Zāles RigVir – brīnumlīdzeklis pret vēzi vai sabiedrības maldināšana?

13 komentāri
Zāles RigVir – brīnumlīdzeklis pret vēzi vai sabiedrības maldināšana?

Uzvirmojis skandāls farmācijas jomā tepat Latvijā. Zāles RigVir, ko reiz radīja latviešu zinātniece Aina Muceniece un kurām bija potenciāls kļūt par unikālām pretvēža zālēm pasaulē, šobrīd maldina sabiedrību. Lai arī tās reģistrētas kā zāles ādas vēža ārstniecībai, šobrīd tās tiek piedāvātas pret daudziem citiem audzējiem – piemēram, kuņģa un zarnu vēžiem.

Veselības inspekcija par negodprātīgu komercpraksi sodījusi zāļu īpašnieku – profesores mazdēlu, kurš uz RigVir pamata izveidojis ienesīgu biznesu, atverot Viroterapijas klīniku Jūrmalā. Tikmēr Latvijas Onkologu asociācijā RigVir reklamēšanu kā vēža uzveicēju sauc par neētisku, jo jau tā smagi slimiem pacientiem tiekot dotas veltas cerības uz atlabšanu.

Unikālais atklājums

Rigvir ir zāles, ko latviešu zinātniece Aina Muceniece radīja pagājušā gadsimta 60.gados. Ārstēšana notiek, pacientam injicējot īpašu onkolītisku vīrusu, kurš spēj atrast un iznīcināt tikai ļaundabīgā audzēja šūnas. Šo zāļu pētniecībai Muceniece veltīja visu savu mūžu – līdz aiziešanai viņsaulē 2010.gadā. 2004.gadā, īsi pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, tās tika iekļautas Valsts zāļu reģistrā, un arī kompensējamo zāļu sarakstā. Tika atzīts, ka Rigvir var izmantot melanomas ārstēšanā pēc operācijas.

Maldīgā reklāma

Uz šo zāļu pamata profesores mazdēls šoziem atvēra Viroterapijas klīniku Jūrmalā, kuras pacientiem tiek piedāvāts ārstēt ļaundabīgos audzējus. Šonedēļ Veselības inspekcija zāļu ražotājam – Mucenieces mazdēla uzņēmumam – piemēroja 6 tūkstošu eiro naudas sodu par maldinošu reklāmu un negodprātīgu komercpraksi. Zāles reklamētas kā piemērotas arī zarnu, kuņģa, urīnpūšļa un prostatas vēža ārstniecībai.

Rihards Burmistris, Veselības inspekcijas Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas vadītājs

Pēc būtības zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieks bija pārkāpis aizliegumu sabiedrība reklamēt recepšu zāles. Kā arī reklāma sniedz informāciju, kas nebija, teiksim tā, saskaņā ar zāļu aprakstu. Tas izpaudās tā, ka reklāmā tika sniegta informācija par cita veida vēža ārstēšanu nekā tas bija noteikts zāļu aprakstā.

Zinātnieces mazdēls, RigVir holdinga vadītājs Jurģis Auziņš grasās lēmumu apstrīdēt. Viņaprāt, tā ir vēršanās pret nacionāliem uzņēmējiem, kas attīsta Latvijā radītas preces. Auziņš arī noliedz, ka pacienti tikuši maldināti.


Jurģis Auziņš
, RigVir holdinga vadītājs Foto: LETA

Ir pētījumi bijuši gan kuņģim, gan zarnu vēzim, arī tikko publikācija ir bijusi starptautiskā, ļoti respektablā žurnālā, kur ir vairāku pacientu gadījumi aprakstīti par nereģistrētām vēža formām. To drīkst nozīmēt, bet to nedrīkst likt kaut kādos mārketinga materiālos un tā. To ārsts individuāli uz savu atbildību var darīt, tā ir normāla prakse visā pasaulē.

Trūkst pētījumi un pierādījumi

Diametrāli pretēju viedokli pauž Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis. Šīs zāles kā 3.līmeņa terapiju jeb kā papildlīdzekli var izmantot tikai ādas vēža ārstniecībā, un arī šajā ziņā pētījumi ir nepietiekami. Par citām audzēju formām pat nerunājot.

Jānis Eglītis, Latvijas Onkologu asociācijas prezidents

Kā latvietim man gribētos domāt un ticēt, ka tas varētu būt Latvijas Nokia stāsts, bet tas prasa tiešām uz pierādījumiem balstītu izpēti, kā tas ir visur pasaulē. Tas nevar būt kaut kāds gadījuma kontroles pētījums, tas nevar būt retrospektīvs pētījums, tie nevar būt gadījuma apraksti, kur tiek proponēta šī te medikamenta efektivitāte daudzu audzēju ārstēšanā. Tas musina cilvēkus.

Auziņš, runājot par farmācijas biznesa aizkulisēm, stāsta, ka pierādījumus ne vienmēr izdomājot zinātnieki, bet gan nosaka komersanti un dažādas lobija grupas, lai neļautu tirgū ienākt jauniem spēlētājiem. Viņš arī noraida pārmetumus, ka uz vecmāmiņas izgudroto zāļu rēķina uzcēlis ienesīgu biznesu.

Jurģis Auziņš, RigVir holdinga vadītājs

Personīgi mani nevada bizness, mani vada pienākums, ko uzlikusi mana vecāmāte. Un tas pienākums ir nodrošināt, lai Latvijā izgudrotā viroterapija būtu pieejama visiem planētas iedzīvotājiem. Un nav cita veida, kā to izdarīt, bez biznesa instrumentiem.

Potenciāli veiksmīgā viroterapija

Viroterapijas klīnikā Jūrmalā ārstēšanas kurss sākas no 7 tūkstošiem eiro nedēļā un to nekompensē valsts. Klīnikas klienti pārsvarā ir ārzemnieki, kuriem uzticību raisa fakts, ka RigVir iekļauts Latvijas zāļu reģistrā, tātad, ir oficiāli atzīts. Asociācijas prezidents par klīniku izsakās skarbi – par medicīnas iestādi to nevarot saukt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Jānis Eglītis, Latvijas Onkologu asociācijas prezidents

Manuprāt, tas nav ētiski, sevišķi onkoloģijas jomā, pacientiem dodot nepamatotas cerības. Jo tomēr ir vajadzīgi nopietni pētījumi tam apakšā, lai tiešām varētu pateikt,- jā, šīs medikaments palīdzēs te, jālieto tik bieži un rezultāts būs tāds. Šajā gadījumā nav izdarīts tas mājas darbs.

Eglītis stāsta, ka bijuši gadījumi, kad krūts vēža pacientes atsakoties no pamatārstēšanas metodēm un izvēloties viroterapiju, vēlāk atgriežas slimnīcā jau smagā stāvoklī, kad slimība krietni progresējusi. Tomēr viņš uzsver, ka viroterapijas jomā Rietumu pasaulē pašlaik notiek ļoti aktīvi pētījumi un tā tiek uzskatīta par perspektīvu vēža ārstēšanā. Eglītis norāda, ka potenciāls pastāv arī RigVir preparātam, taču, lai tas neaizietu alternatīvas medicīnas taku, ir jāveic padziļināti pētījumi.

 

Sākotnējā tekstā  3.oktobrī veikti labojumi 1.rindkopā, 3 rindkopā un 4.rindkopā.

13 komentāri