Zibenīgi ātri starpbanku norēķini. Kāda būs jaunā ēra Latvijas banku, uzņēmumu un iedzīvotāju norēķinos?

2 komentāri
Zibenīgi ātri starpbanku norēķini. Kāda būs jaunā ēra Latvijas banku, uzņēmumu un iedzīvotāju norēķinos?
LETA

Naudas pārskaitījums dažu sekunžu laikā uz jebkuru banku, pieejams 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā – šādus zibmaksājumu Latvijas komercbankas sāks pakāpeniski piedāvāt jau pēc dažiem mēnešiem.

Komercbankās naudas pārskaitījumi šobrīd parasti notiek dažu stundu laikā, norēķini nenotiek naktī, kā arī brīvdienās. Bet Latvijas Banka, kas jau vēsturiski bankām nodrošina norēķinu infrastruktūru, kā viena no pirmajām Eiropā realizēs apvērsumu naudas pārskaitījumu jomā.

Zibmaksājums, tiesa, pagaidām eiro valūtā, banku klientu ikdienā ienāks pakāpeniski. Bet ar laiku daudziem tas varētu aizstāt skaidru naudu un norēķinu kartes, jo bankas ātros maksājumus visupirms varētu piedāvāt, klientam norēķinoties ar mobilā telefona aplikāciju. Kā viena no pirmajām Latvijā zibmaksājumus varētu nodrošināt banka “Citadele”, un tie neizmaksās dārgāk kā pašreizējie pārskaitījumi, bet uz mazām summām – būs pat lētāki.

Internetbankā ātrie maksājumi varētu būt pieejami ap novembra beigām, kad Latvija pievienosies vienotajam Eiropas risinājumam, un zibmaksājumus varēs veikt starp desmitiem Eiropas banku. Drošības apsvērumu dēļ zibmaksājumiem noteikti 15 tūkstoši eiro maksimālā summa. Latvijā privātpersonām tā sākotnēji varētu būs ievērojami mazāka. Līdz ar to nepazudīs arī tradicionālie pārskaitījumi, norāda norāda “Swedbank” eksperts.

Zibmaksājumu nodrošināšanā drošības jautājumi ir viens no lielākajiem izaicinājumiem bankām, arī SEB bankai, kas ātrus pārskaitījumus uz citām bankām cer ieviest vēl šogad.

Ar laiku zibmaksājumus varētu piedāvāt ne vien lielākā daļa banku Latvijā, bet arī Latvijas Pasts un Valsts kase, kas ļautu zibenīgi samaksāt arī nodokļus. Bet zibmaksājumu iespējamība savukārt ļaus būvēt jaunus risinājumus klientiem, piemēram, ātri samaksāt par preci gadatirgū vai par piegādāto picu, varbūt pat ar šādu pārskaitījumu iegādāties lietotu automašīnu.

Par jaunu ēru Latvijas banku, uzņēmumu un iedzīvotāju norēķinos vairāk – LNT Ziņu sižetā!