Zināms, kuras iestādes pērn visvairāk noklausījušās Latvijas iedzīvotāju telefonsarunas

3 komentāri
Zināms, kuras iestādes pērn visvairāk noklausījušās Latvijas iedzīvotāju telefonsarunas

Vienīgo mobilo telefonu sarunu noklausīšanās iekārtu Latvijā pērn visbiežāk izmantojusi Valsts policija un specdienesti, liecina Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbības pārskats par 2020.gadu.

SAB skaidro, ka tajā atrodas iekārta, ar kuru tiesībsargājošās un valsts drošības iestādes veic mobilo telefonu kontroli. Telefonu kontroles rezultātā iegūtie dati tiek nodoti operatīvās darbības subjektam, kas ir konkrēto telefonsarunu pārtveršanas iniciators un saņēmis Augstākās tiesas tiesneša sankciju.

SAB darbības pārskatā par 2020.gadu norādīts, ka pagājušajā gadā attiecīgo iekārtu visbiežāk izmantoja Valsts policija, kas ir lielākā izmeklēšanas iestāde valstī. Valsts policija pērn iesniegusi 33% no visiem pieteikumiem noklausīties sarunas. Tam seko Valsts drošības dienests (VDD), kurš ierosinājis 18,5%, kā arī Militārās izlūkošanas un drošības dienests (MIDD) – 12,7% no noklausīšanās gadījumiem.

Pats SAB pērn ierosinājis 12% no kopējā sarunu noklausīšanās gadījumu skaita, kam seko Valsts robežsardze ar 7,7%, Nodokļu un muitas policijas pārvalde ar 7,2% ierosiātiem sarunu noklausīšanās gadījumiem un Iekšējās drošības birojs, kas to ierosinājis 3,7% un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ar 4% ierosinātām sarunu noklausīšanām.

Atlikušo daļu no sarunām klausījusies Ieslodzījuma vietu pārvalde, Militārā policija un Valsts ieņēmumu dienesta Iekšējās drošības pārvalde.

SAB skaidro, ka tā kompetences un atbildības jomā ietilpst likumīga telefonsarunu kontrole, telefonsarunu kontroles tehnisko parametru un metodikas aizsardzība un iegūtās informācijas aizsardzība pret nesankcionētu izpaušanu līdz tās nodošanai operatīvās darbības subjektam.

Pirms telefona kontroles uzsākšanas SAB saņem operatīvās darbības subjekta lēmuma daļu, kurā norādīts – lēmuma reģistrācijas numurs, amatpersona, kura pieņēmusi lēmumu, iestādes vadītājs, kas to apstiprinājis, Augstākās tiesas tiesnesis, kas to sankcionējis, kontrolējamais telefona numurs, termiņš, līdz kādam kontrole veicama.

Sarunu operatīvās noklausīšanās atbilstību likumam uzrauga ģenerālprokurors un viņa īpaši pilnvaroti prokurori. Parlamentāro kontroli īsteno Saeimas Nacionālās drošības komisija. “2020.gadā, tāpat kā iepriekšējos gados, SAB nav pieļāvis likumpārkāpumus, nodrošinot mobilo telefonu kontroli,” uzsver birojā.

3 komentāri