Visaptverošo valsts aizsardzības sistēmu plānots pilnveidot katru gadu

Pievienot komentāru

Valdības ministri piektdien turpināja spriest par jaunveidojamās – visaptverošās aizsardzības sistēmas ieviešanu. Lai tā veiksmīgi darbotos iespējamā krīzes situācijā, jāapzina arī vājie posmi, proti, lietas, pie kurām īpaši jāpiestrādā. Jau šoruden arī plānots izdot bukletu, kuros būs aprakstīts, kā iedzīvotājiem būtu jārīkojas ārkārtas situācijās.

Pavasarī aizsardzības ministrs Artis Pabriks (A/P) nāca klajā ar apņemšanos iedzīvotājus un valsts pārvaldi sagatavot krīzes situācijām. Visu nozaru ministriem tika uzdots sagatavot pārskatus par savā rīcībā esošajiem resursiem, apzināt trūkumus, ierēdņiem bija jāpiedalās krīzes mācībās. Nu ministri vētīja, ko divos mēnešos lietas labā izdevies izdarīt un kas darāms tālāk.

“Šeit izdalījās vairākas jomas – finanšu joma, teiksim, par skaidras naudas apriti, jo krīzes situācijā bez skaidras naudas neiztiksim, energoapgāde, naftas uzkrājumi, evakuācija, pārtikas apgāde,” uzskaitīja Pabriks.

“Pirmkārt, ir jānosaka minimālās pārtikas devas, mums ir zināms, ka iedzīvotājiem ir uzlikts par pienākumu pirmo nedēļu pārtikt no saviem krājumiem, un pēc tam ir jābūt zināmai apgādei, jāzina, kur un kā cilvēki tiks apgādāti ar ūdeni un pārtiku,” piebilda iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Lai visaptverošo aizsardzības sistēmu iedzīvinātu, septembrī plānots grozīt vairākus likumus, problēmu apzināšanā un risināšanā iesaistīs arī privāto sektoru – bankas, uzņēmējus un ražotājus, ko informēs par to, kā krīzes gadījumā strādāt.

Visaptverošā valsts aizsardzības plāna ieviešanā ministrijām vēl ir daudz darāmā, tostarp – jāsagatavo informatīvie materiāli iedzīvotājiem. TV3 Ziņas pārliecinājās, ka skaidrības par to, kā rīkoties krīzes situācijā, daudziem cilvēkiem nav.

Aizsardzības ministrijā sola, ka informatīvie bukleti iedzīvotājiem būs gatavi rudens otrajā pusē. Tajos dotie padomi būs pielāgoti mūsdienām.

“Protams, mēs strādājam pie dokumentācijas, kam būtu jābūt mājās, bet, protams, ka radio kabatā ir novecojusi lieta, lielā mērā, bet, es domāju, ka šeit, runājot arī par šiem te sagatavošanas plāniem, mums pat pēc to akceptēšanas būs katru gadu viņi jāatjaunina,” uzsvēra aizsardzības ministrs.

Uz papīra rakstīto krīzes situāciju risinājumu efektivitāti valsts pārvalde turpmāk regulāri pārbaudīs mācībās, tostarp – oktobrī lielas mācības notiks Ministru kabinetam.