“Viss drūp un kustas!” Būvnieki daudzām VEF Kultūras pils konstrukcijām baidījušies tuvoties

2 komentāri
“Viss drūp un kustas!” Būvnieki daudzām VEF Kultūras pils konstrukcijām baidījušies tuvoties

VEF kultūras pils stāvoklis izrādījies daudz sliktāks nekā sākotnēji domāts. Atsedzot sienas un grīdas, būvniekiem atklājušies šokējošas ainas, kas apliecina to, ka 50. gados ēka būvēta ar pārsteidzoši nekvalitatīviem materiāliem un paņēmieniem.

Būvnieki rāda konstrukcijas, pēc kuru atsegšanas bijuši pārsteigti par to, ka tās vēl vispār ir turējušās kopā. Daudzviet, redzot bēdīgo ainu, celtnieki baidījušies tuvoties, jo pastāvēja iespēja, ka tās kuru katru brīdi varētu sabrukt. Šobrīd bīstamās vietas ir nostiprinātas, taču būvuzraugs apstiprina, ka atklājumi sarežģījuši visu remonta gaitu.

Oļģerts Jurgensons, objekta būvuzraugs:

Pēc aprēķiniem un koka konstrukciju stāvokļa tika konstatēts, ka tās ir nenoturīgas. To nekad nevarēja projekta gaitā ieplānot un paredzēt, ka tādas problēmas te radīsies. Šobrīd tas nozīmē to, ka tas ir jādemontē, pilnīgi no jauna jātaisa projekts, jādod uz ekspertīzi. Droši varu apgalvot, ka ar tiem naudas līdzekļiem, kas te bija ieplānoti, mēs netiksim cauri.

Konstatēto defektu uzskaitījums ir ļoti plašs un attiecas uz trešā stāva zālēm un to grīdas segumu, bēniņu pārsegumu, fasādes mūri, logiem, kolonnu un cokola apdari, centrālajām kāpnēm un inženiertīkliem. Sākotnējie plāni neparedzēja mainīt arī pusgadsimtu seno skatuves aprīkojumu, taču, redzot novecojušos ar roku darbināmos mehānismus, būvnieki ierosināja tos modernizēt un automatizēt atbilstoši mūsdienu prasībām.

Pārmaiņas sagaida arī skatītāju zāli. Te uzlabos apskaņošanas un apgaismošanas sistēmu, kā arī nodrošinās pieeju cilvēkiem ar kustību traucējumiem, savukārt sienas un griestu dekorācijas atjaunos un kopumā padarīs telpu spilgtāku. Uz rekonstrukcijas laiku līdz grīdas līmenim nolaista arī viena no ēkas interjera rotām – kroņlukturlustra, kuras kupoli jau aizvesti uz tīrīšanu.

Foto

Tikmēr vestibila daļā jau sākti sagatavošanās darbi pagrabstāva betonēšanai, kas šobrīd ir speciāli izbūvēts un iepriekš te nemaz neatradās. Nākotnē tur izvietos jaunu sanmezglu, jo līdzšinējās labierīcības bija pārāk šauras un neatbilda mūsdienu normām. Apmeklētāju ērtībai līdzās atradīsies arī lifts, kas iepriekš ēkā nebija. Patlaban sagatavota lifta šahta.

Patlaban aptuvenas aplēses liecina, ka līdz ar jaunatklātiem ēkas defektiem projekta kopējās izmaksas varētu pieaugt par pusmiljonu eiro. Būvuzraugs gan pieļauj iespēju, ka šī summa laika gaitā vēl varētu palielināties. Papildu finansējumu nodrošinās Rīgas dome, taču līdz šim nebija skaidrības par aptuveni 9 miljoniem eiro, ko bija plānots nodrošināt no ES fondu līdzfinansējuma. Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs atklāj, ka šobrīd ir parādījušās cerības, ka finansējums tiks nodrošināts.

Oļegs Burovs, Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors:

Pārāk ilgi domā, risina, ko darīt, ko nedarīt, Finanšu ministrijas ierēdņi, bet tagad pēc pēdējās sapulces ar ministriem ir ļoti liela cerība, ka šis finansējums tiks piešķirts, un beidzot mēs varēsim sākt maksāt celtniekiem, jo šobrīd pusgadu būvnieki strādā un viņiem nav samaksāts neviens eiro.

Par spīti papildu veicamajiem darbiem, būvnieki un Rīgas dome sola VEF Kultūras pils remontdarbus pabeigt līdz nākamā gada valsts svētkiem 18. novembrī, kad te varētu notikt pirmais koncerts.

TOP komentāri

  • Eksperts
    +3 +3 0

    Eksperts

    Ir jāmaksā tiem kas nekvalitatīvi veica tehnisko apsekošanu. Jo tehnsiko stāvokli varēja un vajadzēja atklāt pirms projekta izstrādes.
  • Haha

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl