38 komentāri
Zemessarga medkomplekts – 28 gadus vecas zviedru “humpalu” marles; paši zemessargi vāc ziedojumus medsomu iegādei

1988. gadā ražotas zviedru marles – tāds ir Latvijas zemessarga medicīniskais komplekts. Tā nav ne anekdote, ne fantāzijas auglis, bet gan pašreizējā realitāte. Ja sāktos militārs konflikts, astoņi tūkstoši zemessargu ievainojuma gadījumā varētu apsaitēt ar roku 28 gadus vecu marli, kura Zviedrijā jau izvietota muzeja ekspozīcijā. 

Tikmēr profesionālās armijas bruņojumā ir moderns un multifunkcionāls medkomplekts. NBS skaidro, ka ir iepirktas modernas medpakas, bet tās zemessargiem nav izsniegtas. Paši zemessargi izveidojuši biedrību, lai vāktu naudu krietni nopietnāka medicīnas ekipējuma iegādei, savukārt NBS par to nav priecīgi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lūk, šādu ekipējumu zemessargs saņem, iestājoties brīvprātīgajā militārajā dienestā. Uz 28 gadus vecā, humānās palīdzības marles iepakojuma ir uzraksti zviedru valodā, arī lietošanas instrukcija ir zviedriski, un sastāv no četriem darba kārtības punktiem.

Meklējot informāciju par šo vēsturisko ekipējumu, “izlec” Zviedrijas Armijas muzeja mājaslapa. Šādas medpaketes oficiāli ir muzejiska vērtība.

NBS skaidro, ka zemessargu vajadzībām ir iepirktas modernas medpaketes, bet tās, visticamāk, esot noliktavās.

Normunds Vaivads, NBS pārstāvis

Pēdējos divos gados Zemessardzei ir izsniegtas 8400 šādas medpaketes. Jautājums – kāpēc zemessargiem ir tās medpaketes, ko rādījāt? Man ir versija. Tās vai nu zemessargs pats ir paņēmis, vai mācības nebija tādā riskā, ka tās jānodrošina ar šādām paketēm.

Te gan jāpiebilst, ka zemessargiem valsts nodrošina vairāku veidu apakšveļu, apģērbu, guļammaisu, apavus, somu, sapieru lāpstiņu, cepuri, šalli un daudz ko citu – tas viss glabājas mājās, lai jebkurā mirklī zemessargs varētu doties uzdevumā. Arī medpaketei vienmēr, pildot zemessarga pienākumus, ir jābūt līdzi – to instruktors var pārbaudīt un uzprasīt jebkurā mirklī. Ja nav – pumpēšanās vai kāds cits stimuls atcerēties. Dažiem iedotas vecās, zviedru paketes, citiem nav pat tādas.

Tepat, Ādažu poligonā, kur prasmes slīpē zemessargi, trenējas arī ASV karavīri. Intereses pēc palūdzām, lai kāds amerikāņu karavīrs parāda savu medicīnas ekipējumu.

Logans Galagers, ASV armijas leitnants

Šeit ir gumijas cimdi, nazofaringeālais elpvads, kas neļauj bezsamaņā esošam cilvēkam nosmakt, aizrijoties ar mēli, to liek degunā. Te ir apsējs, ko izmanto, ja ir asiņošana galvā. Te ir marķieris, ar kuru var atzīmēt uz ievainotā, kāds ir traumas raksturs, lai mediķiem tālāk ir skaidrs, ko darīt. Komplekts ir vienkāršs, to var ātri atvērt, aizvērt.

Tas nav viss – armijnieka kabatā atrodas vēl kāds ārkārtīgi svarīgs medicīnas rīks.

Logans Galagers, ASV armijas leitnants

Šeit iekšā ir žņaugs, ko aplikt ar roku vai kāju, lai apturētu stipru asiņošanu.

ASV karavīrs uzsver, ka ikviens no medpaketes elementiem kaujas laukā var izrādīties izšķirošs, lai saglabātu dzīvību.

Logans Galagers, ASV armijas leitnants

Dažkārt tas, ko vajag, ir tikai apsējs. Bet var gadīties, ka no tā nav nekādas jēgas, tev vajag plastmasas elpvada caurulīti. Šis ir lielisks komplekts – kompakts un ātrs.

Individuālās medpaketes ir viena lieta, bet izrādās, ka zemessargiem nav arī kārtīgu medicīnas somu ar šķērēm, zālēm, nopietnāku ekipējumu, kas būtu nepieciešama katram vadam jeb 30 cilvēku lielai kaujinieku grupai. Kopumā Zemessardzē ir ap 8000 biedru, tātad – ap 400 somu, ideālā gadījumā.
NBS skaidro, ka iepirkums būs, un zemessargi saņems tādus pašus komplektus kā Latvijas profesionālā armija. Modernus, labi aprīkotus.

Kad un vai visi zemessargi beidzot tiks pie šādiem piederumiem – sabiedrībai netiks atklāts.

Normunds Vaivads, NBS pārstāvis

Būs tiem, kam pienākas. Karavīri, zemessargi, ir dažādi.. ir šoferis, ložmetējnieks. Katram būs, kas pienākas. Plāns, protams, ir. Tā ir klasificētā informācija. Kad, cik, kam būs.

