Zāļu sieva no ventiņiem: Pērnos ziedu vainagus nav jāmet ugunskurā

0 Komentāru
Zāļu sieva no ventiņiem: Pērnos ziedu vainagus nav jāmet ugunskurā
Foto: TV3 Ziņas

Puķu vai ozollapu rotu pīšanas tradīcija ir tikpat sena kā pati saulgriežu svinēšana, tā zina stāstīt zāļu sieva Līga Reitere no ventiņu puses.

Dzīves pieredzējusī dāma dalās ar padomiem, kā vainagi pinami un kāpēc, kā izrādās, pērnie vainagi nemaz nav jāmet ugunskurā.

Zāļu sievai no ventiņiem Līgai Reiterei šis ir darbīgs laiks – jāapbraukā malu malas, lai cilvēkiem pastāstītu un ierādītu, ko vērtīgu var atrast pļavās un kā to pielietot. Zāļu sieva pazīst teju visas zāles, puķes, kokus.

Līga Reitere
zāļu sieva

Zinu viņu vērtību, lai varētu pielietot priekš receptēm, lai cilvēks varētu riktēt savu veselību, lai špēgi un ērti, lai var stāvēt uz saviem kātiem un arīdzan varētu smukus vainagus uzpīt. Vainags ir bagāts tad, ja tur ir iekšā ir viskādas puķes. Vienveidība jau ir nabadzība.

Ja grib skaistāk un bagātāk dzīvot, arī vainags jāpin bagātīgi. Svētku rotā var izmantot puķes no pļavas, mežmalas, arīdzan no dobes. Taču tikai no košumpuķēm pīts vainags labu slavu nevairošot.

Līga Reitere
zāļu sieva

Ja puķes ir tikai no dobes, tad jau iznāk, ka tas meitiķis vispār nav gultas izkāpis ārā, tādu takš tak jemt un apdziedāt. Ka viņš līdz pusdienslaikam pa gultu vārtījies, pēzdīgā brīdī pa logu pakacējis puķes, satinis ar diegu, nožņaudzis puķīti pie puķīti, lai mudīgāk dabūtu vainagu galvā. Nu kur nu, tautasdziesmā ir teikts, apstaigāju pļavu pļavas, mežmalas, tīrumus un dobes.

Vaiņags ir gods. Kāda pinēja, tāds vainags. Kāds vainags, tāda pinējas goda lieta. Rau, es vainagu pinu kā bizi. Labas smilgas un puķītes, lieku no vienas puses, no otras. Piežņaudz tā, lai viņš nejūk ārā. Vaiņagam ir jābūt makten štengram. Lai līdz pašam rītam var noturēt galvā. Lai neatšļūk, lai pa kauna lietu neuzkrīt uz kakla virsū. Kur tad tādu liks, tad jau tas cilvēks arī otram uz kakla vien virsū krīt.

Ierasts, ka pērnais vainags jāmet ugunskurā. Izrādās, ka šis paradums radies tikai pēdējo 30 gadu laikā, agrāk tā neesot darīts. Vasaras saulgriežu ugunskurā met tikai ziedojumus, ko pats sev novēlē. “Ziedojumam jābūt tādam, kas tev pašam derīgs, nevis sadedzina to, ko vairs nevajag. Atkritumus sadedzina kaut kur citur,” piebilst Līga.

0 Komentāru