Zemniekiem pamatīgas nedienas plūdu dēļ

1 komentārs

Izsludināt ārkārtas situāciju reģionā rīt Ministru prezidentam Mārim Kučinskim lūgs ne tikai Rēzeknes novads, bet nu jau arī Kārsavas un Ludzas pašvaldības. Tas tiktu darīts lielākoties zemnieku dēļ, viņu līdz šim aplēstie provizoriskie zaudējumi uzrādot milzu apmērus.

 

Pirms plūdu sākšanās, zemnieki bija paspējuši nokult vien tikai 15% no saviem labības laukiem. Tagad pārējie 85% vairākos tūkstošos hektāru – zem ūdens. Daudziem raža ir zaudēta pavisam.

Lai saprastu kāda labība ir noslīkusi, ir gandrīz vai jāienirst. Ja pat līdz pusei izmirkusī labība vēlāk izžūtu, tomēr graudiem vairs nebūs vajadzīgās kvalitātes un graudu iepircēji tos neņemtu pretī. Lauksaimniekus pārstāvošā organizācija ”Zemnieku Saeima” situāciju sauc par dramatisku, zaudējumi būšot mērāmi miljonos eiro un vienīgais glābiņš zemniekiem esot ārkārtas stāvokļa izsludināšana.

 

Plūdos cietušajām zemnieku saimniecībām varētu būt problēmas ar sēklas un minerālmēslu sagādi. Visticamāk, valsts finanšu iestādei Altum nāksies palīdzēt zemniekiem ar apgrozāmajiem līdzekļiem.

 

Savukārt kādam Kārsavas zemniekam 80 hektāru platībā postā aizgājuši nesen iesētie ziemāji. Viņš satraucas – tagad nespēs pildīt saistības pret Lauku Atbalsta dienestu – minimālie ieņēmumi no hektāra, rezultatīvie rādītāji investīciju projektos.

Tomēr Zemkopības ministrija mierina plūdos cietušos zemkopjus – ar Lauku Atbalsta dienesta šonedēļ panākta vienošanās, lai šīs sankcijas nepiemērotu.

Arī Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija zīmē drūmu ainu –atsevišķās saimniecībās aptuveni 10% no auzām būšot izmantojamas sadragātas arī lauku pupas. Zemniekiem būšot grūtības sagādāt kvalitatīvu lopbarību. Pagaidām nav skaidrs, vai šiem plūdu postījumiem būs sekas uz pārtikas cenām.

TOP komentāri

  • Es
    0 0 0

    Es

    Virsraksts! Zemnieku del arkartas situacija. Jasaprot,ka Zemnieki vainigi,ka lietus del izpostita raza...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl