Saimniecībā Tērvetes pusē savairojušies pat miljoniem cilvēka veselībai bīstamā augu kaitēkļa kāpuru

0 Komentāru

“Apēd gandrīz visu, kas ir zaļš” – šādi Zemgales iedzīvotāji izsakās par meža un augļu koku kaitēkli – zeltvēdera mūķeni, kas jūnija sākumā masveidā ir savairojies Tērvetes pusē un ir bīstams arī cilvēka veselībai, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Ar Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošo pētnieku Agni Šmitu un citiem ekspertiem esam atbraukuši uz Tērvetes pusi, kur pirms dažām dienām tika novērota zeltvēdera mūķenes savairošanās. Pirmie bija cietuši simtgadīgie ozoli.

Zemnieku saimniecībā, kurā viesojas “900 sekundes” un kuras nosaukumu tās īpašnieki nevēlējās atklāt, nelielā platībā savairojušies miljoniem šā kaitēkļa kāpuru. Jau ir cietuši ozoli, ķirši, mežrozīšu krūmi, tagad šis kaitēklis pieķeras arī kļavām.

Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks, bioloģijas doktors Agnis Šmits

“Nu ir “džins izlaists no pudeles”… Šis ir pirmais gadījums, ka tas ir savairojies masveidā. Jāsaprot, ka šādas savairošanās ir dabīgs process. Vajag aizmirst sazvērestības teorijas par pesticīdiem, Covid-19 un nezin ko vēl… Mēs runājam par dabiskiem apstākļiem.”

Šis kaitēklis ir bīstams ne tikai kokiem, bet arī cilvēkiem. Tauriņa kāpuru kutikulu sedz kupls apmatojums. Kāpuri matiņus izmanto savai aizsardzībai, tos nometot. Šie matiņi ir ļoti sīki, asi un satur toksīnu, kas izraisa cilvēkam ādas un arī acu iekaisumu.

Ernests dzīvo Tērvetes novadā. Šie izsitumi viņam un arī citiem ģimenes locekļiem parādījušies, kopš zeltvēdera mūķenes ir apsēdušas viņu dārzu. Visvairāk izsitumu ir Ernesta omei, kura caurām dienām šeit dzīvo.

Ernests Tērvetes novada iedzīvotājs

“Tagad tā piesardzīgi pagalmā ilgi mēģinām neuzturēties, ejam pa verandas durvīm mājā, neejam pa priekšējām, tā ir tieši zem ozola un tur ir miljoniem to kāpuru…”

Iedzīvotāji, uzzinot par šā kaitēkļa savairošanos, sūta bildes no visām Latvijas malām, taču nevienā reģionā, izņemot Tērveti, tā izplatība nav apstiprināta. Galvenā kāpura atšķirība no citiem ir divi oranži punkti uz muguras.

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākais eksperts Oskars Zaļkalns

“Jāpievērš uzmanība pašām svarīgākām pazīmēm uz kāpura, nevis tīklojums. Tīklojums ir ļoti daudziem taureņiem, bet punktiņi ir pats būtiskākais. Pagaidām Latvijā ir jānomierina – plašāk apstiprinātu gadījumu nav.”

Šobrīd vairāku valsts iestāžu speciālisti spriež par to, kā šo kaitēkli varētu ierobežot.

“Ja skatāmies no augu aizsardzības līdzekļiem, konkrēti par insekticīdiem, tas nebūtu efektīvi, jo tiem ir pūciņa, kas viņus pasargā… Ko mēs varam darīt? Jūlija beigās šeit izvietot feromonus, lai saprastu, cik liela daļa no šobrīd redzamajiem kāpuriem izkūņosies,” spriež Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Anitra Lestlande.

Eksperti ir pamanījuši, ka daļa kāpuru jau ir aizgājusi bojā, iespējams, šim kaitēklim piemetusies kāda slimība, kas to nogalinās. Ir arī vēl viena cerīga pazīme. Par laimi, blakus šai vietas apkārt ir tīrumi, kuros aug rapsis un ziemas kvieši. Un tie kāpuriem negaršo, tāpēc tālākā izplatība tomēr nav iespējama, prognozē speciālisti. Situācijas attīstība rūpīgi tiks uzraudzīta.

Un vēlreiz par zeltvēdera mūķenes pazīmēm. Tai uz muguras jābūt diviem oranžiem punktiem. Tā ir galvenā atšķirība no citiem kāpuriem, nevis tīklojums. Bet, ja redziet šos divus punktus, sazinieties ar Valsts augu aizsardzības dienestu.

0 Komentāru