NBS ieskatos, zemessargi pašlaik nemaz nav gatavi saņemt šādu medicīnas ekipējumu, jo pirms tās esot jāiziet īpaša mācību programma.

Normunds Vaivads, NBS pārstāvis

Neviens tev nedos devītās klases algebras grāmatu, kamēr neesi ceturto klasīti pabeidzis. Tāds ir tas princips. Cik sekmīgi varam realizēt, resursu jautājums, cik mums ir naudas. Pateikt, ka pilnīgi nekā nav, nevar.

Kamēr valsts gatavojas iepirkumam, paši zemessargi izveidojuši biedrību, lai savāktu naudu medicīnas somu iegādei.

Četras somas ziedotas Studentu bataljonam, viena – Ogres inženiertehniskajam bataljonam.

Streelenieks.lv veikalā aizvien ir ziedojumu kastīte, kas drīzumā tiks tukšota jaunam projektam. Mārtiņš Muižnieks, akcijas rīkotājs:

– Šobrīd, cik nu tas ir manā kompetencē, ekipējums ir novecojis un neaktuāls.
– (jautājums) Bet šādas somas vispār ir zemessargu rīcībā?
– Dažas bildēs esmu redzējis.
– Bet dzīvē?
– Izņemot tās, ko paši esam nodevuši – nē..

Mārtiņš Muižnieks, akcijas rīkotājs

Tas ir jautājums par dzīvībām. Ja mēs pieņemam variantu, ka rīt sākas karš, tad karā būs ievainotie. Galu galā, varbūt tas ir egoistisks mērķis – kas zina, varbūt paši lāpīsim tādas somas. Līdzšinējie konflikti pasaulē parāda, ka ir svarīgi nodrošināt karavīru ar ekipējumu, lai var rīkoties ātri, ērti.

Māris, kurš Zemessardzē ir astoņus gadus, par savām aktivitātēm, aicinot pašu spēkiem samesties inventāram, saņēmis dažādu vērtējumu.

Mārtiņš Muižnieks, akcijas rīkotājs

Lielākoties cilvēki izrāda atbalstu, pa eiro vai pa centiem papildina ziedojumu kasti. Ir bijuši arī tādi, kas saka – kāpēc? Es nezinu, kāda ir to cilvēku motivācija. Mana motivācija ir to pasākumu virzīt, lai tā atstāj paliekošu vērtību.

NBS par zemessargu pašdarbību, iepērkot medsomas, nebūt nav sajūsmā.

Normunds Vaivads, NBS pārstāvis

Parasti ir patīkami, ja dāvina to, kas ir atbilstošs un vajadzīgs, nevis to, kas pašiem ienāk prātā. Ja būtu kāda sabiedrība, kas grib Latvijai uzdāvināt ziloni – liels paldies, bet teikšu atklāti – es nezinātu, kur likt.

NBS ieskatā, par ziedojumiem iepirktās medsomas radīs haosu, brīdī, kad zemessargiem tiks nodotas valsts sagādātās medsomas. Kad šis brīdis pienāks? Zemessargiem atliek vien zīlēt, vai paļauties pašiem uz saviem spēkiem un pašu iegādātu, vai saziedotu inventāru.

Foto

Video

TOP komentāri

 • caspo

  caspo

  Vispār fantastisks nekaunības līmenis no NBS pārstāvja puses - sagādāt aprīkojumu nespēj un vēl apvaino cilvēkus, kuri viņu neizdarību mēģina labot.
  Kā parasti - viss iezīmēts, saplānots un būs .. kaut kad.
 • kraa
  +8 +8 0

  kraa

  Uz šito man gribējās atbildēt.
  "Vieglais kājnieks" pēc definīcijas ir apkrāvies. Jautājums nav, vai viņš nes, bet ko viņš nes.

  Viņš nes savu iedzīvi, tāpat arī kopējo nodaļas un vada ekipējumu - rāciju, medsomu, nestuves, papildus ūdeni, utt. Tomēr, vissvarīgākā lieta ir munīcija, sevišķi atbalsta ieročiem, granātas, mīnas, kā arī pirmās palīdzības piederumi.

  Attiecīgi, stāsts jau nav tikai par medsomu un medpaketēm. Zaldāts tiešām ir apkrāvies, bet šobrīd viņš ir apkrāvies ar 1 kg katliņu, 5 kg guļammaisu, 1 kg pončo, 3 kg rezerves zābakiem, utt. Ja šis ekipējums ir par smagu, tad Viss liekais svars nozīmē patronu svaru, kas netiks paņemts līdzi, un kuru zemessargam pietrūks kaujā.

  Tāpēc beidziet žēlot zemīšus, kam būs daudz jāstiepj, bet labāk dodiet optimālu ekipējumu.
 • Baiba
  +9 +7 -2

  Baiba

  Neticu, ka, ja zemessargam ir bijis izsniegts pirmās palīdzības komplektš tad neatrodas visu laiku viņam līdzās. Katru reizi mācībās ir uzsvērts, ka, ja jāsniedz pirmā palīdzība, 1.palīdzības komplekts jāskatās pie cietušā nevis jāņem savs. Ja atdosi savu, vari pats palikt bez palīdzības bepieciešamības gadījumā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl