Zemnieki kampaņā aicinās iedzīvotājus izvēlēties Latvijā ražotu pienu

32 komentāri

Vietējās pienotavas un zemnieki sākuši jaunu kampaņu ar nosaukumu “Godīgs piens”. Bažas rada apstāklis, ka liela daļa iedzīvotāju veikalos neatšķir Latvijā ražotu pienu no importēta. Pie vainas bieži vien esot lielie veikalu tīkli, kuri iepērk ārzemju pienu un to pārdod ar savām preču zīmēm.

Piena nozari pēdējos gados negatīvi ietekmējuši vairāki faktori – piena pārprodukcija pasaulē, Krievijas embargo un ilgstoši zemas iepirkuma cenas. Tā rezultātā būtiski kritušies piena ražošanas apjomi. Vienlaikus, Latvijā lielā apjomā tiek tirgots ārzemēs slaukts piens.

“Tā nozare ir ļoti jutīga, un mums tiešām ir no svara tas vietējais patērētājs un vietējais pircējs, jo tas mums tomēr rada tādu drošību, jo tad tas, ko mēs darām ikdienā, ir stabilāks,” uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes loceklis un Piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis.

Lai gan vairāk nekā puse iedzīvotāju atzīst, ka viņiem ir svarīga piena produktu izcelsmes valsts, 48% pircēju atzinuši, ka veikalos nespēj atšķirt vietējos piena produktus no importētajiem. Šo statistiku lielā mērā ietekmē fakts, ka atsevišķi veikalu tīkli zem savām preču zīmēm tirgo ārzemēs iepirktus piena produktus.

Arnis Kaktiņš
pētījuma centra “SKDS” direktors

Viens piemērs bija piens “Annele”, un diezgan daudzi bija tādi, kas zināja, ka tā ir Lietuva, bet katrs trešais bija pārliecināts, ka tā ir Latvija. Mēs prasījām arī par “Mājas saldējumu”, tur gandrīz 2/3, ka tas ir Latvijas produkts. Citiem vārdiem sakot, zīmolu un brendu līmenī tā nezināšana, jaukšana, putrošanās, maldi, ko apzināti šie brendi ir radījuši, ir ļoti lieli.

Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība lēš, ka pagājušajā gadā 44% no Latvijā pārdotā dzeramā piena bija ražots ārvalstīs, kas salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir augsts rādītājs.

Kampaņā “Godīgs piens” tiks uzrunāti gan iedzīvotāji, gan Saeimas deputāti, kam plānots nosūtīt īpašas piena pudeles kopā ar aicinājumu veicināt vietējā piena tirgus aizsardzību. Savukārt veikali tiek aicināti pašmāju piena produktus novietot atsevišķā plauktā.

32 komentāri