VK secinājusi, ka ģimenes ārsti pārāk bieži pacientus nosūta pie speciālistiem jautājumos, ar ko būtu jātiek galā pašiem

2 komentāri

Valsts kontrole (VK), veicot revīziju par ambulatorās veselības aprūpes sistēmu Latvijā, atklājusi, ka virknē gadījumu jau tā nepietiekami finansētais veselības budžets tiek šķērdēts nelietderīgi.

Piemēram, ģimenes ārsti masveidā nosūta pacientus pie speciālistiem tādu manipulāciju veikšanai, kas būtu jādara pašiem, tādējādi – par pakalpojumu tiekot pat trīskārtīgi pārmaksāts.

VK arī iesaka mainīt sistēmu, pēc kuras ģimenes ārstiem maksā algu, jo esošie kritēriji nemotivē strādāt pēc iespējas kvalitatīvāk. Ģimenes ārsti gan šādus pārmetumus noraida, sakot, – valsts kontrole nav analizējusi iemeslus, bet koncentrējusies tikai uz datiem.

Reģionos ģimenes ārsti ar nosūtījumiem nemētājoties un paši tiekot galā ar vienkāršāko manipulāciju veikšanu. Pretēja situācija ir Rīgā.

Ģimenes ārstu asociācijā pārmetumus noraida. Iegūtie dati neesot analizēti pēc būtības. Laukos pie speciālistiem sūtot retāk vien tāpēc, ka tur tādu nav.

Valsts kontroliere arī norāda, ka esošā apmaksas sistēma ģimenes ārstus nestimulē strādāt kvalitatīvi. Jo atalgojuma struktūrā lielāko daļu veido kopējais pacientu skaits, tikai desmitā daļa ir samaksa par faktiski padarīto, bet 1% ieņēmumu ir atkarīgs no darba kvalitātes. Veselības ministrijā sola šo finansējuma modeli mainīt.

VK arī vērš uzmanību, ka daudzviet laukos, īpaši Latgalē un Kurzemē, nav nedz ģimenes ārstu, nedz feldšeru punktu. Un cilvēkiem jāmēro vairāki desmiti kilometru, lai tiktu pie speciālista.

2 komentāri