“Yandex.Taxi” ienākšanu Rīgā ierēdņi vērtē ar piesardzīgu optimismu

1 komentārs

Latvijas taksometru biznesā parādījies jauns spēlētājs – Krievijas interneta giganta “Yandex” meitas kompānija “Yandex.Taxi”. Līdzīgi kā “Taxify” gadījumā, arī šīs kompānijas biznesa pamatā ir mobilā tālruņa aplikācija, ar kuru izsaukt taksometru.

Rīga ir pirmā pilsēta Eiropā, ko uzņēmums mēģinās iekarot. Līdz šim tas darbojies 300 pilsētās Krievijā, Baltkrievijā un citās NVS valstīs.

Taksometru tiešsaistes pakalpojumu operators “Yandex.Taxi” par ienākšanu Baltijas tirgos paziņoja jau 2016. gadā, un kā pirmo atbalsta punktu izvēlējies Rīgu. Mašīnu var izsaukt ar mobilo aplikāciju, servisa veids ir tāds pats kā līdz šim vienīgajam šāda pakalpojuma sniedzējam ”Taxify”.

“Yandex.Taxi” uzsver, ka sadarbojas tikai ar taksometru parkiem un dispečerdienestiem. Darbības sākšanas brīdī Latvijā servisam ir sadarbība ar vairāk nekā 200 automašīnām, kas pieder desmit taksometru parkiem.

Jaunās iespējas saistītas ar riskiem. Rīgas domes Satiksmes departaments pēc Vecgada vakara saņēma daudzas sūdzības no “Taxify” lietotājiem, kuriem nācās maksāt pat desmitkārtīgu cenas pieaugumu. “Yandex.Taxi” ienākšanu ierēdņi vērtē ar piesardzīgu optimismu.

Emīls Jakrins
RD Satiksmes departamenta vadītājs

Konkurence nodrošina arī kvalitāti un cenu – tā tam vajadzētu būt. Svarīgākais, sekot līdzi, lai šie gadījumi, kad tiek lietota negodīga konkurence, neatkārtotos vairāk.

“Nav iespējams izslēgt, ka šeit nāks arī kādas citas kompānijas. Pēc smagām diskusijām likumdošana beidzot būs sakārtota. Saeimā likums pieņemts, ir pārejas periods, sakārtojam datubāzi, kā atļaujas tiks izsniegtas lielajās pilsētās,” norāda Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Tavars (ZZS).

“Yandex.Taxi”strādā 300 pilsētās Krievijas, Armēnijas, Baltkrievijā un citās postpadomju valstīs. Kompānijas ciešā saistība ar Krieviju var sabiedēt daļu klientu. Jautājums – cik droši uzticēt savu karšu datus un informāciju firmai? Nesenais piemērs ar “Kaspersky” antivīrusu parādīja, ka krievu hakeri uzbrukumiem izmantoja tieši “Kaspersky” antivīrusu, lai gan uzņēmums pārmetumus noraida. Pašmāju interneta speciālists Ilmārs Poikāns skaidro, ka taksometru firmas sakarā lielam satraukumam par spiegošanas interesēm nav pamata.

Ilmārs Poikāns
IT speciālists

Sliktāk būtu, ja Krievijas kompānija pārpirktu mobilo operatoru, tad parādās daudz lielāki riski.

“Yandex.Taxi” serviss tika nodibināts 2011. gadā, nesen tas noslēdza darījumu ar “Uber”, apvienojot taksometru tiešsaistes izsaukšanas biznesus Krievijā un citas valstīs. Latvijā gan “Uber” oficiāli nedarbojas.

1 komentārs