Ždanoka pēc izsvītrošanas no vēlēšanu kandidātu saraksta gatavojas ilgai tiesvedībai

24 komentāri
Ždanoka pēc izsvītrošanas no vēlēšanu kandidātu saraksta gatavojas ilgai tiesvedībai
Foto: Zane Bitere, LETA

Latvijas Krievu savienības (LKS) līderei Tatjanai Ždanokai iespēja kandidēt oktobrī gaidāmajās vēlēšanās, iespējams, ies secen. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nolēmusi svītrot viņu no kandidātu saraksta. 

Saeimas vēlēšanu likums paredz, ka uz vietu mūsu valsts parlamentā nevar kandidēt tās personas, kuras pēc 1991. gada 13. janvāra darbojušās kompartijā, interfrontē vai citās organizācijas, kuras iestājās pret brīvu Latviju.

1991. gada 13. janvāris nav nejauši izraudzīts. Tas ir barikāžu laika sākums. Likumdevēji bija pārliecināti, ka tas faktiski ir robežpunkts, kad cilvēki izdarīja izvēlei par to, kurā barikāžu pusē atrasties. Aizstāvēt Latvijas neatkarību vai cīnīties pret to.

Ždanokas darbošanās kompartijā pēc 1991. gada 13. janvāra apliecināta ar tiesas spriedumu, taču Latvijas Krievu savienība viņu tik un tā pieteica par kandidāti gaidāmajās Saeimas vēlēšanās.

Tāpēc bija jālemj par Ždanokas vārda svītrošanu no kandidātu saraksta. Taču atbilstoši Satversmes tiesas norādījumam CVK jāpārliecinās, vai konkrētais kandidāts joprojām apdraud valsts neatkarību. Attiecīgi komisija lūdza papildu informāciju drošības iestādēm.

“Faktiskie apstākļi, kā arī aktivitātes publiskajā telpā paustie uzskati norāda, ka Tatjana Ždanoka turpina rīkoties pretēji Latvijas interesēm un apdraud valsts neatkarībai un demokrātiskas tiesiskas valsts principiem,” pauž CVK advokāts Lauris Liepa.

Ždanoka iespēju komisijas sēdē izteikties neizmantoja, un tās locekļi uzreiz varēja ķerties pie balsojuma. Pēcāk ar žurnālistiem Ždanoka jau bija runīgāka, akcentējot, ka neļaut kādai personai balotēties ir pretrunā demokrātisku vēlēšanu pamatprincipiem: “Protams, lēmums ir politisks. Politiskā Centrālā vēlēšanu komisija ierobežoja konkurenta iespējas piedalīties vēlēšanās.”

Ždanoka, kura Latvijas drošības iestāžu ieskatā apdraud Latvijas neatkarību, gatavojas Centrālās vēlēšanu komisijas lēmumu pārsūdzēt tiesā. Ja arī tas nelīdzēs, vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā.

24 komentāri