“YouTube” blogeris: Vecuma ierobežojumi soctīklos būtu lietderīgi, taču, visticamāk, tas nestrādās

1 komentārs

Ja sociālajos tīklos vecuma ierobežojums jauniešiem darbotos, tas būtu lietderīgi, taču, visticamāk, tas nestrādās – tā prognozē Latvijā populārā “YouTube” kanāla “Joret” autors Kristaps Graufelds. Runa ir par datu aizsardzības regulu, kas visā Eiropā stāsies spēkā 25. maijā. Tad bērni līdz 13 gadu vecumam sociālajos tīklos drīkstēs reģistrēties tikai ar vecāku atļauju.

Kristaps Graufelds jau vairākus gadus veido savu saturu “YouTube” kanālā – “Joret”. Kad viņš sāka nopietni filmēt pirmos video viņam bija tikai vienpadsmit gadu, taču “YouTube” reģistrācija ir tikai no 13 gadiem. Šo noteikumu apiet neesot bijušas problēmas.

“Es uzstādīju, ka man ir 20 pāri gadu, tālāk reģistrēties “Instagram” un arī tur nenorādīju īsto vecumu, jo man nebija piemērots vecums,” atzīst Kristaps un piebilst, ka viņš nebūt nav vienīgais, kurš ir norādījis lielāku vecumu nekā patiesībā. “Tiešām daudzi, klasesbiedri, draugi ir tā darījuši. Vienkārši, lai varētu piereģistrēties.”

Daudzi “Draugiem.lv” lietotāji, kuri ir jaunāki par 13 gadiem, jau ir redzējuši paziņojumu par to, ka no 25. maija viņi portālu varēs lietot tikai ar vecāku atļauju. Taču kā pārliecināties, ka bērna vecāki ir devuši minēto atļauju?

“Draugiem.lv” direktore Liene Grenevica norāda, ka ir vairāki veidi kā vecāki var apstiprināt atļauju bērnam draudzēties internetā: “Populārākais veids kādā viņi šo piekrišanu dod ir internetbankas autentifikācija 80% aptuveni un pārējie izvēlas viena centa maksājumu, e-parakstu un iesniegumi netiek izmantoti.”

“Draugiem.lv” ir, iespējams, centīgākais sociālais tīkls šajā jomā, tam piekrīt arī datu valsts inspekcijā. Datu Valsts inspekcijas (DVI) pārstāvis Lauris Linabergs piebilst, ka pornogrāfiska satura mājas lapās pietiek ar vienkāršu apstiprinājumu, ka apmeklētājam ir vismaz 18 gadu, tāpēc no sociālajiem tīkliem nebūtu pareizi prasīt sarežģītāku vecuma identifikāciju.

Taču citāda situācija ir ar iepazīšanās portāliem. Valsts datu inspekcijas pārstāvis uzskata, ka tiem gan vajadzētu rūpīgāk pārbaudīt apmeklētāju vecumu. “Nebūtu pieņemami, ka iepazīšanās portālā pieļautu bez rūpīgas pārbaudes kāda desmitgadīga bērna reģistrācija,” norāda DVI pārstāvis.

Taču ikviens var pārliecināties, ka Latvijas iepazīšanās portālos nepilngadīgajiem piereģistrēties ir ļoti vienkārši, norādot nepatiesu vecumu – tur jau tagad ir sastopami 13 gadus veci bērni.

Iepazīšanās portāla “Oho.lv” pārstāvis uzskata, ka viņiem nav jāievieš uzticamāka reģistrācija: “Protams, fiziski nav iespējams pārbaudīt personas, kas veic reģistrāciju, identitāti, ja vien neizmantojam banku vai ID kartes autentifikāciju, kas mūsu gadījumā būtu nesamērīgi). Attiecīgi paļaujamies uz to, ka lietotājs reģistrējoties ievada patiesus datus.”

Jāpiebilst, ka arī “Facebook”, kur vecumu var viegli nomainīt, plāno ieviest iepazīšanās funkciju. “Joret” kanāla autors uzskata, ka vecuma ierobežojumam sociālajos tīklos ir jābūt, taču šaubās, ka jaunā regula to panāks: “Ja tas strādātu, tad tas būtu lietderīgi, bet reģistrācija ar pasi nav tik vienkārša, es domāju tas labi nestrādās.”

DVI piebilst, ka viņi sekos līdzi portālos notiekošajam un atgādina sociālo tīklu pārziņiem, ka par noteikumu neizpildīšanu ir paredzēts sods, kas mērāms pat miljonos eiro. Savukārt sociālo tīklu lietotājiem jāatceras, ka nepatiesu datu sniegšana arī ir likumpārkāpums.