Vismaz 1000 bērniem Rīgā jāiztiek bez bērnudārza; norāda uz diskrimināciju

1 komentārs

Rīgā šobrīd gandrīz tūkstotim bērnu jāiztiek bez bērnudārza, jo rindas uz vietu pašvaldības bērnudārzā ir garas, bet naudas privātā bērnudārza pilnai apmaksai vecākiem nav. Saeimas Demogrāfijas komisijas eksperts Ilmārs Mežs norāda – šāda situācija ir negodīga, jo bērns, kurš netiek pašvaldības bērnudārzā, pēc būtības tiek diskriminēts.

Babītes novada privātās pirmsskolas izglītības iestādes Liesmiņas bērnu vecāki par šo bērnudārza apmeklējumu piemaksā vien par atvašu ēdināšanu. Pārējās izmaksas sedz vietējā pašvaldība. Babītes novadā šis līdzfinansējums ir lielākais mūsu valstī – 249 eiro mēnesī, jo tā apmēru nosaka pirmsskolas izglītības iestāžu tāme, kur noteiktas vidēji viena bērna izmaksas.

Babītes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence:

Šī summa ir apzināta, ja mums jābūvē pašiem jauna iestāde, sarēķinot, mums vēl būs dārgāk. Mums vieglāk šobrīd samaksāt. Tā kā mēs ar to esam rēķinājušies.

Babītes novada pašvaldība līdzfinansē 390 bērnu apmeklējumu privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs. Vecākiem pārsvarā jāpiemaksā – vidēji 100 eiro mēnesī, ēdināšanu ieskaitot. Atvašu mammas un tēti parasti pat neizņem ārā mazos no privātajiem bērnudārziem, kad pienākusi rinda uz vietu pašvaldības dārziņā. Tikmēr galvaspilsētā vecāki maksā prāvākas summas par privātā bērnudārza apmeklējumu.

Video

Rīgas domes līdzfinansējums ir 173 eiro. Šo līdzfinansējumu saņem vairāk nekā 4,5 tūkstoši bērnu, kuru vecāki izvēlējušies privāto izglītības iestādi, tai skaitā tie, kuri nav tikuši pašvaldības bērnudārzā, un tādu ir vairāk. Vecākiem bieži vien jāpiemaksā vidēji 170 – 200 eiro, taču var būt dažādi. Akūti bērnudārzs šobrīd ir nepieciešams 1 000 mazo rīdzinieku.

RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde:

Kā mēs skatāmies rindu? Ja vecāks ir pieprasījis, lai bērnudārzs tiktu nodrošināts ar 2016. gada 1. septembri, un tajā brīdī netiek nodrošināts, tie, kuri netiek, tie ir rindā stāvētāji, jo pieteikumu uz bērnudārzu ir ļoti daudz.

Tikmēr demogrāfs Ilmārs Mežs uzskata, ka pašvaldībai jānodrošina visiem gribētājiem vietu pašvaldības bērnudārzos vai nepieciešams līdzfinansēt privātā dārziņa apmeklējumu tādā apmērā, lai tas nekļūtu par lielu nastu vecākiem, kā, piemēram, ir šobrīd.

Demogrāfs, Saeimas Demogrāfijas komisijas eksperts Ilmārs Mežs:

Šie 4,5 tūkstoši, kas izmanto RD atbalstu, lai sūtītu savus bērnus privātajā, viņi pēc būtības ir spiesti dotēt Rīgas domes budžetu, jo Rīgas domei nesanāk savus pienākumus izpildīt. Tas nav taisnīgi, jo viens bērns, kurš netiek pašvaldības bērnudārzā, tiek diskriminēts. Viņam jāmaksā 100 vai 150 eiro vairāk nekā kaimiņbērnam, kurš ir ticis. Kāda starpība starp šiem bērniem? Nekāda!

Pēdējo septiņu gadu laikā Rīgas pašvaldība atvērusi 189 grupiņas, bet, neskatoties uz to, 1 000 bērnu joprojām nevar tikt uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm.

TOP komentāri

  • tas ir ārprāts !
    0 0 0

    tas ir ārprāts !

    Kāpēc valdība nerīkojas? Vai Izglītības ministrija nav par to atbildīga? Kapēc krievu šovinistam Ušakovam (SC/VK) tiek dota tāda vara?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl