“Viss bija apstājies. Zinātne bija drupās.” Slavenā mediķa Stradiņa mazdēls Jāņus sagaida Latvijā

0 Komentāru
“Viss bija apstājies. Zinātne bija drupās.” Slavenā mediķa Stradiņa mazdēls Jāņus sagaida Latvijā
Foto: LETA

ASV dzīvojošais fiziķis Pauls Stradiņš, akadēmiķa Jāņa Stradiņa dēls un ievērojamā mediķa Paula Stradiņa mazdēls, Latvijā ieradies uz šajā nedēļā notiekošo Pasaules latviešu zinātnieku kongresu, kur uzstājās ar savu referātu un piedalījās diskusijās par Latvijas zinātnes attīstību.

Lai gan tolaik vairāk interesējies par bioloģiju, fizika Paulu Stradiņu aizrāvusi jau kopš bērna dienām, bet to, ka vēlas savu dzīvi saistīt tieši ar šo dabaszinātnes jomu, sapratis, mācoties tagadējā Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā.

Pauls Stradiņš
cietvielu fiziķis

Toreiz arī fizika strauji attīstījās. Kodoltermosintēze, cietvielu fizika, lāzeri. Man likās, ka tur jāiet iekšā, tur tik daudz iespēju bija. Tāpēc es arī aizgāju fiziku studēt uz Maskavu.

Bija tāds žurnāls “Kvants”. Tā pati vidusskola mūs mudināja lasīt, rēķināt, sūtīt atbildes uz redakciju. Žurnāls laikam tagad beidzis pastāvēt, bet tas bija unikāls žurnāls visā pasaulē. Arhīva materiāli ir pieejami, un es iedrošinu Latvijas skolēnus atrast “Kvanta” numurus un pamēģināt atrisināt sarežģītos uzdevumus.

Jauno zinātnieku ceļš uz ASV aizveda drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Latvija bija brīva, taču zinātne – panīkusi.

Pauls Stradiņš
cietvielu fiziķis

Es atceros, ka man laboratorijā vajadzēja divas “floppy” disketes, bet tās nevarēja dabūt, jo nebija naudas. Salūza lāzers, nevarējām dabūt krāsu, lai aizpildītu. Viss apstājās. Es biju iesniedzis stipendijai pieteikumu uz Čikāgas universitāti. Stipendiju dabūju, ne mirkli nešaubījos, braucu prom.

Es nokļuvu no vides, kur neko nevarēja darīt, to iemeslu dēļ, ko teicu, ka viss bija apstājies. Zinātne bija drupās. Pēkšņi es nokļuvu vietā, kur visu var izdarīt. Es ieeju laboratorijā, iekārtas strādā. Uzreiz jau pirmajā dienā sāku taisīt eksperimentus.

Kopš tā laika strādājis arī Japānā, bet tagad jau 16 gadus pēta saules enerģijas piemērošanu tehnoloģijās Nacionālajā atjaunojamo enerģiju laboratorijā Kolorado. Šis darba lauciņš pašlaik ir sevišķi aktuāls klimata izmaiņu dēļ, kad cilvēce meklē citus enerģijas veidus. Fiziķa darba panākumi runā paši par sevi – par paveikto saņēmis prestižo inovāciju balvu “R&D100”, publicējis 85 rakstus un saņēmis sešus patentus.

“Mani ir paveicies, ka vismaz divi no maniem patentiem tiešām ir izmantoti. Viens patents, ko mēs patentējām, tādu ultra ātru mērījumu ierīci, kas palīdz Saules šūnas mērīt. Tas ir reāls instruments, kas tiek ražots. Tas man ir liels lepnums,” uzsver fiziķis.

Pauls Stradiņš neņemas spriest, vai panākumi meklējami spēcīgajā zinātnieku dzimtā. Taču videi, kādā bērnībā uzaudzis, noteikti bijusi ietekme.

Pauls Stradiņš
cietvielu fiziķis

Tēvam bija ārkārtīgi dinamisks un talantīgs institūta direktors Solomons Hillers. Kā viņš un man mans tēvs komunicēja, stundām ilgi pa telefonu runāja, kā organizēt. Zinātnes organizācijas aspekts mani no bērnības kaut kādā veidā ir ietekmējis. Es tagad esmu vidēji liela projekta vadītājs, un brīžiem es pieķeru sevi, ka kaut ko es atkārtoju no Solomona Hillera stila vai tēva stila.

No darba zinātnieks atelpu gūst dabā – Kolorādo lepojas ar pasakaini skaistu kalnu ainavu. Latvijā cietvielu fiziķim neiznāk būt visai bieži, vismaz reizi gadā. Sen tā pa īstam nav svinēti arī Jāņi, tāpēc šo dzimtenes apmeklējuma reizi Pauls Stradiņš novērtē jo īpaši.

“Šajos Jāņos man ir lieli plāni, sagaidīšu kopā ar vecākiem un brāli. Tie būs īsti latviešu Jāņi, tiešām gaidu sestdienu,” noteic Stradiņš.

0 Komentāru