Visvairāk Latvijas augstskolās šogad grib studēt medicīnu, datorzinības un “juristus”

Pievienot komentāru
Visvairāk Latvijas augstskolās šogad grib studēt medicīnu, datorzinības un “juristus”

Noslēgusies pirmā pieteikšanās kārta uz studijām Latvijas augstskolās. Lai arī pašreizējie dati ir provizoriski un vēl var pamainīties, taču skaidrs, ka vislielākais pieprasījums ir pēc medicīnas studijām, datorzinībām un juristiem. Kā nu kurā augstskolā, bet vislielākais konkurss ir uztura speciālistiem un arhitektiem.

Desmit studētgribētāju uz vienu vietu

Vienotajā valsts un pašvaldību portālā Latvija.lv, vakar noslēdzās pirmā pieteikšanās kārta studijām kādā no 11 Latvijas augstskolām. Tajā kopumā pieteikušies 8 100 studētgribētāju, no tiem lielākais vairums jeb 70% izvēlējušies studijas Latvijas Universitātē vai Rīgas Tehniskajā universitātē. Salīdzinot ar pērno gadu, studijām RTU pieteikušies vairāk cilvēku. Vislielākais konkurss izveidojies arhitektiem, uz vienu vietu pretendējot 10 cilvēkiem. Vispieprasītākā programma gan ir IT programmētāji, tāpat arī inženierzinātne un būvniecība. Stāsta RTU Studiju departamenta direktores vietnieks Uģis Citskovskis:

Pēdējos gados ļoti izteikti populāra ir IT joma, mēs redzam, ka arī darba devēji ir novērtējuši šo, kā vislabāko profesiju. Pēc šiem speciālistiem ir ļoti liels pieprasījums. Redzam, ka uzņēmumi studentus uzrunā jau pirmajos kursos, maksā pat stipendijas, lai pēc tam viņi ietu strādāt konkrētajā uzņēmumā.

Dabas zinātnes kļūst populārākas

Latvijas Universitātē, kurā pieteikušies visvairāk reflektantu, populārākie studiju virzieni ir datorzinības, jurisprudence, komunikācijas zinātne un ārstniecība. Šis četrinieks, tiesa mazliet mainītā secībā, topā bijis arī pērn. LU prorektors Jānis Ikstens uzsver, ka aizvien populārākas kļūst arī citas studiju programmas.

Mēs redzam intereses pieaugumu dabas zinātnēs. Tur rādītāji ir pat labāki pret absolūtajiem skaitļiem pagājušajā gadā. Es domāju, ka tas ir vistiešākajā veidā saistīts ar budžeta finansējumu un savā ziņā arī ar modi. Es varētu tikai vēlēt, lai arī citas zinātņu jomas saņemtu šādu pašu atbalstu.

Arvien vairāk ārzemju studenti

Noslēgusies arī pieteikšanās studijām Rīgas Stradiņa universitātē. Lai arī uz studijām šajā augstskolā bija jāpiesakās atsevišķi, nevis caur vienoto sistēmu, studētgribētāju skaits salīdzinot ar aizvadīto gadu palielinājies par simtu. Lielā mērā pateicoties ārzemnieku, īpaši skandināvu un vāciešu, interesei par medicīnas studiju programmu. Kā norāda RSU Studentu servisa vadītāja Indra Treija, vislielākais konkurss gan ir uz uzturzinātni.

Studiju programmā “Uzturs” uz vienu vietu pretendē deviņi cilvēki. Nākamā populārākā katru gadu ir fizioterapija, ergoterapija un citas rehabilitācijas fakultātes specialitātes. Arī studiju programmā ”Medicīna” esam saņēmuši ļoti daudz pieteikumu, kas uz šīm te 200 budžeta vietām veido konkursu trīs cilvēki uz vienu vietu.

Galējie rezultāti būs zināmi 19.jūlija vakarā, tad visiem reflektantiem tiks paziņots, kurā augstskolā un programmā tie tikuši. Provizoriskie dati rāda, ka lielākajās universitātēs Rīgā visas budžeta vietas būs aizpildītas. Pēc studētgribētāju skaita ceturto vietu ieņem Latvijas Lauksaimniecības universitāte, tai seko Daugavpils Universitāte, Banku augstskola un Liepājas Universitāte.

Video