Zemgalē upēs konstatē plankumus ar nezināmas izcelsmes vielām

0 Komentāru
Zemgalē upēs konstatē plankumus ar nezināmas izcelsmes vielām
()

Zemgalē divās upēs novēroti plankumi ar nezināmas izcelsmes vielām. Dobelē, Bērzes upē un Jelgavā, Platones upes grīvā uzstādītas absorbējošās bonas, kas uzsūc eļļainos plankumus. Lai arī vielas nosaukums pašlaik nav zināms, vides speciālists mierina, sakot, ka viela neesot bīstama.

Glābēji uz piesārņotajām upēm devās vairākas reizes. Pirmais izsaukums saņemts vakar vienos pēcpusdienā. Glābēji un vides dienesta speciālisti Bērzes un Platones upēs uzstādīja aizsragbonas.

Vides speciālisti skaidro, ka Bērzes upē nonācis kāds naftas produkts, tas bijis vizuāli redzams. Savukārt Platones upē, kur joprojām stiepjas aizsragbonas ūdenī nonākusi caurspīdīga, eļļaina viela bez noteiktas krāsas un smakas 2000m2 platībā.

VUGD pārstāve Inga Vetere:
Šeit vietā, kur Platona ietek Lielupē redzams, ka upes ūdens ir duļķains un grūti caurredzams. Nekāds ķīmisks piesārņojums nav novērojams, bonās galvenokārt sakrājušies atkritumi un dažādi ūdens augi.

Viela, kas ir grūti pamanāma un vairāk izskatās pēc pelēkiem netīrumiem, šorīt nodota laboratoriskai pārbaudei. Lai arī vielas nosaukums pašlaik nav zināms vides speciālists mierina, sakot, ka viela nevarētu būt bīstama.

VVD Jelgavas reģionālās pārvaldes direktors Hardijs Verbelis:
Upē nonākusi viela, kas, manuprāt, nav bīstama, nav bīstama upei, nav bīstama videi arī zivis mēs tur redzējām, viņas uzvedās normāli, nekādi slāpšanas gadījumi nebija.

LNT ziņas gan novēroja pastiprinātu zivju lēkāšanu pie ūdenī novietotajām bonām. Līdz ar lietus mitēšanos arī piesārņojums vairs nav pieaudzis un aizsragbonas to pamazām uzsūc. Tāpēc vides speciālisti uzskata, ka abos gadījumos vielas upēs nonākušas pārplūstot kanalizācijas sistēmai, spēcīgo lietusgāžu dēļ. To apstiprina arī glābēju novērojumi.

Speciālisti liek cerības, ka Jelgavā lietus ūdens attīrīšanas iekārtu modernizācija turpmāk novērsīs neattīrītu notekūdeņu nonākšanu upēs. Citās Zemgales pilsētās, kur ir augsts gruntsūdens līmenis, pie spēcīga lietus piesārņojums var atkārtoties.

0 Komentāru