latvijas neatkarību, darbu zinātnes un sabiedrības labā. Viņa dzimta ir stāvējusi klāt Latvijas medicīnas šūpulim, vārds ierakstīts zinātņu enciklopēdijā. Analizējot, pētot, secinot, akadēmiķis J.Stradiņš apkopojis izcilu zinātnes vēstures krājumu un atdzīvinājis grāmatu lappusēs zinātnieku portretus. Akadēmiķa viedoklim bez ierunām uzticas gan zinātnes un kultūras spožākie prāti, gan vienkāršie laika biedri. Par devīzi savas dzimtas ģērbonim J.Stradiņš izvēlējies romiešu dzejnieka Ovīdija teicienu Piliens dobj akmeni nevis ar spēku, bet ar biežu pilēšanu. Tā J.Stradiņa garīgo atziņu pilieni turpina rakstīt Latvijai svarīgāko notikumu un izcilāko ļaužu likteņus vēstures stūrakmenī.

Biogrāfiskie fakti

Plaši pazīstamā ķirurga Paula Stradiņa dēls J.Stradiņš izglītību ir ieguvis Rīgas 5.vidusskolā un Latvijas Valsts Universitātes Ķīmijas fakultātē. Pēc studijām J.Stradiņš sāka darboties Zinātņu akadēmijas Organiskās sintēzes institūtā, 1961.gadā izveidoja Fizikāli organiskās ķīmijas laboratoriju, ko vadījis līdz 2006.gadam. No 1996. līdz 1998.gadam J.Stradiņš bija Zinātņu akadēmijas viceprezidents, bet no 1998. līdz 2004.gadam tās prezidents. 1989.gadā viņš saņēmis Latvijas Universitātes, 1999.gadā – Latvijas Lauksaimniecības universitātes un 2007. gadā – Rīgas Stradiņa universitātes goda doktora nosaukumu. 1993.gadā J.Stradiņš saņēmis Zinātņu akadēmijas lielo medaļu, 1995.gadā ticis apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. J.Stradiņš ir valsts pētījumu programmas Nacionālā identitāte vadītājs un daudzu Latvijas zinātnei veltītu pētījumu autors.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl