Visaktīvāk latviešu valodu Muceniekos mācās sievietes analfabētes

3 komentāri

No šīs nedēļas patvēruma meklētāji, kas ievesti starptautiskās programmas ietvaros, Muceniekos sāk apgūt latviešu valodu. Skolotāja, kas māca iebraucējus, ir patīkami pārsteigta par patvēruma meklētāju entuziasmu un atvērtību. Sevišķi aktīvas ir sievietes analfabētes, kurām iespēja apgūt svešu valodu ir kas jauns un nebijis.

Rādot Eritrejā populāras dziedātājas attēlu, skolotāja cenšas patvēruma meklētājiem no šīs valsts iemācīt latviešu valodas pamatus – kā nosaukt savu vārdu, piederību valstij. Šādā veidā, ar dažādiem attēliem, mūsu valodu cenšas sākt izprast visi seši patvēruma meklētāji, kas ieradušies Muceniekos pagājušajā nedēļas nogalē. Mācības notiks divas reizes nedēļā, katra nodarbība – 3,5 stundu garumā. Ar iebraucējiem runā tikai latviski, jo skolojamo pulks ir ļoti raibs. Daži runā tikai persiešu, citi – tikai arābu valodā, vai kādā no afrikāņu valodām. Skolojamie esot ļoti atsaucīgi, un ar prieku mācās latviešu valodu. Pret skolotāju sievieti nevienam neesot aizspriedumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Ērika Pičukāne, Latviešu valodas aģentūra metodiķe

Pirmais, kas mani izbrīnīja – grupā ir pieaugušie, daži bērni. Ja bērni kaut ko izdara, nosmērē, vienmēr cēlās vīrieši un tīrīja, grīdu slaucīja. Mani tas izbrīnīja. Latvijā kājās lēktu sievietes. Parunāju ar vienu cilvēku, kas interesējas par islāmu. Viņš teica: nebrīnies, viņi ciena tevi, jo esi pedagogs!

Latviešu valodu māca arī, kopīgi dziedot karaoke populāras dziesmas. Dažas sievietes uz mācībām nāk ģērbušās parandžās, citas – pēc rietumnieku modes, ar atklātu galvu. Par pārsteigumu, arābiem esot ļoti laba latviešu valodas skaņu izruna, pat labāka nekā krievvalodīgajiem.

Tomēr, vai smaidi un enerģiskā mācīšanās nav tikai maska, pagaidām grūti spriest. Kas notiek šo cilvēku prātos, kādas ir patiesās emocijas – to zina tikai viņi paši.

Ērika Pičukāne, Latviešu valodas aģentūra metodiķe

Viņi ir ļoti smaidīgi, draudzīgi. Kas tur iekšā ir – ielīst nevaram. Kas zina, kā mēs ar jums uzvestos, svešā zemē atbraukuši? Ja es, latviete, būtu Eritrejā. Es nezinu, kā justos, kā uzvestos. Varbūt es tieši vairāk, uz nervu pamata, smaidītu?

Šī nav pirmā reize, kad Ērika māca valodu. Mucenieku iemītnieki skoloti jau iepriekš, un rezultāti ir pārsteidzoši.

Ērika Pičukāne, Latviešu valodas aģentūra metodiķe

Pēc pilotprojekta es varu pateikt, ka sievietes ļoti cītīgi mācās. Īpaši tās, kuras ir analfabētes. Ja viņas turpinās tālāk, būs labi rezultāti. Tas nav brīnums – lasīju Somijas pētījumu, ka vislabākie rezultāti esot Somālijas mājsaimniecēm analfabētēm. Viņas pilnīgi atvērās!

Izslāpušas pēc zināšanām esot arī afgāņu sievietes. Iespējams, tas tādēļ, ka dzimtenē radikālo musulmaņu strāvojumu ietekmē viņas nolemtas vienmuļai dzīvei pie pavarda un bērnu audzināšanas, un izglītība ir vienīgais veids, kā sasniegt ko vairāk, un izrauties no apburtā loka. Tuvāko nedēļu laikā ar patvēruma meklētājiem sāks strādāt arī citi eksperti – konsultēs nodarbinātības jomā, kā arī skaidros kultūru atšķirības.

Video

TOP komentāri

 • Maša
  +1 +1 0

  Maša

  Ar ko lielāmies? Tas, ka iemācās 3 frāzes, nenozīmē, ka iemācīsies tā valodu, ka spēs lietot darba procesā. To varēs redzēt tikai pēc pāris mēnešiem. Bez tam 1.līmenis ir izaugsmes līmenis, bet ar sākuma līmeņa zināšanām nekas nav līdzēt, strādāt nevarēs, jautājums, vai būs gatavi pēc tam arī mācīties.
 • Linda
  0 0 0

  Linda

  Analfabetes? Bet...tak pesteloja,ka seit ieradusies dikti inteligenti un izglitoti lautini ar specializeto izglitibu.
  Bet te peksni ka sniegpulkstenites uzplaukst analfabetes....
 • эри трейя
  0 0 0

  эри трейя

  сомневаюсь, что этим женщинам придется применить знания языка на практике: работать они не пойдут...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl