Zinātnieki aicina ziņot par medūzām Latvijas piekrastē

47 komentāri

Zinātnieki aicina sabiedrību palīdzēt sameklēt Latvijas piekrastē ausaino aurēliju. Tā ir medūzas suga, kas ir plaši izplatīta Baltijas jūrā un gandrīz katru gadu sastopama arī mūsu ūdeņos. Siltais laiks veicina to masveida savairošanos, kas parasti novērojama vasaras otrajā pusē. Kāpēc mūs aicina ziņot par medūzu atradumiem?

Ar zinātnieci Astru Labuci “900 sekundes” apmeklēja Saulkrastu piekrasti. Vēja virziens šobrīd neļauj medūzām sasniegt jūras krastu, bet augustā un jo īpaši rudens pirmajos divos mēnešos tas viņām bieži izdodas.

”Šobrīd Saulkrastu pludmalē medūzu nav. Kādreiz gadās pa kādai vienai, divām… Bet kādreiz ir tik daudz, kā kāju nezini, kur nolikt,” norāda Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātniskā asistente.

Medūzas ir planktoniski organismi, proti, pasīvi pārvietojas līdz ar ūdens masām. Vēja ietekmē masveida savairošanās gadījumā tās bieži tiek izskalotas piekrastē.

Medūzas var sastapt ne tikai krastā, bet arī dziļākos ūdeņos. Ausainās aurēlijas visbiežāk apdzīvo jūras virsējo slāni.

Medūzu monitorings Latvijā netiek veikts, tāpēc zinātnieki lūdz palīdzību tiem, kam interesē daba, lai ziņotu tieši par ausainās aurēlijas atrašanās vietu Latvijas piekrastē.

“Lai mēs saprastu, kas notiek kopumā ekosistēmā ūdenstilpē kā tādai. Jo medūzas konkurē ar zivīm par barību un telpu. Lai labāk izprastu zivju populācijas procesus, mums ir nepieciešami šādi dati par medūzām,” teic Labuce.

Uzsaukums ziņot par medūzām aizsākās pirms trim gadiem, un kopš tā brīža cilvēki kļūst atsaucīgāki. Līdz 2018. gadam Dabas datos.lv bija vien 15 novērojumi par ausaino aurēliju, tad cilvēku atsaucības, zinātnieku dēļ ir arvien vairāk informācijas par šo jūrā dzīvojošo būtni.

“Paliek vairāk un vairāk – 40, 50, 60… Skatīsimies, kāda būs aktivitāte šogad. Pēc tam ziemā liekam šos datus kopā – ar vēju, vides parametriem, skatāmies visu kopskatu un secinām,” saka Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātniskā asistente.

Pēc šīs informācijas izriet, ka vasaras vidū ausainās aurēlijas parādās Kurzemes piekrastē un tuvāk rudenim tiek manītas Rīgas līcī. Nevienā Baltijas jūras reģiona valstī medūzu “monitorigs” nav obligāts. Vācijā un Polijā ausainās aurēlijas ir biežāk novērotas, tāpēc mūsu zinātniekiem ir tik svarīgi uzzināt par šīs medūzas gaitām Latvijas piekrastē.

Baltijas jūrā sastopamas divas medūzu sugas – ausainā aurēlija un ziemeļu cianeja. Neviens no šiem dzīvniekiem (un jā, medūza ir dzīvnieks) nevar kaitēt cilvēkam, jo tās nedzeļ.

47 komentāri