Zanders par partiju “Progresīvie”: Viņi ir pamanījušies būt tik nepazīstami, cik vien var būt

0 Komentāru
Zanders par partiju “Progresīvie”: Viņi ir pamanījušies būt tik nepazīstami, cik vien var būt
Foto: f64

Bet par ko balsot gaidāmajās Saeimas vēlēšanās? Partija “Progresīvie” sevi redz kūrējam vides, veselības un ekonomikas jomas. Tiesa, partijas atbalstītāju loks šobrīd ir neliels, un LNT aptaujātie eksperti pauž šaubas, vai to līdz vēlēšanām izdosies vairot.

Partija “Progresīvie” dibināta pirms aptuveni pusotra gada, attīstoties no šāda paša nosaukuma biedrības. Tās publicitāte bijusi samērā neliela. Šis pagājušajā vasarā filmētais pikets pie ģenerālprokuratūras saistībā ar “Oligarhu lietu” ir viens no retajiem, kas piesaistīja mediju uzmanību.

“Kaut kā viņi ir pamanījušies būt tik nepazīstami, cik vien var būt,” norāda žurnālists Māris Zanders. Pēc viņa domām, “Progresīvie” mēģinot piedāvāt Ziemeļvalstu labklājības modeli, līdz šim to darījuši pārāk sterili, citiem vārdiem, nespējot ar savu piedāvājumu aizraut.

“Viņi gadiem ilgi stāsta par progresivitāti nodokļos, par lielāku sociālu solidaritāti, kas īsti cilvēkus neuzrunā, jo viņi to uztver kā teorētisku runāšanu, plus tas, ka šie cilvēki, kas tur grupējas, ir solīdi. Tik solīdi, ka riebj,” savas domas pauž žurnālists.

Gada sākumā, tā īsti nesākoties, beidzās iecere par “Progresīvo” satuvināšanos ar “Kustību Par!”. Vēlāk “parieši” apvienojās ar partiju “Latvijas attīstībai”.

Pēc būtības tas ir loģiski, jo iepriekš minētās partijas sevi pozicionē kā liberālas, savukārt “Progresīvie” kā sociāldemokrātisku. To partijas premjera kandidāts Roberts Putnis apliecināja LNT raidījumā “900 sekundes”: “Iepretim partija ”Saskaņa” parādīt Latvijā patiesu sociāldemokrātisko ideju, neļaut šo tradīciju pārņemt cita veida interešu piesegšanai un attiecībās ar ZZS jaunā zaļā politika ir tā alternatīva, ko piedāvājam iepretim tam, kas šobrīd ir bijis Latvijas politikā. (“900 sekundes”: Tad ar “Saskaņu” redzat sadarbības iespējas?) Mēs redzam grūtības sadarboties.”

Savu piedāvājumu ”Progresīvie” balsta uz trim galvenajām jomām – tīrāka vide, loģiskāki nodokļi un uzlabots veselības aprūpes modelis. Roberts Putnis ir gatavs ieņemt ministra krēslu: “Tas, kas ir vajadzīgs Latvijas veselības aprūpes vadībā, ir cilvēks no malas ar pacientu interešu aizstāvības ideju, politiski, kas uzņemsies atbildību par veselības nozari. Es domāju, ka vēlētāji novērtēs šo piedāvājumu, darīšu visu, lai viņus par to pārliecinātu.”

Lai to realizētu, ”Progresīvajiem” sākumā jāgūst vēlētāju atbalsts. Maijā partijas reitings saskaņā ar SKDS datiem bija mazāks par vienu procentu.

Politoloģes Ilgas Kreituses ieskatā, uz vērā ņemamiem panākumiem var cerēt tie politiskie spēki, kas neilgi pēc dibināšanas spēj piesaistīt vismaz 3% balsstiesīgo: “Ja tu nevari uzraut tos ”nāves punkta” 3%, tad strauji jāmaina kaut kas stratēģijā un taktikā un pirms vēlēšanām – ja tu vēl joprojām esi zem trīs, nenotiek brīnumi. Ja izdodas uzraut uz 4%, tad to vajag nofiksēt, kāpēc izdevās un to attīstīt tālāk.”

Tikmēr Putnis pauž pārliecību, ka partija līdz vēlēšanām reitingu spēs pacelt līdz 10%. Ekspertu vērtējumā, tas var notikt tikai uz citu partiju atbalstītāju rēķina, taču ne 10% apmērā.

Vienlaikus fakts, ka partija negūst panākumus, nav novērtējums piedāvāto ideju kvalitātei. Tās vai nu nav sadzirdētas, vai nu konkrētajā brīdī nav bijušas aktuālas.

0 Komentāru