VM jau gatavojot pārmaiņas tikko izsludinātajā obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā

4 komentāri

Daudzi cilvēki Nacionālajam veselības dienestam (NVD) jau pārskaitījuši brīvprātīgo veselības apdrošināšanas maksājumu cerībā, ka nākamgad nezaudēs daļu no valsts apmaksātiem veselības pakalpojumiem. Taču daži valdības koalīcijas politiķi tagad aicina pacientus tomēr nesteigties ar jaunā nodokļa nomaksu.

Iespējams, to nemaz nevajadzēs darīt. Veselības ministrija (VM) jau gatavojot pārmaiņas tikko izsludinātajā obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā.

Piemēram, pilno veselības pakalpojumu grozu varētu saņemt arī mikrouzņēmumu darbinieki.

Kopš septembra VM izvērsusi informatīvo kampaņu, mudinot strādājošos, par kuriem netiek veiktas sociālās iemaksas un kuri nav kādā no pacientu grupām, kas tiek automātiski apdrošinātas, veikt brīvprātīgo veselības apdrošināšanas maksājumu. Par šo un nākamo gadu tie ir 206 eiro, par kuriem tiks nodrošināts pilns valsts apmaksāto veselības pakalpojumu klāsts.

Divu nedēļu laikā aicinājumam atsaukušies jau vairāk nekā 450 cilvēku.

“Kopā ir iemaksāts nedaudz vairāk par 52 000. Šonedēļ viņi maksā aktīvāk nekā pagājušo. Nav neviena diena bijusi, kad tas ir zem 60 cilvēkiem. Absolūts vairums maksā par 18. gadu, bet daļa, ap 40%, arī par 19. gadu vienā maksājumā,” uzskaita NVD direktores vietnieks Edgars Labsvīrs.

NVD informācija liecina, ka lielākā daļa maksātāju ir mikrouzņēmumos nodarbinātie. Viņu aktivitāte ir viegli saprotama, jo līdz šim veselības ministre Anda Čakša (ZZS) apgalvoja, – bez apdrošināšanas par daļu veselības pakalpojumu nākamgad būs jāmaksā no savas kabatas.

Taču, kā noskaidroja TV3 Ziņas, lielā slepenībā VM izveidota darba grupa, kura šobrīd strādā pie tā, lai paplašinātu automātiski apdrošināto personu loku.

Līga Kozlovska
Saeimas deputāte (ZZS)

Izmaiņas varētu būt tādas – ja mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji maksā kaut minimālu sociālo nodokli no saviem ienākumiem, tādā gadījumā varētu šiem cilvēkiem šo mazo nodokli pielīdzināt pilna nodokļa maksātājiem par veselību un viņiem arī būtu pilnais grozs, nevis tikai pamata. Šeit ir runa par sociālās spriedzes mazināšanu un sociālā spilvena mīkstināšanu, par ko pašlaik notiek sarunas darba grupā.

Kozlovska prognozē, ka konkrētas likuma izmaiņas tiks piedāvātas oktobrī, lai reformu varētu piekoriģēt līdz šā Saeimas sasaukuma beigām. Tāpēc, viņasprāt, brīvprātīgo veselības iemaksu veikšana būtu uz laiku jāaptur, lai pēc tam cilvēkiem nebūt nauda jāskaita atpakaļ.

“Es, piemēram, domāju, ka viņi varētu arī pilnīgi droši nemaksāt. Atgriezt to naudu atgriezīs tāpat, ja būs likums pieņemts divos mēnešos,” piebilst deputāte.

Veselības ministrijā TV3 Ziņām gan kategoriski noliedza, ka slepus ir izveidota darba grupa, kas strādātu pie veselības apdrošināšanas sistēmas pārveides. Pēc vēlēšanām gan situācija varot mainīties.

“Šobrīd likumdošanas akti vai grozījumi likumā netiek izstrādāti. Tas, par ko var būt runa, ir atkārtota diskusija ar nodokļu politikas un veselības politikas veidotājiem, ar sociālajiem partneriem par šo jautājumu,” norāda VM pārstāvis Oskars Šneiders.

NVD TV3 Ziņas noskaidroja, – ja likuma izmaiņas, kas paplašina automātiski apdrošināto personu loku, spēkā stājās šogad, naudas atmaksa ir iespējama. Taču, ja nākamgad, visticamāk, daļa naudas tiktu zaudēta. Dažādas izmaiņas jaunajā veselības apdrošināšanas sistēmā sola visas partijas, kas reāli cīnās par iekļūšanu nākamajā Saeimā, izņemot ZZS. Ārpusparlamenta opozīcija pārliecināta, ka pacientu dalīšana tiks atcelta jebkurā gadījumā.

“Mana prognoze ir tāda – ja arī šo likumu nepaturēs, būs prasības Satversmes tiesā, un mēs piedzīvosim to, ka to likumu aptur caur Satversmes tiesu,” uzsver partiju apvienības “Attīstībai/Par!” biedre Ilze Viņķele.

Arī Latvijas ārstu biedrības pārstāve Ilze Aizsilniece jauno sistēmu asi kritizē, uzsverot, ka tā pašos pamatos ir netaisnīga, jo saskaņā ar spēka esošo regulējumu aplokšņu algu saņēmēji ir apdrošināti, kamēr legāli strādājošie mikrouzņēmumos – nav.

TOP komentāri

 • Reinis
  +3 +3 0

  Reinis

  Bet, kā ar 3 grupas invalīdiem, kas dažādu slimību dēļ strādā tikai pusslodzi???
 • Dzika
  +3 +3 0

  Dzika

  Obligato veselibas apdrosinasanu normalas valstis maksa DARBA DEVEJS! Latvija loti daudzas firmas ta nenotiek!!!
 • Es
  +1 +1 0

  Es

  Muļķibas! Arī darbs ņēmējs maksā savu daļu no obligatās veselības apdrošināšanas. Piemēram , Vācijā tie it 15% no algas

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl