VUGD priekšnieka vietnieks: Sabiedrība atkal sākusi atslābt drošības prasību ievērošanā

0 Komentāru
VUGD priekšnieka vietnieks: Sabiedrība atkal sākusi atslābt drošības prasību ievērošanā
DĀVIS ŪLANDS, F64

Lai arī Zolitūdes traģēdija sākotnēji daudziem mācīja ar lielāku atbildību izturēties pret drošības prasībām, piecus gadus pēc nelaimes cilvēki atkal ir sākuši atslābt un vairs nepievērš pietiekamu uzmanību šiem jautājumiem, intervijā “900 sekundēm” atzina VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

Viņš atzina, ka diemžēl reizēm ir vajadzīgi traģiski notikumi, lai cilvēki saprastu, cik svarīgi ir ievērot dažādus drošības normatīvus. Zolitūdes traģēdija bija viena no šādām skaudrām mācībām, kas cilvēkus sapurināja un “ļoti kardināli pamainīja sabiedrības attieksmi kopumā,” tomēr tagad, kad ir pagājuši pieci gadi kopš šā notikuma, var just, ka “lēnām sāk viss atkal jau drusciņ atslābt,” izteicās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks.

Vaicāts, kādas drošības problēmas tieši pēdējā laikā ir aktualizējušās sabiedrībā, Eklons atzīmēja kādu nesen veiktu vairāku tūkstošu Latvijas iedzīvotāju aptauju, kurā atklājies, ka 68% respondentu atzīst dūmu detektoru nepieciešamību mājoklī, bet tajā pašā laikā tikai 9% respondentu šādus dūmu detektorus sev mājās ir uzstādījuši. “Man personīgi tā liekas diezgan paradoksāla situācija, ja mēs runājam par lietu, kas maksā desmit eiro,” pauda VUGD amatpersona.

Eklons atgādināja, ka sabiedrības kopējā drošība sākas ar katra cilvēka individuālo drošību, kas sakņojas ģimenē un skolā. “Izpratne par drošību apzināti tiek veidota skolās un citās mācību iestādēs. Protams, te lomu spēlē arī tas, kā šie jautājumi tiek pārrunāti ģimenē, kas tiek bērniem stāstīts. Un tikai tad, ja jau no mazas kājas mēs sākam šo izpratni veidot, tā kļūst par rutīnu un zemapziņas darbību krīzes situācijā. Tas ir tas lielākais izaicinājums mums šobrīd,” pauda VUGD priekšnieka vietnieks.

Jau ziņots, ka 21. novembrī aprit pieci gadi, kopš Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Saruna ar Kristapu Eklonu

0 Komentāru