44 komentāri

Svētku nedēļā diemžēl jāstāsta arī par tiem cilvēkiem, kurus valsts savā ziņā ir pievīlusi. Veselības ministrijas ierēdņi, kuri rīkojas likuma ietvaros, paši ir bez padoma – ko darīt smagi slimajai Baibai Baronei, kurai steidzami nepieciešama aknu transplantācija, bet ārstēšanas izdevumus Tartu slimnīcā valsts atsakās segt. Atbilde ir tieši tik vienkārša, cik īsa – naudas nav.

Šovasar sabiedrība atsaucās aicinājumam glābt trīs cilvēkus, kuriem vajadzīga aknu transplantācija. Visvairāk runāts par 25 gadīgo Baibu, kura Tartu slimnīcā smagā stāvoklī šobrīd gaida savu donoru, taču tāda pati diagnoze ir arī viņas vienaudzim Austrim un 50 gadīgajam Leonīdam. Viņiem katram attiecīgi saziedoja 50, 40 un 40 tūkstošus eiro – operācijas naudu.

Taču, vēl tikai gaidot operāciju, rēķins par Baibas ārstēšanu jau sasniedzis 100 000 eiro, un tos valsts apmaksāt atsakās.

Par to dusmas valda Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta, kura vaicā: ”Vai nav tā, ka valsts paļaujas – gan jau iedzīvotāji saziedos?”

Viņasprāt, šāda attieksme mazina patriotismu. ”Sanāk, ka Baiba saslima ar nepareizu slimību,” rūgti secina Dimanta.

Ar to Ziedot.lv vadītāja norāda uz visai absurdo praksi, ka, piemēram, nieres Latvijā pārstāda par valsts naudu, bet aknas – nē. Esam pēdējie Eiropas Savienībā, kur tā vēl ir maksas procedūra.

Dzīvot vai mirt?

Cilvēka tiesības uz dzīvību noteiktas Satversmē, taču pat tiesībsargs, redzot, ka budžetā naudas nepietiek, izmisušajai ģimenei drīzāk iesaka vērsties pie līdzcilvēkiem, jo pat tiesa diez vai palīdzēšot.

Juris Jansons, tiesībsargs:
Es būtu piesardzīgs par vēršanos tiesā. Vērtējot jau esošos tiesu atzinumus, tai skaitā Konstitucionālos, nereti bijis tā, ka cilvēks varēs dzīvot, ja budžetā būs nauda.

Un budžetā naudas nav. Lai arī saukta par prioritāti, veselība pēc tādas neizskatās. Pasaules Veselības organizācijas ieteikto 12% vietā no visiem budžeta tēriņiem veselībai Latvijā novirzīti vien nepilni 10% (9,8% jeb 700 miljoni eiro). Tas, secīgi, jūtams gan valsts apmaksāto slimību ārstēšanas sarakstā, gan mediķu algās un darba apstākļos.

Lai arī Veselības ministrijas ierēdņi vadās pēc likuma, kas liedz Baibai piešķirt līdzekļus, arī viņi ir bez padoma, kā ģimenei rīkoties.

Ēriks Miķītis, VM Veselības aprūpes departamenta direktors:
Man nav konkrēta padoma šai ģimenei. Ja es būtu tādā situācijā, es arī nezinātu, ko darīt…

Valsts ar Ministru kabineta noteikumiem aknu slimniekus ”vazājusi” aiz deguna jau vairākkārt. Vispirms tika solīts, ka aknu transplantāciju sāks apmaksāt no šā gada 1. jūlija. Kad noliktā diena tuvojās, bet liekas naudas joprojām nebija, datums pēdējā brīdī tika pārcelts uz 2017. gada 1. janvāri. Vēl pēc dažiem mēnešiem – jau uz 2018. gada 1. janvāri. Taču pat tad, ja slimnieki sagaidītu nolikto brīdi, joprojām nav drošas pārliecības, ka uz to laiku nauda budžetā šim mērķim atradīsies.

Rūta Dimanta, Ziedot.lv vadītāja:
Lēmumu pieņēmēji baidās, ka vēl kāds gribēs dzīvot, bet tā nevar veidot valsts pārvaldi! Ja atsakāmies maksāt, tad kādam ierēdnim jāsapucējas un jābrauc atvienot Baiba no iekārām! Jo viņas mamma ar savu medmāsas algu nevar samaksāt ārstēšanu.

Baibas dzīvības glābšanai portālā Ziedot.lv nupat atvērts jauns ziedojumu konts. Šobrīd tajā jau savākti turpat desmit tūkstoši eiro, un, pateicoties cilvēku atsaucībai, summa strauji aug.

Foto

TOP komentāri

 • Sanita
  +41 +41 0

  Sanita

  Varbūt tomēr atteikties no salūta un ziedot naudu kam tā vairāk nepieciešama...pastāvēt klusumā un padomāt...kāpēc ...
 • kangari
 • Ēriks Evelons
  +30 +30 0

  Ēriks Evelons

  Nu, tad, cienījamie 100 deputātu kungi, laiks parādīt labo gribu ....tikai pa tūkstotim no deguna ...!
  ...slabo ..?!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl