Zemledus makšķerēšana – ekstrēms sporta veids?

0 Komentāru

Jau dažas dienas atrasties uz ledus Rīgas un Jūrmalas ūdenstilpēs ir aizliegts. Taču tik un tā pie savas nodarbes tiek pamanīti kaislīgākie zemledus makšķernieki. Ik gadu glābējiem jādodas uz desmitiem izsaukumu, jo kāds no makšķerniekiem ielūzis ledū.

Daudzi makšķernieki īpaši gaida salu un aizsalušas upes un ezerus. Sevišķi iemīļotas ziemas jeb zemledus makšķernieku vietas Rīgas apkārtnē ir Juglas un Ķīšezers. Matīss Ābiķis ir viens no tiem makšķerēšanas entuziastiem, kas no sava lielākā hobija nevar atteikties arī ziemā. Galvenais, viņaprāt, ir atbilstošs ekipējums – silts apģērbs, kur galvenais ir vairāku kārtu jeb kāpostu princips, ledus cērte vai urbis un neliela makšķere.

Visbiežāk ziemas lomā nonāk asari, līdakas un zandarti. Pats Matīss pērn izvilcis savu lielāku zemledus makšķerēšanas trofeju –  vairāk nekā kilogramu smagu asari. Pašam ielūzt ledū, par laimi, nav gadījies, taču pagājušā gada ziemā noslīkuši 10 cilvēki un vēl trīs gadījumos cilvēkus izdevies izglābt.

Iepriekšējā ziemas periodā Rīgā tika noformēti četri protokoli par atrašanos uz ledus aizlieguma laikā, kā arī veiktas 50 profilaktiskās pārrunas. Katra pašvaldība pati nosaka, vai tās teritorijā esošajās ūdenstilpnēs var atrasties uz ledus vai ne.

Lai noteiktu, vai konkrētajā laika periodā ir nepieciešams izsludināt aizliegumu atrasties uz ledus, tiek ņemta vērā cilvēku pulcēšanas intensitāte, laika apstākļi un meteoroloģiskās prognozes, kā arī tiek mērīts ledus biezums, norāda Pēteris Panovs, RPP Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes vecākais inspektors.

Policija atzīst, ka kopumā zemledus makšķernieku kultūra ir uzlabojusies, jo vairāk tiek domāts par pašu drošību.

Pēteris Panovs, RPP Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes vecākais inspektors

Mums pagājušā gada ziemā ir saņemti 70 zvani, kad sniedzām konsultācijas par attiecīgajiem aktīvajiem aizliegumiem vai ūdens tilpnēm, uz kurām var vai nedrīkst atrasties. Tāpat makšķernieku, kuri tiek sodīti arī kļūst mazāk, tā ka šī problēma viennozīmīgi samazinās.

Pat atrašanos uz ledus aizlieguma periodā var izteikt brīdinājumu vai piemērot sodu 70 eiro apmērā. Matīss Ābiķis gan uzskata, ka sods nav efektīvākais risinājums cīņā ar tiem, kuri arī aizlieguma laikā dodas makšķerēt uz ledus. Viņaprāt, likuma pārkāpējiem labāk būtu nepārdot makšķerēšanas licenci nākamajam gadam.

Matīss Ābiķis, makšķernieks

Ja tu gribi taisīt ziepes un gribi radīt zaudējumus, tad nemakšķerē!

No 24. līdz 26. februārim Latvijā notiks vērienīgs zemledus makšķernieku pasākums – pasaules čempionāts Mazajā Baltezerā. Tajā cīnīsies komandas no vairāk nekā 10 valstīm. Latvijai jau šobrīd ir savs pasaules čempions zemledus makšķerēšanā – Pēteris Lideris. Viņam šo titulu individuālajā vērtējumā ir izdevies iegūt divreiz. Jācer tikai, ka Latvijas mainīgie laika apstākļi neliks vilties čempionāta rīkotājiem un ledus tiešām būs.

Foto

0 Komentāru